«Վիասֆեր» ընկերության հիմնադիր-նախագահ Թոնի Մորոյանն այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց  ԱՄՆ-ի «Վիասֆեր» վենչուրային ընկերության և Հայաստանի «Վիասֆեր տեխնոպարկ» մասնաճյուղի հիմնադիր-նախագահ Թոնի Մորոյանին և հայաստանյան «Վիասֆեր Տեխնոպարկ» մասնաճյուղի գլխավոր տնօրեն Վարուժան Մասարաջյանին:
Թոնի Մորոյանի նախաձեռնությամբ 2001թ. Հայաստանում մասնաճյուղ բացելով՝ «Վիասֆեր» ընկերությունը բիզնես միջավայր է ստեղծել ինչպես արդեն կայացած տեխնոլոգիական ընկերությունների զարգացման, այնպես էլ սկսնակների համար: Տեխնոպարկն այն վայրն է, որտեղ ընկերությունները փնտրում են ծրագրերի մշակման իրենց ծառայություններն արտահանելու և Հայաստանի տեխնիկական կարողությունների հիման վրա ոլորտը զարգացնելու լուծումներ:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց «Վիասֆեր» ընկերության հայազգի տնօրեն Թոնի Մորոյանի ջանքերը՝ Հայաստանում կազմակերպության դուստր ընկերություն հիմնելու և հաջողությամբ  գործարկելու ուղղությամբ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը գոհունակությամբ նշեց, որ տեխնոպարկը զարգացման կենտրոնների միջոցով հաջողությամբ ընդլայնել է իր ծրագրային ապահովման և գիտահետազոտական կարողությունները, որոնք կապված են տարբեր երկրներում աշխատող թիմերի հետ:
Քննարկվեցին Հայաստանի նորագույն տեխնոլոգիաների մասնագետների, մասնավորապես սիրիահայ երիտասարդների համար վերապատրաստման դասընթացներ կազմակերպելուն վերաբերող հարցեր:
«Պանարմենիան» բանկի և «Քենդլ» նախագծի խորհրդի անդամ, «ԱրմԹեք» համաժողովի համահիմնադիր և համանախագահ, ՏՏ ոլորտի տասնյակ ընկերությունների հիմնադիր Թոնի Մորոյանը ծնվել է Լիբանանում, ապա տեղափոխվել ԱՄՆ: Սովորել է ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Բերքլիի համալսարանում՝ մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի ուղղությամբ: Մագիստրատուրայում ուսումնասիրել է էլեկտրոնային ճարտարագիտություն և համակարգչային գիտություն:

Глава компании «Виасфер» Тони Мороян посетил министерство диаспоры Армении
14 ноября министр диаспоры Армении Грануш Акопян приняла главу-основателя венчурной компании «Виасфер» Тони Морояна и генерального директора армянского филиала «Виасфер технопарк» Варужана Масараджяна.
Открыв в 2001г. по инициативе Тони Морояна филиал в Армении, компания «Виасфер» создала бизнес-среду, как для развития уже состоявшихся, так и для начинающих технологических компаний.
Технопарк – это то место, где компании ищут решения для экспорта своих услуг по разработке программ, а также для развития сферы на основе технических возможностей Армении.
Грануш Акопян отметила важность усилий директора-армянина компании «Виасфер» Тони Морояна в деле основания и успешной работы дочерней компании в Армении.
Министр диаспоры Армении подчеркнула, что посредством центров развития технопарк успешно расширил свои научно-исследовательские возможности и программное обеспечение, что связано с работой команд, работающих в различных странах.
Собеседники также обсудили вопросы, касающиеся организации курсов повышения квалификации для специалистов в области новейших технологий, в том числе и для молодых сирийских армян.
Член совета банка «Панармениан» и проекта «Кендл», сооснователь и сопредседатель конференции «АрмТек», основатель десятка компаний сферы �?Т Тони Мороян родился в Ливане, а затем переехал в США. Он изучал математику и физику в университете Беркли штата Калифорния. В годы обучения в магистратуре он изучал электронный инжиниринг и компьютерную науку.