Հայերն Instagram-ի լուսանկարները տպող սարք են ստեղծել. Ասում են՝ աշխարհում նմանը չկա
Ռուսաստանաբնակ հայ ձեռներեցներ Թոս Մովսիսյանն ու Արտեմ Գարմերյանը Instagram-ի լուսանկարները տպող սարք են հորինել: Ասում են՝ աշխարհում նմանը չկա, գրում է panarmenian.net-ը՝ վկայակոչելով «Վեդոմոստի» թերթը:
Ինչպես ասվում է հրապարակման մեջ, Instagram-ն ամենադրական սոցցանցն է: Լուսանկարներն Instagram-ում միշտ էմոցիաներ են արտահայտում, և լավ կլիներ դրանք նյութականացնել, որոշեցին մոսկվաբնակ Թոս Մովսիսյանն ու պետերբուրգցի Արտեմ Գարմերյանը: Նրանք ստեղծել են Boft ավտոմատ սարքը, որը թղթի վրա քառակուսի լուսանկարներ է տպում անմիջապես օգտատերի պրոֆիլից. վերջինս բացվում է մեծ սենսորային ցուցանակի վրա: Երկու լուսանկարների տպագրման արժեքը 50 ռուբլի է, չորսինը՝ 100 ռուբլի, 20 լուսանկարի համար հարկ կլինի վճարել 500 ռուբլի:
Ինչպես խոստովանում են ձեռներեցները, իրենց ակնկալիքներն ավելի շատ կապված էին աղջիկների հետ, քանի որ հենց նրանք են առավել ակտիվ լուսանկարներ տեղադրում սոցցանցերում: Boft նախագծի հեղինակները ճակատագրի բերումով հանդիպեցին Լապեենռանտեի Տեխնոլոգիական ինստիտուտում, ուր Մոսկվայի Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի ուսանող Թոս Մովսիսյանն ու Պետերբուրգի ինժեներատնտեսականի ուսանող Արտեմ Գարմերյանը եկել էին սովորելու իրենց բուհերի ուղեգրով: «Իսկ էլ որտե՞ղ կարող էին հանդիպել ռուսալեզու հայերը, եթե ոչ Ֆինլանդիայում»,- նշում է Մովսիսյանը: Յուրաքանչյուրս արդեն ունեինք օնլայն բիզնեսի փորձ:
Հետո նրանցից յուրաքանչյուրն իր քաղաք է մեկնել, բայց շփումը շարունակվել է: Տարբեր գաղափարներից, որ նրանք միշտ քննարկում էին, «ծնվել» է նաև Instagram լուսանկարները տպելու սարքի ստեղծման միտքը: Տղաները մոը 200.000 դոլարի ներդրում են արել:
Մոտ մեկ տարի է պահանջվել ծրագրային ապահովման մշակման համար, բուն սարքի ստեղծման, մասերը հավաքելու ու այն ընկերության որոնումների, որը կարտադրեր անհրաժեշտ սարքավորումները: Արտադրությունն որոշեցին բացել Լենինգրադի շրջանում:
«Նախագծի բարդությունն այն է, որ առցանց չէ,- ասում է Մովսիսյանը: -Այն չի կարելի լրամշակել ու փորձարկել տանը բազմոցին նստած: Նման նախագծի համար ավելի շատ ժամանակ կպահանջվի»:
Առաջին Boft սարքն արտադրվել է «Ֆլակոն» գործարանում 2014-ի ապրիլին: Երբ ձեռներեցներն արդեն իրական սարքն ունեին, գործն ավելի հեշտ է առաջ գնացել:
«Գործընկերները շարունակում են տարբեր քաղաքներում ապրել: Արտեմը զարգացնում է նախագիծը Պետերբուրգում, Թոսը՝ Մոսկվայում: Վերջին անգամ նրանք տեսնվել են մայիսին, ցանցում ամեն օր են շփվում: Վստահեցնում են, որ բիզնեսին դա չի խանգարում»,- գրում է «Վեդոմոստին»:
Instagram-ը հավելված Է լուսանկարների եւ տեսագրությունների փոխանակման համար, որը ստեղծվել Է 2010 թվականին: 2013 թվականի սեպտեմբերին ընկերությունը հայտարարեց, որ հավելվածն ամսական ունի ավելի քան 150 միլիոն ակտիվ օգտատեր:
Instagram-ն ունի ֆոտոմեսենջերի Bolt հավելված, որը լուսանկարների և տեսանյութերի արագ փոխանակման մեսենջեր-ծառայություն է: Հաղորդագրությունը դիտելուց հետո բովանդակությունն ավտոմատ ջնջվում է հավելվածից: Հավելվածը հասանելի է Android և iOS ՕՀ-ների համար, 2013-ի նոյեմբերի 21-ին հայտնվեց Instagram Beta-ն Windows Phone-ի համար:
2012-ի ապրիլին Instagram-ը գնեց Facebook ընկերությունը՝ վճարելով 300 մլն դոլար դրամական միջոցներվ և 23 մլն բաժնետոմսերով:

Армяне изобрели автомат, печатающий фотографии из Instagram: Аналогов в мире нет, уверены изобретатели
Автоматы, которые распечатывает фотографии из Instagram, придумали российские предприниматели Тос Мовсисян и Артем Гармерян. Аналогов в мире нет, уверены они, пишет газета «Ведомости».
