Հունաստանը խափանել է «Թալեաթ փաշա» կոմիտեի Ցեղասպանության ժխտման հնարքը Աթենքում
Անցյալ շաբաթ թուրքական «Աշխատավորական կուսակցության» ղեկավար Դողու Փերինչեքին չհաջողվեց Հունաստանում կրկնել տասը տարի առաջ Շվեյցարիայում իր կազմակերպած ժխտողական խաղը: Փերինչեքը ծրագրել էր իր սրբապիղծ «Թալեաթ փաշա» կոմիտեի անդամների հետ միասին մեկնել Աթենք՝ վիճարկելու Հայոց ցեղասպանության ժխտումն արգելող վերջերս ընդունված հունական օրենքը: Նա երազում էր «հերոս» դառնալ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հունաստանի դեմ հայց ներկայացնելով՝ օրենքը խախտելու համար ակնկալվող ձերբակալությունից հետո:
Դեռևս 2005 թվականին, Շվեյցարիայի ոստիկանության կողմից կալանավորվելուց հետո, Փերինչեքը մեղավոր ճանաչվեց Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար: Երբ Շվեյցարիայի դաշնային դատարանը (Գերագույն դատարանը) հաստատեց նրա պատիժը, Փերինչեքը 2008 թ. դատավճիռը բողոքարկեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ): 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին, ՄԻԵԴ-ի յոթ դատավորներից հինգը որոշում կայացրեցին հօգուտ Փերինչեքի՝ պնդելով, որ Շվեյցարիայի դատարանները խախտել են նրա խոսքի ազատության իրավունքը: Երեք ամիս անց Շվեյցարիան ՄԻԵԴ-ի սխալ որոշումը բողոքարկեց դատարանի 17 անդամներից բաղկացած Մեծ պալատում, որը նախատեսում է 2015 թ. հունվարի 28-ին վերաքննել ավելի վաղ ընդունված դատավճիռը:
Բարեբախտաբար, Փերինչեքի ծրագրած հնարքը Հունաստանում բազմաթիվ արգելքների հանդիպեց … Նախ, սկսենք նրանից, որ նա չէր կարող Թուրքիայից դուրս գալ, քանի որ նրա վրա ճամփորդական արգելք էր սահմանված բանտից պայմանական ազատվելուց հետո՝ դավադրության մասնակից լինելու համար: Երբ առանց նրա, իր կուսակցության 13 անդամներից բաղկացած պատվիրակությունը ժամանեց Աթենքի օդանավակայան, Հունաստանի իշխանությունները խելամտորեն որոշեցին խմբին հետ վտարել Թուրքիա, քան թե տեսարան սարքել՝ նրանց ձերբակալելով: Հունական ոստիկանությունը որպես արդարացում օգտագործեց թուրք այցելուների ճամփորդական փաստաթղթերի կարգին չլինելու փաստը:
Ստամբուլ վերադառնալուց հետո արտաքսված թուրքերը կուսակիցների կողմից հռչակվեցին որպես «հերոսներ»: Փերինչեքն անմիջապես մեղադրեց նախագահ Էրդողանին և վարչապետ Դավութօղլուին՝ իրենց «չափազանց խայտառակ որոշման» համար, որով կանխեցին նրա Հունաստան մեկնելը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար: Փերինչեքի հետևորդները նաև մեղադրեցին Հունաստանում Թուրքիայի դեսպան Քերիմ Ուրասին՝ հունական կառավարության հետ դավադրության մեջ՝ խոչընդոտելով իրենց առաքելությունը: Ի պատասխան՝ թուրք դեսպան Քերիմ Ուրասը մեղադրեց «Թալեաթ փաշա» կոմիտեի անդամներին՝ իրենց սեփական ծրագրերը խանգարելու համար, դրանց մասին նախօրոք հայտարարելով, չնայած դեսպանի հորդորին՝ անաղմուկ ժամանելու Աթենք և հանդես գալու միայն այնտեղ հասնելուց հետո… Ուրասն ավելացրեց, որ թուրքական պատվիրակության վաղաժամ հրապարակային հայտարարությունների պատճառով, հունահայ համայնքն Աթենքում բողոքի ցույցի էր նախապատրաստվել նրանց դեմ:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն