Կայացավ Լենա Բեգլարյանի հեղինակային երգերի երկրորդ երեկոն
Մոսկվաբնակ հայ հանդիսատեսը Ժուռնալիստների տանը Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» «Ովսաննա» և «Նորահրաշ» երգչախմբերի գեղարվեստական ղեկավար Լենա Բեգլարյանի հեղինակային երգերը վայելելու հնարավորություն ունեցավ։ Լենա Բեգլարյանին հայաստանյան հանդիսատեսը ծանոթ է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» փառատոնից, որտեղ «Ովսաննայի» այցեքարտը եղել է Հ․ Սահյանի համանուն բանաստեղծության հիման վրա գրված «Գարունդ հայերեն է գալիս» անզուգական երգը։ Եվ պատահական չէ, որ երաժիշտ-երգահանի հեղինակային երգերի երկրորդ երեկոն բացվեց հենց այդ երգով, իսկ հեղինակային երգերի առաջին երեկոն կայացել էր երեք տարի առաջ, հեղինակի մայրիկի կենդանության օրոք և նվիրվել էր նրան։
Լեփ-լեցուն դահլիճում հանդիսատեսն առաջին իսկ վայրկյաններից ընկղմվեց երաժշտության գիրկը՝  վայելելով յուրաքանչյուր հնչյունը։ Ավելի քան երկու ժամ տևած համերգում հնչեց Լենա Բեգլարյանի հեղինակային 24 երգ, որոնց մի մասը գրված էր դասականների բանաստեղծությունների հիման վրա։
Համերգին ներկա էին նաև «Հայորդյաց տան» հոգևոր տեսուչ Տ. Առաքել քահանա Ամիրյանը, տնօրեն Հմայակ Գևորգյանը, հանրակրթական № 285 դպրոցի տնօրեն Տատյանա Շմիդտը, որտեղ Լենա Բեգլայանը ևս դասավանդում է, «Հայորդյաց տան» ուսուցչական անձնակազմը, սաները։
Հատկանշական է, որ երեկոյի կազմակերպման հարցում իրենց ակտիվ մասնակցությունն էին ունեցել «Նորահրաշ» երգչախմբի աղջիկները։ Հմայակ Գևորգյանը, համերգային ծրագրի ավարտից հետո դիմելով ներկաներին, կարևոր և ողջունելի քայլ համարեց «Նորահրաշի» աղջիկների այս նախաձեռնությունը, իսկ Լենա Բեգլարյանի՝ «Հայորդյաց տանը» հայտնվելը «օրհնված վայրկյան» անվանեց։ Որքան զարմանալի, նույնքան էլ հաճելի էր հայերենին չտիրապետող Տատյանա Շմիդտի կողմից տիկին Բեգլարյանի մուտքն իրենց դպրոց կրկին «օրհնված վայրկյան» անվանելը։ Գործընկերների՝ իրարից անկախ Լենա Բեգլարյանի մուտքին տրված նման գնահատականները խոսում են տիկին Բեգլարյանի տաղանդի և անձնվեր աշխատանքի մասին։ Ինչպես համերգից հետո մեզ հետ զրույցում «Հայորդյաց տան» ուսուցիչներից Սիլվա Գյուլիշյանը նշեց՝ պարզապես անհնար էր չնկատել սաների ոգևորությունն ու նվիրումը տիկին Բեգլարյանին․ «Նրանցից յուրաքանչյուրը լցրել էր բեմը իր գեղեցկությամբ և անկրկնելի ձայնով։ Սաների՝ հայ երգին ու երաժշտությանը նվիրվածությունը խոսում է Լենա Բեգլարյանի կատարած աշխատանքի ահռելիության մասին»։
Լենա Բեգլարյանն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանին, ում օրհնությամբ հնարավոր է եղել հիմնել «Հայորդյաց տան» «Ովսաննա» և «Նորահրաշ» երգչախմբերը։
Համերգի ավարտին Տեր Առաքել քահանա Ամիրյանը, դիմելով ներկաներին, ասաց․ «Լենա Բեգլարյանը պատասխանատու և պարտավորեցնող քայլ է կատարել՝ երգի վերածելով մեր դասականների սիրված ստեղծագործությունները։ Որքան քայլը պատասխանատու է, կրկնակի անգամ դրանք ստացված են և, արդեն այսօր կարելի է ասել, որ կդիմակայեն ժամանակի փորձությանը։ Տիկին Բեգլարյան, թող Աստված օրհնի Ձեզ և այս երեխաներին, որպեսզի այսօրվա պես՝ Ձեր ստեղծագոծությունները վայելելու հնարավորություն ունենանք ոչ միայն մենք, այլև գալիք սերունդները, ոչ միայն հայ, այլև ռուս հանդիսատեսը, քանի որ այսօր դուք այստեղ ներկաներին երգի լեզվով պատմեցիք հայի և հայկականության մասին և նրանք այստեղից կհեռանան հայ երաժշտությամբ լցված և ոգևորված»։

