Եղեռնի ճանաչմանն ուղղված ակցիա Բուդապեշտում
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ «Երիտասարդական աշխատանք՝ հանուն խաղաղության» համահայկական ուսուցողական ծրագրի շրջանակում Համաշխարհային հայկական երիտասարդական ոստայնի (ՈՍՏԱՅՆ) ներկայացուցիչները Բուդապեշտում կազմակերպեցին ֆլեշմոբ, որին մասնակցեց 60 երիտասարդ աշխարհի ավելի քան 25 երկրից: Այս մասին Բուդապեշտից հաղորդում է Աստղիկ Ավետիսյանը:
Երիտասարդները Եվրախորհրդի երիտասարդական կենտրոնի բակում ձեռք-ձեռքի տված կազմեցին անմոռուկը` 100-ամյակի խորհրդանիշը: Նրանք բոլորը կրում էին «Ճանաչեք և դատապարտեք Հայոց Ցեղասպանությունը» մակագրությամբ շապիկներ, որոնք թողարկվել են Ոստայնի և ՅուՔոմի համագործակցության արդյունքում:
«Պատահական չէ ընտրված օրը, – իր խոսքում ասաց Ոստայնի նախագահ Ատոմ Մխիթարյանը, – 1920թ. հենց նոյեմբերի 22-ին կայացվեց ԱՄՆ-ի նախագահ Վուդրո Վիլսոնի` Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը որոշող Իրավարար վճիռը»:
Աշխարհով մեկ ցրված և այս անգամ Ոստայնի կանչով Բուդապեշտում հավաքված հայ երիտասարդները հաստատակամ են, որ նոյեմբերի 22-ը պետք է դառնա ոտնահարված արդարության վերականգման, ազգային պահանջատիրության և հայ ժողովրդից խլված իրավունքների վերականգնման օրը:
Ֆլեշմոբին իրենց մասնակցությունը բերեցին Եվրախորհրդի աջակցությամբ նոյեմբերի 17-ից մեկնարկած Y-work for Peace համահայկական երիտասարդական ծրագրի մասնակիցները, որոնց միացան այլազգի երիտասարդներ:
Ոստայնը որպես միջազգային ՀԿ հիմնադրվել է 2006 թվականին և այսօր միավորում է հայկական 32 կազմակերպություն 18 երկրից:

Armenian youth hold action for Genocide recognition in Budapest
In the frames of the Y-work for Peace Pan-Armenian Student Program being carried out ahead of the Centennial of the Armenian Genocide, members of the World Armenian Youth Network (WostAYN) organized a flashmob in Budapest that brought together 60 young people from more than 25 countries around the world, Astghik Avetisyan reports from Budapest.
The youth held hands and formed the Forget-Me-Not (symbol of the Centennial) in the yard of the European Youth Center of the Council of Europe. They were all wearing shirts released by WostAYN and U-Com and with the words “Recognize and Condemn the Armenian Genocide” on them.
“We didn’t select the day by chance. It was on November 22, 1920 that U.S. President Woodrow Wilson announced the Arbitrary Verdict determining the border between Turkey and Armenia,” President of WostAYN Atom Mkhitaryan said in his speech.
The young Armenians, who are spread across the globe and had gathered in Budapest after responding to the call of WostAYN, assert that the 22nd of November will become the day of restoration of justice, the nation’s claims and restoration of the violated rights of the Armenian people.
Among the participants of the flashmob were participants of the Y-work for Peace Pan-Armenian Youth Program, which was launched with the support of the Council of Europe on 17 November, as well as young foreigners.
WostAYN was founded as an international non-governmental organization in 2006 and now consolidates 32 Armenian organizations in 18 countries around the world.