««Ավազե ամրոցի աղջիկները» կդառնա մեր «Շինդլերի ցուցակը»»․ Քրիս Բոհջալյան
«Հայրս 100 տոկոսանոց հայ էր,մայրս՝ շվեդուհի, ով շատ լավ տիրապետում էր հայկական խոհանոցին։ Հանգստյան օրերին ծնողներս ինձ տանում էին տատիկ, պապիկիս տուն։ Ես այնտեղ դառնում էի հայկական միջավայրի մի մասը և հայկականության կրողը»,- դեկտեմբերի 14-ին, հանդիպելով Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» սաների հետ, ասաց ամերիկահայ գրող Քրիս Բոհջալյանը, ում «Ավազե ամրոցի աղջիկները» գիրքը 2012թ․ բեսթսելլեր էր և մինչ օրս շարունակում է մնալ տարբեր լեզուներով թարգմանվող և պահանջարկ ունեցող գրքերի ցուցակում։
«Ավազե ամրոցի աղջիկները» գրքում ընթերցողը ծանոթանում է նաև Քրիս Բոհջալյանի կյանքի որոշ դրվագների։ Դրանք սկսվում են շվեդուհի մոր կողմից իրեն կարմիր կիսավարտիք հագցնելուց և հասնում հոր՝ փոքրիկ Քրիսին երգելուց տեսնելու ցանկությանը։Գիրքը յուրօրինակ տոհմագրություն կարելի է համարել, որտեղ Հայոց Ցեղասպանության թեման հնարավորինս մատչելի և փաստացի ներկայացվել է օտար ընթերցողին։ Այն ընթերցողին, ով նվազագույն պատկերացում անգամ չունի վեպի հերոսների բնակավայրերի՝ Երևանի և Հալեպի գոյության մասին, սակայն անտարբեր չի մնում երևանցի Արմեն Պետրոսյանի (ում նախատիպը եղել է շախմատի՝ աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը) և հալեպցի Ելիզավետայի սիրո պատմությանը։
Եվ պատահական չէ, որ ազգային ցավը նկարագրող գրքի հեղինակի համար կրթօջախի «Ովսաննա» երգչախումբը/գեղ․ ղեկավար Լենա Բեգլարյան/ կատարեց «Գարունդ հայերեն է գալիս» երգը, որից հետո Քրիս Բոհջալյանը կես կատակ կես լուրջ նշեց, որ երեխաներից հետո ոչինչ պետք չէ ասել, սակայն հանդիսատեսը դեռ պետք է ծանոթանար գրքում տեղ գտած նկարներին։ Դրանք ներառում էին՝ հեղինակի նախնիների, այդ թվում՝ թուրքական բանակին նժույգներ տրամադրած, ապա՝ ջարդերի ժամանակ սպանված պապու, ընտանեկան պարագաների, հոր, զոհերից մնացած կենդանի վկայությունների,ներկայիս Երևանի լուսանկարները և ավարտվում Արարատի նկարով։ Լուսանկարն արել էր հեղինակը՝ Զվարթնոց օդանավակայանում։
«Արարատի հետ առաջին «հանդիպումս» եղավ օդանավակայանից։ Երբ ամպերը քաշվեցին, ես տեսա այս Արարատը և հոնգուր-հոնգուր սկսեցի լաց լինել։ Ես հեշտ լացողներից չեմ, կարող եք կնոջս հարցնել․ նա ևս հայ է»,- ցուցադրելով նկարը՝ հումորով և ժպիտով նշում է Քրիս Բոհջալյանը։
Զրույցն առավել քան անկեղծ և հետաքրքիր էր, իսկ հարցերը հիմնականում վերաբերում էին գրքին՝ թուրքական կողմի արձագանքին, 2015թ․ գրքի հիման վրա նկարահանվելիք ֆիլմին։ Իսկ այն հարցին, թե ինչպիսին կլինի ֆիլմը և որքան է հավանականությունը, որ այն նույն հաջողությունը կունենա ինչ գիրքը՝ Քրիս Բոհջալյանը պատասխանեց․ «Երբ «Ավազե ամրոցի աղջիկները» գիրքն արդեն պատրաստ էր՝ ընկերներիցս մեկը խորհուրդ տվեց հրաժարվել տպագրության մտքից՝ ասելով, թե այն հաջողություն չի ունենա։ Սակայն, ինչպես տեսանք, իմ ընկերը սխալվեց, ես հաջողեցի։ Ձեզանից քանի՞սն են կարդացել «Շինդլերի ցուցակը» և քանիսն են տեսել ֆիլմը։ Տեսնում եք՝ ֆիլմի լսարանն ավելի մեծ է, և ես համոզված եմ՝ «Ավազե ամրոցի աղջիկները» կդառնա մեր «Շինդլերի ցուցակը»»։
Հանդիպմանավարտին «Հայորդյաց տան» տնօրեն Հմայակ Գևորգյանը հեղինակին նվիրեց կրթօջախի տարբերանշանը և հայկական մանրանկարները ներկայացնող գիրք, որը Քրիս Բոհջալյանին մտովի կտեղափոխի մանկություն՝ մասնակից դարձնելով հայ ընտանիքի ջերմ և անմոռանալի զրույցներին։
Հ․ Գ․ Քրիս Բոհջալյանին «Հայորդյաց տան» սաներին ներկայացրեց Վահե Ավանեսյանը, իսկ թարգմանության հարցում աջակցեց կրթօջախի ուսուցիչ Աշոտ Ավետիսյանը։

«Девушки песчаной крепости» станет нашим «Списком Шиндлера»: Крис Бохчалян
