Ֆրանսիայի Լուսինյան քաղաքում օծվեց խաչքար
Դեկտեմբերի 13–ին Ֆրանսիայի Պուատիե նահանգի Լուսինյան քաղաքում տեղի ունեցավ Հայոց վերջին թագավոր Լևոն V-Ի (հայկական պատմագրության մեջ հիշատակվում է նաև որպես Լևոն VI), Ֆրանսաիայի ազատության հանար ընկած մարտիկների և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի հանդիսավոր բացման և օծման արարողություն, որին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիթեչյանը։ Հանդիսությանը մասնակցում էին նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ժան–Միշել Կլեմանը, Պուատիեի նահանգային խորհրդի նախագահ Քլոդ Բերթոն, Լուսինյանի քաղաքաքապետ Ռենե Ժիբոն, Ֆրանսիայից ու հարակից երկրներից ժամանած հարյուրավոր հայեր, հյուրեր։
Հայկական տուֆից քանդակված խաչքարը տեղադրվեց Լուսինյանի քաղաքապետարանի, «Արարատ» ասոցիացիայի, «Ֆրանսահայ նախկին ռազմիկների և դիմադիրների ասոցիացիայի» և Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի համատեղ ջանքերով, իսկ օծման կարգը կատարվեց Նորվան արքեպիսկոպոս Զաքարյանի կողմից, աղոթեց նաև Եվրասիայի Հայ Ավետարանչական եկեղեցիների միության նախագահ Վերապատվելի դոկտոր Ռենե Լևոնյանը։ Այնուհետև ծաղկեպսակ դրվեց խաչքարի մոտ:
Իրենց ողջույնի խոսքում Ժան–Միշել Կլեմանը և Քլոդ Բերթոն բարձր գնահատեցին հայ համայնքի դերը Ֆրանսիայի կյանքում, հայ–ֆրանսիական բարեկամության ամրապնդման գործում։ Քաղաքապետ Ռենե Ժիբոն նշեց, որ Լուսինյանը հայկական արմատներով ֆրանսիական քաղաք է, որտեղ այցելող հայերը այսուհետ իրենց պետք է տանը զգան։
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, բարձր գնահատելով և խորհրդանշական համարելով խաչքարի տեղադրումը Ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի նախաշեմին, նշեց,- «Պահը պատմական է, բարոյական է, քաղաքական է և ազգային է։ Քաղաքի այցելուին Խաչքարը կհիշեցնի հինգ կարևոր փաստ՝ այն, որ հայերը հազարամյակների պատմություն ու Կիլիկյան թագավորություն են ունեցել, մեր Կիլիկիայի վերջին թագավորը Լևոն V-ն է, ով իր վերջին հանգրվանն է գտել Ֆրանսիայում, խաչքարը նվիրված է նաև Ֆրանսիայի ազատագրման համար զոհված հայ մարտիկներին, ովքեր խաղաղություն, ազատություն պարգևեցին այս հրաշալի երկրին, այն մարմնավորում է հայ–ֆրանսիական դարավոր բարեկամությունը և, ի վերջո, հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Ընդամենը ամիսներ հետո առաջադեմ մարդկության հետ մենք ոգեկոչելու ենք Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցը և հայտարարելու ենք` «Հիշում եմ և պահանջում»: Թուրքը պետք է իմանա, որ մենք չենք լռելու, մենք պահանջելու ենք, որ ճանաչի հայ ժողովրդի և մարդկության դեմ գործած իր աննախադեպ ոճրագործությունը, փոխհատուցի և հետևանքները վերացնի։
Խաչքարի տեղադրմանն օժանդակելու և հայապահպանության գործում ունեցած ավանդի համար ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով պարգևատրվեցին Անդրե Վալոտան, Անտուան Բաղդիկյանը, Լիդիա Կայմակյանը, Դանիել Արթինյանը, Երվանդ Բերբերյանը և Ֆրեդերիկ Ֆրինգյանը։
Նախարարն այցելեց քաղաքի թանգարանում բացված «Լուսինյանները և Հայաստանը» ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված էր Լուսինյան թագավորական տոհմի ամբողջ պատմությունը։ Սփյուռքի նախարարը եղավ նաև Ֆրանսիայի ազատագրման համար մարտնչած հայ ռազմիկներին նվիրված ցուցահանդեսին։
Այնուհետև տեղի ունեցավ Լևոն V-ին նվիրված կոնֆերանս, որտեղ Քլոդ Մութաֆյանը հանդես եկավ «Լուսինյանները և Հայաստանը 13-14րդ դարերում» թեմայով զեկուցումով` հանգամանալից ներկայացնելով Կիլիկյան Հայաստանի պատմությունը։ Կոնֆերանսում ելույթ ունեցավ նաև Հրանուշ Հակոբյանը և բանախոսին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարաության «Մայրենիի Դեսպան» մեդալով` Հայագիտության ոլորտում իր բերած նպաստի, Հայոց լեզվի ու պատմության հանրահռչակման ու հայապահպանության գործում ունեցած մեծ ավանդի համար։
Նույն օրը երեկոյան տեղի ունեցավ հանդիսավոր ընդունելություն Լուսինյանի քաղաքապետ Ռենե Ժիբոյի անունից, որին ներկա էին շուրջ 250 հայեր։ Ազգային և ժողովրդական պարերի կատարումներով հանդես եկավ Պուատիե քաղաքի հայկական պարախումբը։ Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Լուսինյանի քաղաքապետին քաղաքի կենտրոնում հիանալի տարածքի տրամադրման ու օժանդակության համար և բարձր գնահատելով նրա հայանպաստ գործունեությունը՝ պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով։ Հ.Հակոբյանը նաև առաջարկեց Լուսինյան քաղաքը քույրացնել Հայաստանի որևէ քաղաքի հետ, որը քաղաքապետն ընդունեց մեծ ոգևորությամբ։
Կիրակի առավոտյան նախարար Հակոբյանը և դեսպան Չիթեչյանն այցելեցին քաղաքի Մայր տաճար, որը կառուցվել է 1024թ–ին Լուսինյան տոհմի կողմից, ուր հայերեն և ֆրանսերեն լեզուներով մատուցվեց սուրբ պատարագ և կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, Ֆրանսիայի ազատագրման համար ընկած ռազմիկների, Արցախի հերոսամարտի ժամանակ զոհվածների։
Նախարարը հանդիպումներ ունեցավ Թուլուզի, Բորդոյի, Փարիզի, Պուատիեի, ինչպես նաև Նիդերլանդներից ժամանած հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ. քննարկվեցին համայնքներում կատարված աշխատանքները, ձեռքբերումներն և ապագա անելիքները, բարձրացվեցին նաև լուծում պահանջող մի շարք հարցեր, որոնց լուծման համար նախարարը պատրաստակամություն հայտնեց օժանդակություն կազմակերպել։