պաշտպանեց Փերինչեքի՝ Հունաստան մեկնելու վերաբերյալ դատարանի արգելքը: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Չավուշօղլուն հերքեց Փերինչեքի մեղադրանքը, թե Անկարան փորձել է խոչընդոտել իր կոմիտեի ուղևորությունը դեպի Հունաստան: Սակայն, Փերինչեքին շատ ավելի կարևոր ուղևորություն է սպասվում հունվարի 28-ին, երբ ակնկալվում է, որ նա ներկա կգտնվի իր գործով Շվեյցարիայի բողոքարկման դատական նիստին ՄԻԵԴ-ում, Ստրասբուրգում: Չնայած այն բանին, որ Փերինչեքի հետ ունեցած հեռախոսազրույցում Չավուշօղլուն ասել էր, որ Թուրքիայի կառավարությունը չի առարկում նրա Ստրասբուրգ մեկնելուն, սակայն արտգործնախարարն զգուշացրել էր, որ Փերինչեքի փամփորդական արգելքի վերացման վերջնական որոշումը դրված է Թուրքիայի Գերագույն դատարանի վրա: Անկարան այժմ պետք է հակակշռի իշխող կուսակցության դեմ ծայրահեղ ազգայնական քննադատի աճող հեղինակության վնասը՝ ընդդեմ մոլեռանդ ժխտողականին աջակցելու առավելության Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ընթացքում:
Թուրքական և միջազգային լրատվամիջոցները լայնորեն տարածեցին նախորդ հոդվածներից մեկում իմ հաղորդած հրատապ լուրը, որով բացահայտվել էր, որ Ամալ Քլունին Ջեֆրի Ռոբերտսոնի և այլ ակնառու փաստաբանների հետ Հայաստանը կներկայացնի ՄԻԵԴ-ի դատական նիստում հունվարի 28-ին: Տիկին Քլունիի ներգրավվածության լուրն այս դատական գործում տարօրինակ արձագանքի արժանացավ Փերինչեքի կողմից, որը թուրքական մամուլին ասաց. «Տիկինը կարող է մասնակցել դատական նիստին, բայց եթե անգամ Հիսուսի կինն էլ գա, միևնույն է, հաջողության հասնելու հնարավորություն չունի»…
Իմ վերջին հոդվածից հետո, մի քանի ընթերցողներ մատնանշել էին անծանոթ ընտանեկան կապը տիկին Քլունիի (Ամալ Ռամզի Ալամուդին) և շվեյցարացի նշանավոր միսիոներ «Պապա» Ջակոբ Կյունցլերի միջև, որը հայտնի է որպես «հայ որբերի հայր»: Մինչև Ցեղասպանությունը, 25 տարի շարունակ, Կյունցլերը և նրա կինը ջանասիրաբար օգնել են հայ համայնքին Ուրֆայում: Այնուհետև, 1920-ականներին Կյունցլեր ամուսիններն սկսել են աշխատել Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի համար, տարհանելով հազարավոր հայ որբերի Թուրքիայից դեպի Ղազիր, Լիբանան, որտեղ հայ աղջիկները գործել էին հանրահայտ «Սպիտակ տան գորգը», որը 1925 թվականին նվիրաբերվել էր Միացյալ Նահանգների նախագահ Քալվին Քուլիջին: Կյունցլերի դուստր Իդան ամուսնացել է Ամալի պապիկի՝ Խալիլ Ալամուդինի զարմիկ Նաջիբ Ալամուդինի հետ: 1970 թ. Իդա Կյունցլերը հրատարակել է մի ուշագրավ գիրք իր հոր անձնվեր մարդասիրական գործունեության մասին՝ «Պապա Կյունցլերը և հայերը» խորագրով:

Dogu Perincek, leader of the Turkish Workers’ Party, failed last week to repeat in Greece the denialist show he orchestrated in Switzerland 10 years ago. Along with members of his blasphemous Talat Pasha Committee, Perincek had planned to travel to Athens to challenge the recent Greek law banning denial of the Armenian Genocide. He dreamed of becoming ��?a hero’ by filing a lawsuit against Greece in the European Court of Human Rights after his anticipated arrest for violating that law.
