ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար. Հայկական ուղղաթիռի կործանումը սառեցված հակամարտության սրման լուրջ վտանգ է պարունակում
Արցախի սահմանին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայկական օդուժի ռազմական ուղղաթիռի խոցման հանգամանքին անդրադարձել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը Բրյուսելում Եվրախորհրդարանի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի լսումների ժամանակ նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայկական ռազմական ուղղաթիռի կործանումը սառեցված հակամարտության սրման լուրջ վտանգ է պարունակում: Այս մասին հաղորդում է ռուսական ՏԱՍՍ գործակալությանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր ժամը 13.45-ի սահմաններում արցախա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական զինված ուժերը խոցել են արցախյան ռազմաօդային ուժերի ՄԻ-24 ուղղաթիռը:

ОБСЕ: уничтожение армянского вертолета в Нагорном Карабахе несет риск обострения конфликта
Уничтожение армянского военного вертолета в Нагорном Карабахе несет серьезный риск обострения этого замороженного конфликта.
Как сообшает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил генсек Организации по безопасности и сотрудничеству в
Европе Ламберто Занньер на слушаниях в Комитете по иностранным делам Европарламента. “В Нагорном Карабахе был сбит военный вертолет, что представляет серьезный риск резкого обострения конфликта”, -заявил он.
Как сообщило управление информации и по связям с общественностью министерства обороны Армении, азербайджанская армия сбила боевой вертолет Ми-24 Армии обороны Нагорного Карабаха. �?нцидент произошел “в воздушном пространстве над восточным участком границы между Азербайджаном и Нагорным Карабахом”, когда вертолет выполнял учебно-тренировочный полет, отметили в ведомстве.