Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ նախարարին կից ատյանի նիստը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության վարչության կատարած աշխատանքների վերաբերյալ  տարեկան հաշվետվություն ներկայացրեց վարչության պետ Վ. Վարդանյանը:
Նա նշեց, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում նախարարության կայքի բոլոր լեզուների   բաժիններում կատարվել է շուրջ 90 կառուցվածքային փոփոխություն, կայքը համալրվել է 2.800 նոր նյութերով: Համապատասխան ձևաչափի է բերվել և տեղադրվել է նախարարության գործունեությանն առնչվող 3.500 լուսանկար:
Կայքը համապատասխանեցվել է  ՀՀ կառավարության                                                                             26 դեկտեմբերի 2013 թվականի  N 1521  – Ն «Ինտերնետ ցանցում պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին ներկայացվող նվազագույն պահանջները հաստատելու մասին» որոշման  պահանջներին:
Զեկուցողը կարևորեց կայքում կատարված տեխնիկական թարմացումները և բովանդակային շտկումները, ինչի  արդյունքում վերացվել են առկա թերությունները, վերընթերցվել և խմբագրվել են եղած նյութերը:
Հայկական սփյուռքի գիտական, կրթական, տնտեսական մշակութային և այլ ոլորտներում առկա ներուժի հաշվառման և համախմբման նպատակով մշակվել և գործարկվում է ծրագիր՝ տվյալների համապարփակ էլեկտրոնային շտեմարան, որտեղ ամբարվում են Սփյուռքի համահայկական և տարածաշրջանային կառույցների, ան­հատների և տեղեկատվական ռեսուրսների մասին լիարժեք տեղեկու­թյուններ ու տվյալներ: Հաշվետու ժամանակահատվածում ամբողջությամբ նորացվել և գործարկվում է «Հայկական սփյուռքի  պատմության վիրտուալ թանգարան» www.armdiasporamuseum.com կայքը: Համացանցում առկա հայերեն գրականությունը և հայալեզու ուսումնական և գիտահանրամատչելի նյութերի քանակության բացը լրացնելու նպատակով մշակվել և գործարկվում է սփյուռքի նախարարության «Էլեկտրոնային գրադարան» նախագիծը ( www.lib.mindiaspora.am):
ՀՀ սփյուռքի նախարարը գոհունակություն հայտնեց տեխնիկական բաժնի աշխատանքից, հանձնարարականներ տվեց վերլուծական աշխատանքները ակտիվացնելու և առավել թիրախային դարձնելու ուղղությամբ:
Օրակարգի համաձայն ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2015 թվականի «Մեր Մեծերը» ծրագրում ընդգրկվող անունները հաստատելու մասին զեկուցեց ՀՀ ՍՆ աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Ա. Անդրեասյանը: Որոշվեց 2015թ. «Մեր Մեծերը» ծրագրում ընդգրկել Անդրանիկ Օզանյանի (150-ամյակ), Դանիել Վարուժանի (131-ամյակ), Համաստեղի (120-ամյակ), Փանոս Թերլեմեզյանի (150-ամյակ) անունները: ՀՀ սփյուռքի նախարարի առաջարկությամբ այդ անուններին ավելացավ միսիոներներ-արդարներ հավաքական անունը:
2015 թվականի ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից տրամադրվելիք գիտական և գիտակրթական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման գիտական թեմաների վերաբերյալ զեկուցեց ՀՀ ՍՆ աշխատակազմի հայրենադարձության և հետազոտությունների  վարչության պետ Գ. Արշակյանը: Ներկայացված թեմաները հաստատվեցին ատյանի կողմից:
Ամփոփելով նիստը, սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց նոյեմբերին կատարված աշխատանքները, նախանշեց առաջիկա անելիքներն ու 2015թ. ծրագրերը:

The advisory board under the RA Minister of Diaspora held a session at the RA Ministry of Diaspora on November 28.
Head of the Department of Information and Telecommunication V. Vardanyan delivered a report on the activities carried out by the Department in 2014.
Vardanyan mentioned that in the reporting period, the Department has made nearly 90 structural changes in all the language sections of the ministry’s official website and has added 2,800 new materials, and 3,500 photos showing the ministry’s activities have been formatted adequately and have been posted on the website.
The website meets the requirements of the Decision N 1521-N of the Government of the Republic of Armenia of 26 December 2013 “On Approving the Minimum Requirements for Official Websites of State Bodies on the Internet”.
The reporter attached importance to the technical updates and corrections in terms of content, which have helped eliminate the flaws. The materials have been reread and edited.
To record and consolidate the existing potential of Diaspora Armenians in science, education, economy, culture and other fields, the Department has developed and is operating a comprehensive electronic database that includes complete data and information about pan-Armenian and regional organizations, individuals and information resources of the Armenian Diaspora. In the reporting period, the Department has updated and is operating the Virtual Museum of the History of the Armenian Diaspora (www.armdiasporamuseum.com). To fill the gap of the quantity of Armenian literature and instructive and popular materials on the Internet, the Department has developed and is now operating the “Electronic Library” of the RA Ministry of Diaspora (www.lib.mindiaspora.am).
The RA Minister of Diaspora expressed satisfaction with the work done by the technicians and assigned to add more analytical materials and make them more targeted.
According to the agenda, Head of the Department of All-Armenian Programs A. Andreasyan delivered a report on approving the names included in the “Our Greats” Program for next year. It was decided to include Andranik Ozanyan (150th birth anniversary), Daniel Varujan (131st birth anniversary), Hamastegh (120th birth anniversary) and Panos Terlemezyan (150th birth anniversary). By the proposal of the RA Minister of Diaspora, the collective name of “the just missionaries” was added to the names.
Head of the Department of Repatriation and Research G. Arshakyan delivered a report on the research topics that will be included in the contractual (theme-based) funding for academic, scientific activities and research to be provided by the RA Ministry of Diaspora in 2015. The topics were presented and approved by the advisory board.
Summing up the session, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presented the activities that had been carried out in November and indicated the upcoming programs and events and the programs for next year.