Как говорится в публикации, «Instagram — самая позитивная социальная сеть. Фотографии в Instagram — всегда эмоции и хорошо было бы их материализовать, решили москвич Тос Мовсисян и петербуржец Артем Гармерян. Они придумали автомат Boft: на плотной бумаге он распечатывает квадратные фотографии сразу из профиля пользователя, а профиль открывается на большом сенсорном дисплее. Печать двух фотографий стоит 50 руб., четырех — 100 руб., 20 фотографий можно оплатить купюрой в 500 руб.».
Расчет, признаются предприниматели, сразу был на девушек. �?менно они активнее всего постят фотографии в социальных сетях. Девушки ожидания оправдали.
Основателей проекта Boft судьба свела в Технологическом институте в Лаппеенранте, куда студенты РЭУ им. Плеханова Тос Мовсисян и петербургского �?нжэкона Артем Гармерян приехали учиться по направлению своих вузов. «Ну а где еще встретиться русскоязычным армянам, как не в Финляндии», — смеется Мовсисян. У каждого уже был опыт участия в онлайн-бизнесах.
Потом они разъехались каждый в свой город, но продолжали общаться. �?з разных идей, которые они постоянно обсуждали, и родился автомат для печати из Instagram.
В дело Мовсисян и Гармерян инвестировали около $200 000. Говорят, что чуть меньше половины — их собственные накопления. Остальное собирали в долг — каждый по своим обеспеченным знакомым.
Больше года ушло на разработку программного обеспечения, самого автомата, подбор комплектующих и поиск компании, которая произвела бы необходимое оборудование. Решили открыть производство в Ленинградской области.
«Сложность проекта в том, что он не онлайн, — говорит Мовсисян. — Его невозможно допиливать и тестировать, сидя дома на диване. На такой проект нужно гораздо больше времени».
Первый автомат Boft поставили на дизайн-заводе «Флакон» в Москве в апреле 2014 г. Когда у предпринимателей появился живой автомат, а не презентация, дело пошло легче.
«Партнеры продолжают жить в разных городах. Артем развивает проект в Петербурге, Тос — в Москве. Последний раз виделись в мае, в сети общаются ежедневно. Уверяют: бизнесу это не мешает», – пишут «Ведомости».
Instagram — бесплатное приложение обмена фотографиями и видеозаписями, позволяющее снимать фотографии и видео, применять к ним фильтры, а также распространять их через свой сервис и ряд других социальных сетей. Instagram делает фотографии квадратной формы — как камеры моментальной фотографии Polaroid, Kodak Instamatic и среднеформатные камеры 6×6 (большинство же мобильных фотоприложений использует соотношение сторон 3:2).
Приложение совместимо с устройствами iPhone, iPad и iPod Touch на iOS 4.3 и выше, а также с телефонами на Android 2.2 и выше с поддержкой OpenGL ES 2. Распространяется оно через App Store и Google Play соответственно. В октябре 2013 года было объявлено, что в скором времени приложение появится и под Windows Phone. 21 ноября 2013 года мир увидел Instagram Beta для Windows Phone.
В апреле 2012 года Instagram был приобретён компанией Facebook. Цена покупки составила 300 млн долларов денежными средствами и 23 млн акций компании.