Մարսելում սպանված հայ աշակերտի անունն է Միշել Ասատրյան
Արդեն հայտնի են Մարսելում սպանված հայ աշակերտի անունը եւ միջադեպի մանրամասները: «Nouvelles d’Arménie»-ն գրում է, որ սպանվածի անունն էր Միշել (Միշա), ազգանունը՝ Ասատրյան: Նա 16 տարեկան էր, սովորում էր Մարսելի Կամիլ Ժյուլյանի անվան մասնագիտական լիցեյում, ուներ բարի համբավ: Այս մասին հայտնումէ NEWS.am-ը:
Ըստ թերթի՝ հայ երիտասարդը սպանվել է դաժան հարձակման հետեւանքով. Նրան երկաթյա ձողերով ծեծել են այն աղջկա եղբայրները, որի հետ ավելի վաղ նա վիճել էր չնչին թեմայով՝ վերջինիս ընկերուհիներից մեկի հետ կապված: Ականատեսները պատմել են նաեւ դանակի հարվածների մասին:
Հաղորդվում է, որ Ֆիզկուլտուրայի դասի ժամանակ ֆուտբոլային խաղի ընթացքում երիտասարդի եւ նրա տարեկցուհու միջեւ վեճ է ծագել: Վերջինս, ով նախկինում մի քանի այլ միջադեպերում էր աչքի ընկել, սպառնացել է բողոքել իր ընտանիքի անդամներին, որոնք հունվարի 12-ին նրան սպասում էին դպրոցի մուտքի մոտ: Ոստիկանությունը աղջկան ձերբակալել է տանը:
Ողբերգությունից հետո Միշելի հոր առողջական վիճակը վատացել է, նրան հիվանդանոց են տեղափոխել: Ֆրանսիացի պատգամավոր Վալերի Բուայեն հայտարարել է, որ ողբերգությունը սարսափեցրել է իրեն, եւ ինքը ուշի ուշով հետեւելու է գործի ընթացքին:
Տղային հրաժեշտ տալու եւ ընտանիքին զորակցություն հայտնելու համար կոչ էր տարածվել հունվարի 13-ին Մարսելի Պրադոյի պողոտայում գտնվող հայկական եկեղեցու մոտ հավաքվելու մասին:
NEWS.am-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հունվարի 12-ին Մարսելում 16-ամյա հայ աշակերտ է սպանվել: Դեպքը կատարվել էր պարապմունքներից հետո: Հայ պատանուն լիցեյի մուտքի մոտ սպանել էին դպրոցականները:

Убитого в Марселе ученика-армянина звали Мишель Асатурян
Уже известно имя убитого в Марселе ученика-армянина, а также подробности инцидента. Как пишет«Nouvelles d’Arménie», убитого звали Мишель (Миша) Асатурян, и ему было 16 с половиной лет. Он учился в профессиональном лицее имени Камиля Жюлльяна в Марселе и имел хорошую репутацию.
По данным издания, молодой армянин был убит вследствие жестокого нападения – ему были нанесены удары железными прутьями братьями девушки, с которой он ранее поссорился по банальной причине, связанной с одной из ее подруг. Очевидцы рассказали также о ножевых ранениях. Об этом сообщает NEWS.am.
Сообщается, что во время футбольного матча на уроке физкультуры возник спор между молодым человеком и его ровесницей. Последняя, уже известная по другим инцидентам, пригрозила предупредить членов своей семьи, которые и ждали его на выходе из школы 12 января. Девушка была задержана в своем доме сотрудниками Полиции.
После трагедии отцу Мишеля, который является музыкантом-любителем, стало плохо, и он был госпитализирован в больницу. Французский депутат из Марселя Валери Буайе заявила, что эта трагедия «привела ее в ужас» и она намерена внимательно следить за ходом дела.
Для прощания с мальчиком и поддержки его семьи был распространен призыв собраться вечером 13 января перед армянской церковью на авеню Прадо в Марселе.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 12 января в Марселе был убит 16-летний ученик-армянин. �?нцидент произошел после занятий. Учащийся лицея – армянин был заколот школьниками у входа в учебное заведение.