Գրոսմայստեր Գրիգոր Սևակ Մխիթարյանը երրորդն է Բրազիլիայի առաջնությունում
Armchess կայքի փոխանցմամբ՝ գրոսմայստեր Գրիգոր Սեւակ Մխիթարյանը Ժուան Պեսոա քաղաքում ավարտված Բրազիլիայի առաջնությունում 11 հնարավորից վաստակեց 7,5 միավոր եւ նվաճեց երրորդ մրցանակը: 9,5 միավորով երկրի չեմպիոն դարձավ գրոսմայստեր Ռաֆայել Լեյտաոն, գրում է Artsakhpress.am-ը:
Գրիգոր Սևակ Մխիթարյանը ծնվել է 1986 թվականին բրազիլահայ մոր և լիբանանահայ հոր ընտանիքում։ Սովորել է Սան Պաուլույի հայկական դպրոցում։ Շախմատ խաղալ սովորել է հորից` 7 տարեկանում։ Այնուհետև պարապել է մարզչի մոտ և չորս տարի անց առաջին անգամ մասնակցել Սան Պաուլու նահանգի առաջնությանը` գրավելով 22-րդ տեղը։ Մխիթարյանը Բրազիլիայի նախկին չեմպիոն է (2012), գրոսմայստեր 2010 թվականից, Բրազիլիայի հավաքականի անդամ։

As reported on Armchess website, grosmeister Grigor Mkhitaryan scored 7.5 points out of the possible 11 points and won third prize at the chess tournament that ended in Juan Pesoa, Brazil. Grosmeister Rafael Leitao became the champion with 9.5 points, Artsakhpress.am reports.
Grigor Mkhitaryan was born in 1986 to a Brazilian-Armenian mother and Lebanese-Armenian father. He attended the Armenian school in San Paolo and started learning how to play chess at the age of 7. Later, he trained with a coach and participated in the San Paolo state championship for four consecutive years, winning 22nd place. Mkhitaryan is a former Brazilian champion (2012) and has been a grosmeister since 2010. He is also a member of Brazil’s national chess team.