«Отец мой был стопроцентным армянином, мать – шведка, прекрасно владевшая армянской кухней. В выходные дни родители отводили меня к дедушке и бабушке. Там я становился частицей армянской среды, носителем армянственности», – сказал на встрече с воспитанниками Московского «Айордац тун», состоявшейся 14 декабря, американский писатель армянского происхождения Крис Бохчалян, чья книга «Девушки песчаной крепости» стала бестселлеров 2012 года и до сего дня остается в списке книг, переведенных на разные языки и пользующихся спросом.
В книге «Девушки песчаной крепости» читатель знакомится также с некоторыми эпизодами жизни самого Криса Бохчаляна. Они начинаются с того, как мать-шведка надела на него красные шорты и достигают желания отца видеть маленького Криса поющим. Книгу можно расценить как своеобразную семейную летопись, в которой тема Геноцида армян представлена иностранному читателю по возможности доступно и документально. Тому читателю, который не имеет и минимального представления о месте жительства героев романа – Ереване и Алеппо, однако не остается безразличным к истории любви ереванца Армена Петросяна (прототипом которого был двукратный чемпион мира по шахматам Тигран Петросян) и Елизаветы из Алеппо.
�? не случайно, что для автора книги, описывающего национальную боль, хор очага образования «Овсанна» (художественный руководитель Лена Бегларян) исполнил песню «Гарунд айерен э галис», после чего Крис Бохчалян полушутя, полусерьезно заметил, что после детей ничего говорить не надо, однако зрителю еще предстояло познакомиться с фотографиями, помещенными в книге. Они включали предков автора, в том числе деда, предоставившего турецкой армии лошадей, а затем убитого во время Геноцида, домашних предметов, отца, сохранившихся от жертв свидетельств, нынешнего Еревана, и завершается эта своеобразная галерея панорамой Арарата. Последний сделан самим автором в аэропорту «Звартноц».
«Первая моя «встреча» с Араратом произошла в аэропорту. Когда тучи развеялись и я увидел Арарат – начал горько плакать. Я не часто плачу – можете спросить у супруги, она тоже армянка», – демонстрируя снимок, с юмором и улыбкой говорит Крис Бохчалян.
Беседа была более чем откровенной и интересной, а вопросы в основном касались книги, реакции турецкой стороны, фильма, который на основе книги будет снят в 2015 году. На вопрос же, каким будет фильм и какова вероятность, что он будет иметь такой же успех, как и книга, Крис Бохчалян ответил: «Когда была готова книга «Девушки песчаной крепости», один из друзей посоветовал отказаться от мысли об издании, заявив, что она не будет иметь успеха. Однако как видим, друг ошибся, я достиг успеха. Сколькие из вас читали «Список Шиндлера» и сколькие смотрели фильм? Видите, аудитория фильма намного больше, и я убежден, что «Девушки песчаной крепости» станет нашим «Списком Шиндлера».
В завершение встречи директор «Айордац тун» Амаяк Геворгян преподнес автору герб очага образования и книгу армянских миниатюр, которая мысленно перенесет Криса Бохчаляна в детство, приобщив к теплым и незабываемым беседам армянской семьи.
P.S. Криса Бохчаляна воспитанникам «Айордац тун» представил Ваге Аванесян, а в вопросе перевода содействовал преподаватель очага образования Ашот Аветисян.