Հայկական մշակույթի օրեր Դամասկոսի համալսարանում
Դեկտեմբերի 7-ին Սիրիայում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ և Դամասկոսի համալսարանին կից լեզուների բարձրագույն ինստիտուտի և նորաբաց հայոց լեզվի ուսուցման բաժնի նախաձեռնությամբ՝ «Լեզուներն ու քաղաքակրթությունները» խորագրով կազմակերպված միջոցառման շրջանակներում բացվեցին հայկական մշակույթի օրերը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Բացման արարողությանը մասնակցում էին Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը և Դամասկոսի համալսարանի ռեկտոր Մուհամմադ Հասսան ալ-Քուրդին, ուսանողներ, բազմաթիվ հյուրեր:
Ցուցահանդեսային մասում ներկայացված էին հայոց լեզվի և գրականության, ինչպես նաև ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի, ԵՊՀ Արևալագիտության ֆակուլտետի հրատարակությունները, հայկական տարազները, Մատենադարանի մանրանկարչության և արաբալեզու ձեռագրերի նմուշները:
Բացման արարողությունից հետո Դամասկոսի համալսարանի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի և ուսանողների առջև դասախոսությամբ հանդես եկավ դեսպան Արշակ Փոլադյանը՝ «Արևելագիտությունը Հայաստանում» և «Հայաստանն արաբական միջնադարյան պատմա-աշխարհագրական հուշարձաններում» թեմաներով:
Դեսպանը հանգամանորեն անդրադարձավ Հայաստանում արևելագիտության, հատկապես արաբագիտության նվաճումներին, արաբալեզու սկզբնաղբյուրների ուսումնասիրությանը` կարևորելով հայկական մշակույթի օրերի դերը հայ-արաբական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Հանդիսատեսի ուշադրությանը ներկայացվեցին նաև Հայաստանում արևելագիտության մասին ճանաչողական և Սիրիայում ՀՀ դեսպանության ու սիրիական հեռուստատեսության ջանքերով պատրաստած «Հայաստանը երեկ և այսօր» տեսաֆիլմերը:
Հայկական մշակույթի օրերի շրջանակներում ներառված են դասախոսություններ հայոց լեզվի և գրականության թեմաներով, ինչպես նաև տեսաֆիլմեր Հայաստանի հոգևոր և նյութական մշակույթի մասին: Միջոցառումները շարունակվելու են մինչև դեկտեմբերի 14-ը:

Дни армянской культуры в университете Дамаска | Hayern Aysor
В рамках мероприятия под девизом «Языки и цивилизации» 7 декабря открылись Дни армянской культуры, организованные по инициативе  Высшего института языков и недавно открытого отдела изучения армянского языка при университете Дамаска в сотрудничестве с посольством РА в Сирии. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
В церемонии открытия участвовали посол РА в Сирии Аршак Поладян и ректор университета Дамаска Мухаммад Хасан ал-Курди, студенты, многочисленные гости.
В выставочном разделе были представлены издания по армянскому языку и литературе �?нститута востоковедения Национальной Академии наук РА, факультета востоковедения ЕГУ, армянские костюмы, а также образцы миниатюр и арабоязычных   рукописей из Матенадарана.
После церемонии открытия перед профессорско-преподавательским составом и студентами университета Дамаска с лекциями на тему «Востоковедение в Армении» и «Армения в арабских средневековых историко-географических памятниках» выступил посол Аршак Поладян.
Посол обстоятельно коснулся достижений Армении в области востоковедения, в частности арабистики, изучения арабоязычных первоисточников, отметив важность роли Дней          армянской культуры в деле развития армяно-арабских отношений.
Вниманию зрителей был представлен познавательный видеофильм о востоковедении в Армении «Армения вчера и сегодня», подготовленный усилиями посольства РА в Сирии и сирийского телевидения.
В рамках Дней армянской культуры состоятся лекции на темы армянского языка и литературы, а также демонстрация видеофильмов о материальной и духовной культуре Армении. Мероприятия продлятся до 14 декабря.