В городе Лусинян Франции освящен хачкар
В городе Лусинян провинции Пуатье Франции 13 декабря состоялась церемония торжественного открытия и освящения хачкара, посвященного памяти последнего армянского царя Левона V (в армянской истории упоминается и как Левон VI), воинов, павших за освобождение Франции и жертв Геноцида армян, на которой присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, посол РА во Франции Виген Читечян. В церемонии участвовали также депутат Национального Собрания Франции Жан-Мишель Клеман, председатель совета провинции Путье Клод Берто, мэр Лусиняна Рене Жибо, сотни армян, приехавших из Франции и соседних стран, гости.
�?нкрустированный хачкар из армянского туфа был установлен совместными усилиями мэрии Лусиняна, ассоциации «Арарат», «Ассоциации армян – бывших воинов и участников Сопротивления», и Французской комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, а церемонию освящения совершил архиепископ Норван Закарян, молитву же вознес председатель союза Армянских Евангелистских церквей Евразии высокочтимый доктор Рене Левонян. Затем к хачкару был возложен венок.
В своих приветственных речах Жан-Мишель Клеман и Клод Берто высоко оценили роль армянской общины в жизни Франции, в деле укрепления армяно-французской дружбы. Мэр Рене Жибо отметил, что Лусинян – французский город с армянскими корнями, посещая который армяне отныне должны чувствовать себя как в родном доме.
Министр Грануш Аколпян, высоко оценив и назвав символическим установку хачкара в канун 100-летия Геноцида армян, отметила: «Момент исторический, нравственный, политический и национальный. Посетителям города хачкар напомнит пять важных фактов: то, что армяне имели многовековую историю и Киликийское царство, наш последний Киликийский царь Левон V, нашедший во Франции свое последнее пристанище, хачкар посвящен также армянским воинам, павшим за освобождение Франции, которые подарили мир и свободу этой прекрасной стране, он олицетворяет многовековую армяно-французскую дружбу и, наконец, память невинных жертв Геноцида армян. Всего через несколько месяцев вместе со всем прогрессивным человечеством мы будем поминать 100-летие Геноцида армян, и заявим: «Помню и требую». Турок должен знать, что мы не станем молчать, мы будем требовать, чтобы он признал беспрецедентное преступление, совершенное в отношении армян и человечества, возместил и устранил последствия».
За содействие в установлении хачкара и вклад в дело сохранения армянства Почетными и Благодарственными грамотами Министерства Диаспоры РА были награждены Андрэ Валота, Антуан Багдикян, Лидия Каймакян, Даниел Артинян, Ерванд Берберян и Фредерик Фрингян.
Министр посетила открытую в городском музее выставку «Лусиняны и Армения», где представлена вся история царского рода Лусинянов. Министр Диаспоры побывала также на выставке, посвященной армянским воинам, сражавшимся за освобождение Франции.
Затем состоялась конференция, посвященная Левону V, на которой Клод Мутафян выступил с докладом «Лусиняны и Армения в XIII-XIV веках», подробно представив историю Киликийской Армении. На конференции выступила также Грануш Акопян, наградившая докладчика медалью Министерства Диаспоры РА «Посол родного языка» за большой вклад в сфере арменоведения, пропаганду армянского языка и истории и в деле сохранения армянства.
Вечером того же дня от имени мэра Лусиняна Рене Жибо был организован торжественный прием, на котором присутствовали около 250 армян. С исполнением национальных и народных танцев выступил армянский танцевальный ансамбль города Пуатье. Министр выразила благодарность мэру Лусиняна за предоставление прекрасной территории в центре города и содействие. Высоко оценив его деятельность на благо армян, она наградила главу городской администрации Золотой медалью Министерства Диаспоры РА. Г.Акопян предложила сделать город Лусинян побратимом одного из городов Армении, что было воспринято мэром с большим воодушевлением.
В воскресенье утром министр Акопян и посол Читечян посетили кафедральный собор города, построенный в 1024 году царским родом Лусинян, где на армянском и французском языках была отслужена Священная Литургия и совершен поминальный обряд по жертвам Геноцида армян, воинам, павшим за освобождение Франции и в героической Арцахской битве.
Состоялась также встреча министра с представителями армянских общин Тулузы, Бордо, Парижа, Пуатье, а также прибывших из Нидерландов: были обсуждены работы, проделанные в общинах, достижения и предстоящие задачи, озвучен ряд вопросов, требующих своего решения, для решения которых министр изъявила готовность организовать содействие.