Համահայկական մրցանակաբաշխությանն ընդառաջ
Արդեն 5-րդ տարին է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը և Ռուսաստանի հայերի միությունը համատեղ իրականացնում են «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար»  ամենամյա մրցանակաբաշխությունը: Այս տարի հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետը դեկտեմբերի 15-ն է:
«Սփյուռքի նախարարության 2014 թվականի ծրագրերին բավականին մեծ թվով սփյուռքահայերի մասնակցության պատճառով ստիպված եղանք նախնական ժամկետից մոտ երկու ամիս հետաձգել «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխության հայտերի ընդունման ժամկետները»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը:
Այս տարվա մրցանակաբաշխության անվանակարգերը հետևյալն են՝ «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն ամենօրյա կրթօջախ», «Լավագույն լրատվամիջոց», «Մենք եղել ենք, մենք կանք, մենք կլինենք»  խորագրով  Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված  «Հիշենք անցյալը` ապագան կառուցելու համար» թեմայով շարադրությունների, մանկական ստեղծագործությունների մրցույթը:
Վերջինիս ժամկետը ավելի հետաձգված է: Ինչպես նշեց տիկին Համբարյանը, հայտերը կամփոփվեն 2015 թվականի մարտին, իսկ ապրլի 24-ի նախօրեին կհայտարարվեն արդյունքները: Բոլոր անվանակարգերում սահմանված են 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կարգի և խրախուսական մրցանակներ:
«Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխության նպատակը Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանմանն ու զարգացմանը նպաստող կազմակերպությունների, առանձին անհատների ունեցած ներդրումը, համայնքների գործնեությունը հավուր պատշաճի գնահատելն ու արժևորելն է:
«Որպես կանոն մրցանակաբաշխությունը տարեցտարի բավականին հետաքրքիր ծրագիր է դառնում: Խրախուսվում են Սփյուռքի բոլոր այն կառույցները, կրթամշակութային հաստատությունները, ուսուցիչները, կրթական գործի կազմակերպիչները, դպրոցների ղեկավարները, հոգևոր, ազգային, հասարակական կազմակերպությունները, գործարարները, բոլոր նրանք, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայում Սփյուռքում, լեզվամշակութային տարբեր միջավայրերում, տարբեր օրենսդրական դաշտում, հայեցի կրթության ու դաստիարակության գործը կազմակերպելու: Չէ՞ որ ոչ բոլոր երկրներն են, որոնք սիրահոժար համաձայնվում են օտար դպրոցների գոյությանը: Մրցանակաբաշխությունը Սփյուռքի նախարարության խրախուսման հիմնական միջոցներից մեկն է, յուրատեսակ խթան՝ հայապահպանության գործին նվիրված մարդկանց խրախուսելու համար, ովքեր հայրենիքից հեռու սերունդներ են կրթում, ազգային ինքնության օրեցօր թուլացող միջավայրում, որտեղ մշտական հաղորդակցության միջոցն օտար լեզուն է»,-նշեց Սիրվարդ Համբարյանը:
Այս պահի դրությամբ 7-8 երկերից մոտ 50 հայտ է ստացվել: Տիկին Համբարյանի խոսքով իրենք սպասում են նոր հայտերի, տարածաշրջանները սկսել են լուրջ աշխատանք տանել, տեղեկատվական փաթեթներ են ուղարկվել կրթօջախներ, կազմակերպություններ՝ մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու հորդորով:
«Վերջերս Կրասնոդարից մի հայտադիմում էինք ստացել: Հոգիդ ուրախանում է, երբ տեսնում ես, թե տղամարդ ուսուցիչն ինչպես է աշխատում հայկական դպրոցում: Երբ ծանոթանում ես նրա աշխատելաոճին, մշակած ծրագրերին, քեզ համար պարզ է դառնում մարդու կատարած աշխատանքը, ստեղծագործական մետեցումը, նրա հայրենասիրությունը, ազգասիրությունը, դրսում հային հայ պահելու մեծ կարողությունը»-իր խոսքը եզրափակեց Սիրվարդ Համբարյանը:

Навстречу Общеармянскому конкурсу
Уже пятый год Министерство Диаспоры РА, совместно со Всемирным армянским конгрессом и Союзом армян России осуществляют ежегодный конкурс «За значительный вклад в дело сохранения  армянства». В этом году конечный срок приема заявок – 15 декабря.
«Ввиду значительного числа армян Диаспоры, участвующих в программах Министерства Диаспоры РА в 2014 году, вынуждены были почти на два месяца продлить определенный ранее срок приема заявок на конкурс «За значительный вклад в дело сохранения армянства»,  – сказала в беседе с «Армяне сегодня» начальник отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ Минисмтерства Диаспоры РА Сирвард Амбарян.
Номинации в конкурсе нынешнего года следующие: «Защитник родного языка», «Лучший ежедневный очаг образования», «Лучшее средство информации», конкурс сочинений, детского творчества на тему «Помнить прошлое, чтобы строить будущее» под девизом «Мы были, мы есть, мы будем», посвященный 100-летию Геноцида армян.
Сроки последнего еще более продлены. Как отметила госпожа Амбарян, заявки будут обобщены в марте 2015 года, а в канун 24 апреля будут объявлены результаты. Во всех номинациях  учреждены первая, вторая, третья и поощрительные  премии.
Цель конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» – оценка по достоинству организаций, отдельных лиц, способствующих сохранению и развитию армянской национальной идентичности в Диаспоре.
«Как правило, год от года конкурс становится все более интересной программой. Поощряются все структуры, образовательно-культурные учреждения, педагоги, организаторы образовательного дела, руководители школ, духовные, национальные, общественные организации, предприниматели Диаспоры, все, кто не жалеет сил и энергии для организации армянского образования и воспитания в Диаспоре, различных языко-культурных сферах, законодательном поле.  Ведь не все страны охотно соглашаются с наличием иноязычных школ. Конкурс является одним из основных средств поощрения Министерства Диаспоры, своеобразный стимул для поощрения людей, преданных делу сохранения армянства, которые воспитывают поколения вдали от родины, в атмосфере ослабляющейся день ото дня атмосферы национальной идентичности, где основным средством общения является иностранный язык», – отметила Сирвард Амбарян.
По положению на данный момент из7-8 стран поступило около 50 заявок. По словам госпожи Амбарян, они ожидают новых заявок, регионы начали вести серьезную работу, в очаги образования и организации разосланы информационные пакеты с призывом участвовать в конкурсе.
«Недавно поступила заявка из Краснодара. Душа радуется, когда видишь, как мужчина-педагог работает в армянской школе. Когда знакомишься со стилем его  работы, разработанными программами, становится ясна проделанная человеком работа, творческий подход, патриотизм, любовь к нации, огромный потенциал сохранения армянина армянином», – заключила Сирвард Амбарян.