Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ նախարարին կից ատյանի նիստը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության վարչության կատարած աշխատանքների վերաբերյալ  տարեկան հաշվետվություն ներկայացրեց վարչության պետ Վ. Վարդանյանը:
Նա նշեց, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում նախարարության կայքի բոլոր լեզուների   բաժիններում կատարվել է շուրջ 90 կառուցվածքային փոփոխություն, կայքը համալրվել է 2.800 նոր նյութերով: Համապատասխան ձևաչափի է բերվել և տեղադրվել է նախարարության գործունեությանն առնչվող 3.500 լուսանկար:
Կայքը համապատասխանեցվել է  ՀՀ կառավարության                                                                             26 դեկտեմբերի 2013 թվականի  N 1521  – Ն «Ինտերնետ ցանցում պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին ներկայացվող նվազագույն պահանջները հաստատելու մասին» որոշման  պահանջներին:
Զեկուցողը կարևորեց կայքում կատարված տեխնիկական թարմացումները և բովանդակային շտկումները, ինչի  արդյունքում վերացվել են առկա թերությունները, վերընթերցվել և խմբագրվել են եղած նյութերը:
Հայկական սփյուռքի գիտական, կրթական, տնտեսական մշակութային և այլ ոլորտներում առկա ներուժի հաշվառման և համախմբման նպատակով մշակվել և գործարկվում է ծրագիր՝ տվյալների համապարփակ էլեկտրոնային շտեմարան, որտեղ ամբարվում են Սփյուռքի համահայկական և տարածաշրջանային կառույցների, ան­հատների և տեղեկատվական ռեսուրսների մասին լիարժեք տեղեկու­թյուններ ու տվյալներ: Հաշվետու ժամանակահատվածում ամբողջությամբ նորացվել և գործարկվում է «Հայկական սփյուռքի  պատմության վիրտուալ թանգարան» www.armdiasporamuseum.com կայքը: Համացանցում առկա հայերեն գրականությունը և հայալեզու ուսումնական և գիտահանրամատչելի նյութերի քանակության բացը լրացնելու նպատակով մշակվել և գործարկվում է սփյուռքի նախարարության «Էլեկտրոնային գրադարան» նախագիծը ( www.lib.mindiaspora.am):
ՀՀ սփյուռքի նախարարը գոհունակություն հայտնեց տեխնիկական բաժնի աշխատանքից, հանձնարարականներ տվեց վերլուծական աշխատանքները ակտիվացնելու և առավել թիրախային դարձնելու ուղղությամբ:
Օրակարգի համաձայն ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2015 թվականի «Մեր Մեծերը» ծրագրում ընդգրկվող անունները հաստատելու մասին զեկուցեց ՀՀ ՍՆ աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Ա. Անդրեասյանը: Որոշվեց 2015թ. «Մեր Մեծերը» ծրագրում ընդգրկել Անդրանիկ Օզանյանի (150-ամյակ), Դանիել Վարուժանի (131-ամյակ), Համաստեղի (120-ամյակ), Փանոս Թերլեմեզյանի (150-ամյակ) անունները: ՀՀ սփյուռքի նախարարի առաջարկությամբ այդ անուններին ավելացավ միսիոներներ-արդարներ հավաքական անունը:
2015 թվականի ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից տրամադրվելիք գիտական և գիտակրթական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման գիտական թեմաների վերաբերյալ զեկուցեց ՀՀ ՍՆ աշխատակազմի հայրենադարձության և հետազոտությունների  վարչության պետ Գ. Արշակյանը: Ներկայացված թեմաները հաստատվեցին ատյանի կողմից:
Ամփոփելով նիստը, սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց նոյեմբերին կատարված աշխատանքները, նախանշեց առաջիկա անելիքներն ու 2015թ. ծրագրերը:

Состоялось заседание совета при министре диаспоры Армении
Годовой отчет о проделанных работах в управлении информации и телекоммуникаций аппарата министерства диаспоры представил начальник управления В. Варданян.
Он отметил, что в отчетный период в отделах всех языков сайта министерства сделано около 90 структурных изменений, сайт дополнен 2800 материалами. В соответствующий формат приведены и размещены 3500 фотографий, касающихся деятельности министерства.
Сайт соответствует требования постановления Правительства №1512 от 26 декабря 2013г. «Об утверждении минимальных требований к официальным сайтам государственных органов в интернет сети».
Докладчик подчеркнул важность технических обновлений сайта и содержательных правок, в результате чего были исправлены существующие недочеты, были откорректированы и отредактированы ранее опубликованные материалы.
С целью объединения и учета научного, образовательного, экономического и культурного потенциала армянской диаспоры разработана и введена в эксплуатацию программа – электронное хранилище данных, где собирается полноценная информация о личностях и региональных и всеармянских структурах диаспоры.
За отчетный период полностью обновлен сайт www.armdiasporamuseum.com – «Виртуальный музей истории армянской диаспоры». С целью восполнения нехватки в сети литературы на армянском языке, а также учебных и научных материалов, разработан и уже введен в эксплуатацию проект министерства диаспоры www.lib.mindiaspora.am – «Электронная библиотека».
Министр диаспоры Армении выразила удовлетворение работой технического отдела, дала поручения по направлению активизации аналитических работ.
Согласно повестке заседания, об утверждении имен лиц, входящих в проект «Наши Великие» 2015г. доложилначальник управления общеармянских программ министерства диаспоры А.Андреасян. Было принято решение включить в проект «Наши Великие» Андраника Озаняна (150-летие), Даниела Варужана (131-летие), Амастега (120-летие), Паноса Терлемезяна (150-летие). По предложению министра диаспоры Армении к этим именам добавилось и собирательное имя миссионеров-справедливцев.
О научных темах, на которые министерство диаспоры Армении может предоставить финансирование на договорной основе для осуществления научной и научно-образовательной деятельности доложил начальник управления репатриации и исследований министерства диаспоры Армении Г. Аршакян. Представленные темы были утверждены.
Подводя итоги заседания, министр диаспоры Грануш Акопян представила выполненные в ноябре работы, наметила предстоящие в 2015г. программы.