Back in 2005, after his detention by Swiss police, Perincek was found guilty of denying the Armenian Genocide. When Switzerland’s Federal Court (Supreme Court) confirmed his sentence, Perincek appealed the verdict in 2008 to the European Court of Human Rights (ECHR). On December 17, 2013, five out of seven ECHR judges ruled in Perincek’s favor, claiming that the Swiss courts had violated his freedom of speech. Three months later, Switzerland appealed ECHR’s flawed ruling to the court’s 17-member Grand Chamber which is scheduled to review the earlier verdict on January 28, 2015.
Fortunately, Perincek’s planned prank in Greece ran into multiple walls! To begin with, he could not leave Turkey due to a travel ban after his conditional release from jail as participant in a coup plot. In his absence, when his Party’s 13-member delegation arrived at Athens airport, the Greek authorities wisely decided to deport the group back to Turkey rather than create a spectacle by arresting them. The Greek police used the excuse that the Turkish visitors’ travel documents were not in order.
Upon returning to Istanbul, the expelled Turks were hailed as ��?heroes’ by fellow Party members. Perincek promptly blamed Pres. Erdogan and Prime Minister Davutoglu for their “extremely shameful decision,” preventing him from going to Greece to deny the Armenian Genocide. Perincek’s followers also accused Turkey’s Ambassador to Greece of colluding with the Greek government to undermine their mission. In response, Turkish Ambassador Kerim Uras blamed the Talat Pasha Committee members for damaging their own plans by announcing them in advance, despite the Ambassador’s admonition to arrive in Athens quietly and go public after getting there! Uras added that due to the Turkish delegation’s premature public statements, the Armenian community in Athens was prepared to hold a counter protest.
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu defended the court’s ban on Perincek’s travel to Greece. During a press conference, Cavusoglu refuted Perincek’s accusation that Ankara had tried to undermine his committee’s trip to Greece. However, a much more important trip awaits Perincek on January 28, when he expects to attend the hearing of Switzerland’s appeal of his case at ECHR in Strasbourg. Even though Cavusoglu had told Perincek in a phone conversation that the Turkish government did not object to his going to Strasbourg, the Foreign Minister warned that the final decision to lift Perincek’s travel ban rested with Turkey’s Supreme Court. Ankara now needs to balance the disadvantage of boosting the standing of an ultranationalist critic of the ruling Party against the advantage of backing an overzealous denialist during the Centennial of the Armenian Genocide.
The Turkish and international media widely disseminated the breaking news I had first reported in a previous column, disclosing that Amal Clooney along with Geoffrey Robertson and other distinguished attorneys would represent Armenia at the ECHR hearing on January 28. The news of Mrs. Clooney’s involvement in this legal case prompted a bizarre reaction from Perincek who told the Turkish press: “The woman can attend the court hearing, but even if the wife of Jesus comes, she has no chance of success”!
Since my last column, several readers have pointed out the little-known family link between Mrs. Clooney (Amal Ramzi Alamuddin) and ��?Papa’ Jakob Kuenzler, a Swiss missionary known as “the father of Armenian orphans.” Kuenzler and his wife had diligently aided the Armenian community in Ourfa for 25 years until the Genocide. Then in the 1920’s, the Kuenzlers began working for Near East Relief, evacuating thousands of Armenian orphans from Turkey to Ghazir, Lebanon, where Armenian girls wove the famous ��?White House rug’ which was donated to U.S. Pres. Calvin Coolidge in 1925. The Kuenzlers’ daughter Ida married Najib Alamuddin, the cousin of Amal’s grandfather, Khalil Alamuddin. In 1970, Ida Kuenzler published a remarkable book about her father’s devoted humanitarian work: “Papa Kuenzler and the Armenians.”