Ներսիսյան դպրոցի հիմնադրման 190-ամյակին նվիրված ցուցահանդես «Հայարտուն» կենտրոնում
Դեկտեմբերի 12-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացվեց Ներսիսյան դպրոցի հիմնադրման 190-ամյակին նվիրված վավերագրական նյութերի ցուցահանդես: Այն կազմակերպել էր «Հայարտուն» կենտրոնը՝ ՀՀ Ազգային արխիվի հետ համագործակցությամբ և Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի աջակցությամբ: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ ազգային արխիվի աշխատակիցները, թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմից:
Այցելուների ուշադրությանն էին ներկայացված Անդրկովկասում առաջին միջնակարգ ուսումնական հաստատության մեկդարյա գործունեության մասին պատմող նամակներ, հրամանագրեր, արձանագրություններ, լուսանկարներ, որոնք այս ուսումնական հաստատության հիրավի մեծ լինելու և ազգի կրթության գործում ունեցած անկրկելի դերակատարության վկայություն են:
Բացելով ցուցահանդեսը՝ «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը այցելուներին իրազեկեց Ներսիսյան դպրոցի պահպանված շենքում «Հայարտան» մի խումբ աշխատակիցների օրերս կատարած նկարահանումների մասին, և ափսոսանքով նշեց, որ շենքն այսօր կիսավերանորոգված մասնավոր սեփականություն է:
Այցելուները մեծ հետաքրքրությամբ ունկնդրեցին ՀՀ Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանի խոսքը այն ժամանակի Վիրահայոց թեմի առաջնորդ երջանկահիշատակ Ներսես Աշտարակեցու համառջանքերով հիմնադրված Ներսիսյանդպրոցի մասին:
Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ պատմաբան Ենոք Թադևոսյանը կարևորեց հայ ժողովրդի օրհասական պահերին այս կրթական հիմնարկի կատարած բարեգործությունները:
Հուզիչ էր բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանի ելույթը, որը հեղինակն ավարտեց պատմական ուսումնարանին ձոնած իր բանաստեղծության ընթերցմամբ:
Իր օրհնության և գնահատանքի խոսքում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը արժևորեց ՀՀ ազգային արխիվի հետ կենտրոնի համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնեց ներկայացրած ցուցանմուշները «Հայարտուն» կենտրոնին նվիրելու համար: Թեմակալ առաջնորդը ընդգծեց, որ Սփյուռքում հայապահպանության գրավականներից մեկը ազգային բարձրարժեք դպրոց ունենալն է, որի ստեղծման գաղափարը պետք է դառնա իրականություն:
ՀՀ Ազգային արխիվի բաժնի վարիչ Գոհար Ավագյանը ներկաներին բացատրեց ցուցադրված վավերագրական նյութերի բովանդակությունն ու նշանակությունը:

Выставка в центре «Айартун», посвященная 190-летию основания школы Нерсисян
В зале «Галуст Гюльбенкян» культурного центра «Айартун» армянской епархии Грузии 12 декабря открылась выставка документальных материалов, посвященная 190-летию основания школы Нерсисян. Ее организовал центр «Айартун» в сотрудничестве с Национальным архивом РА и при содействии фонда «Галуст Гюльбенкян». На открытии выставки присутствовали сотрудники Национального архива РА, представители армянской общественности Тбилиси. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из грузинской епархии Армянской Апостольской церкви.
Вниманию посетителей были представлены письма, рассказывающие о деятельности на протяжении целого века первого среднего учебного заведения в Закавказье, приказы, протоколы, фотографии – свидетельства подлинного величия этого учебного заведения и неповторимой роли в деле образования нации.
Открывая выставку, руководитель центра «Айартур» Левон Чидилян осведомил посетителей о съемках, осуществленных группой сотрудников «Айартун» в сохранившемся до сего дня здании школы Нерсисян и с сожалением отметил, что здание сегодня является частной собственностью.
Посетители с большим вниманием выслушали речь директора Национального архива РА Аматуни Вирабяна о школе Нерсисян, учрежденной ценой огромных усилий тогдашнего предстоятеля армянской епархии Грузии блаженной памяти Нерсеса Аштаракеци.
Председатель союза армянской интеллигенции Грузии, историк Енок Тадевосян отметил важность благотворительности, совершенной этим очагом образования в судьбоносные для армянского народа мгновения.
Взволнованным было выступление поэтессы, переводчицы Анаит Бостанджян, которое автор завершила декламацией стихотворения, посвященного историческому учебному заведению.
Выступивший со словами благословения и оценки предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян подчеркнул важность сотрудничества с Национальным архивом РА и выразил благодарность за преподнесение представленных экспонатов в дар центру «Айартун». Он отметил, что одним из залогов сохранения армянства в Диаспоре является наличие качественной армянской школы, идея создания укоторой должна стать реальностью.
Заведующая отделом Национального архива РА Гоар Авакян объяснила присутствующим содержание и значение представленных документальных материалов.