Состоялся второй вечер авторских песен Лены Бегларян
Московские армяне имели возможность в  Доме журналистов наслаждаться авторскими песнями художественного руководителя хоров «Овсанна» и «Нораграш» Московского «Айордац тун» Лены Бегларян, с которой зрители Армении знакомы по фестивалю «Моя Армения», где визитной карточкой «Овсанны» была несравненная песня «Гарунд айерен э галис»  на слова одноименного стихотворения Амо Сагияна. �? не случайно, что именно этой песней открылся второй вечер авторской песни музыканта-композитора. Первый авторский вечер ее напомним, состоялся три года назад при жизни матери автора и был посвящен ей.
В переполненном зале зрители с первых же мгновений  оказались в объятиях музыки, наслаждаясь каждым звуком. В концерте, продлившемся более двух часов, прозвучвали 24 авторские песни Лены Бегларян, часть которых написана на стихи классиков.
На концерте присутствовали также духовный инспектор «Айордац тун» иерей Аракел Амирян, директор Амаяк Геворгян, директор общеобразовательной школы №285 Татьяна Шмидт, где Лена Бегларян также преподает, преподавательский состав и воспитанники «Айордац тун».
Примечательно, что в вопросе организации вечера активное участие приняли девушки хора «Нораграш». Амаяк Геворгян, по завершении концертной программы обратившись к присутствующим, расценил как важный и достойный приветствия шаг инициативу девушек «Нораграша», а появление Лены Бегларян в «Айордац тун» – как «благословенный миг». Насколько удивительным, столь же приятным было высказывание не владеющей армянским языком Татьяны Шмидт, также оценившей приход Лены Бегларян в их школу как «благословенный миг». Эта оценка – свидетельство таланта и самоотверженной работы госпожи Лены Бегларян. Как отметила в беседе с нами по завершении концерта педагог «Айордац тун» Сильва Гюлишян, просто невозможно было не заметить воодушевление и преданность воспитанников госпоже Бегларян: «Каждый из них напомнил сцену своей красотой и неповторимым  голосом. Преданность воспитанников армянской песне и музыке свидетельствует о колоссальной работе, проделанной Леной Бегларян».
В свою очередь, Лена Бегларян выразила благодарность предстоятелю Новонахичеванской и Российской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископу Езрасу Нерсисяну, с чьего благословения стало возможным основание хоров «Овсанна» и «Нораграш» «Айордац тун».
По завершении концерта иерей Аракел Амирян, обращаясь к присутствующим, сказал: «Лена Бегларян совершила ответственный и обязывающий шаг, переложив на песни любимые произведения наших классиков. �? чем ответственнее шаг, вдвое состоятельнее. Сегодня уже можно говорить, что они выдержат испытание временем. Госпожа Бегларян, пусть Бог благословить Вас и этих детей, чтобы, подобно сегодняшнему дню, возможность наслаждаться Вашими произведениями имели не только мы, но и грядущие поколения, не только армянский, но и русский зритель, поскольку сегодня Вы рассказали зрителям языком песни об армянине и армянстве, и они покинут этот зал, преисполненными и воодушевленными армянской музыкой».