Վիրահայոց թեմը 442 եկեղեցիների վերադարձի պահանջ է ներկայացրել Վրաստանի կառավարությանը
Հայ առաքելական եկեղեցու վիրահայոց թեմն ուսումնասիրել է Հայաստանի ազգային արխիվն ու առաջին անգամ Վրաստանի կառավարությանը ներկայացրել մինչեւ Խորհրդային կարգերի հաստատումը Վրաստանում գործած հայկական եկեղեցիների ստույգ թիվը: Վրաստանի կառավարության կրոնական հարցերով զբաղվող պետական գործակալությանն ուղարկված նամակում թեմը ներկայացրել է համապարփակ տեղեկատվություն Վրաստանում մինչեւ խորհրդային կարգերի հաստատումը գործած 442 եկեղեցիների մասին:
«Արմենպրես»ի հետ զրույցում Հայ առաքելական եկեղեցու Վրահայոց թեմի մամուլի խոսնակ Սուսաննա Խաչատրյանն ասաց, որ մինչ այդ թեմը Վրաստանի կառավարությանը ներկայացրել էր միայն գործող եկեղեցիների ցանկը:
«Այս ցուցակում ներառված են Վրաստանի հայկական բոլորը եկեղեցիները` գործող, խոնարհված, արդեն փլատակների վերածված եւ վրացականացված: Այս կերպ թեմը Վրաստանի կառավարությունից պահանջում է ետ վերադարձնել իրեն պատկանող սեփականությունը` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Վրաստանի ներկայիս պետությունը Խորհրդային Վրաստանի իրավահաջորդն է: Եկեղեցիները քանդվում են, ավերվում: Ժամանակն իր ազդեցությունն է թողնում նրանց վրա, եւ եթե այդ կառույցների պահպանության համար միջոցառումներ չձեռնարկվեն` տարիներ անց այդ եկեղեցիները չեն լինի:
Անհրաժեշտ է հոգալ դրանց մասին, եւ թեմը պահանջում է այդ եկեղեցիների վերադարձ` դրանց մասին հոգ տանելու ցանկությունից դրդված», ասաց Սուսաննա Խաչատրյանը` հավելելով, որ Վրաստանի կառավարությունից ստացել են պատասխան, որ հարցով զբաղվում է Կրոնական հարցերով պետական գործակալությունը, եւ իրենք քննում են հարցի պատմական եւ իրավական դրույթները: «Հույս ունենք, որ հարցը կգտնի արդարացի լուծում, եւ թեմը կկարողանա տեր կանգնել այդ եկեղեցիներին», ասաց Սուսաննա Խաչատրյանը:
Վերջինիս փոխանցմամբ` մեկ տարվա ձգձգումներից հետոՎրաստանի կառավարությունը մասնակիորեն կատարել է դեռեւս նախորդ տարվա հունվարին կառավարության ընդունած որոշումը, համաձայն որի Վրաստանում գործող կրոնական բոլոր փոքրամասնությունները պետք է փոխհատուցում ստանան խորհրդային տարիներին կրած ճնշումների եւ արգելքների համար:
«Նախնական գումարը 4.5 միլիոն լարի էր, հետո` 3.5 միլիոն, վերջում այդ գումարը դարձավ 1.5 միլիոն: Գումարը բաշխվեց կրոնական մի քանի համայնքների միջեւ եւ Վիրահայոց թեմին հասել է 300.000 վրացական լարի», ասաց Սուսաննա Խաչատրյանը` հավելելով, որ այդ գումարը կծախսվի թեմի կարիքները հոգալու համար:

Армянская епархия Грузии представила правительству Грузии требование о возврате 442 церквей
Армянская епархия Грузии (Вираайоц тем) Армянской Апостольской церкви изучила Национальный архив Армении и впервые представила правительству Грузии истинное число армянских церквей, действовавших в Грузии до ее советизации. В письме, направленном Грузинскому государственному агентству по делам религий, епархия представила всеобъемлющие сведения о том, что до установления Советской власти в Грузии функционировали 442 церкви.
В беседе с  «Арменпресс» пресс-секретарь армянской епархии Грузии армянской апостольской церкви Сусанна Хачатрян сказала, что  до этого епархия представляла правительству Грузии только перечень ныне действующих церквей.
«В нынешний список включены все армянские церкви – действующие, преклоненные, разрушенные и огрузиненные. Таким образом, епархия требует от правительства Грузии возврата принадлежащего ей имущества, с учетом того обстоятельства, что нынешнее государство Грузия является правопреемником Советской Грузии. Церкви продолжают разрушаться, время оставляет свой отпечаток, и если не предпринять меры, то годы спустя они исчезнут с лица Земли.
Необходимо позаботиться о них, и епархия требует возврата церквей, намереваясь позаботиться о них»,- сказала Сусанна Хачатрян, добавив, что согласно ответа, полученного из правительства Грузии, подобными вопросами занимается государственное агентство по делам религий, которое обсуждает вопросы с исторических и юридических точек зрения. «Надеемся, что вопрос будет решен справедливо, и епархия сможет обрести эти церкви»,- сказала Сусанна Хачатрян.
По ее словам, после года проволочек правительство Грузии частично выполнило правительственное решение, принятое еще в январе прошлого года, согласно которому все религиозные меньшинства, функционирующие в Грузии, получают компенсацию за притеснения и запреты, пережитые в советские годы.
«Предварительная сумма составляла 4.5 млн лари, затем она сократилась до  3.5 млн, а в конце дошла до 1.5 млн. Сумма была распределена между некоторыми общинами, нашей епархии досталось  300.000 лари»,- сказала Сусанна Хачатрян, добавив, что деньги пойдут на нужды епархии.