ԼՂՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է Մոնրեալի համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը Կանադա աշխատանքային այցի շրջանակներում
հոկտեմբերի 30-31-ին գտնվել է Մոնրեալ քաղաքում։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, հոկտեմբերի 30-ին Կարեն Միրզոյանն այցելել է Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Կանադայի Հայոց թեմի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Կանադայի թեմի Սուրբ Հակոբ առաջնորդանիստ եկեղեցիները, Սուրբ Հակոբ և Ալեք Մանուկյան վարժարանները, հանդիպումներ է ունեցել համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Նույն օրը տեղի է ունեցել հանրային հանդիպում Մոնրեալի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում արտաքին գործերի նախարարը պատասխանել է ներկաների բազմաթիվ հարցերին՝ Արցախում տեղի ունեցող զարգացումների, առկա խնդիրների, մարտահրավերների, դրանց լուծման ճանապարհների և անկախության տասնամյակների ընթացքում ԼՂՀ ունեցած ձեռքբերումների վերաբերյալ:
Հոկտմբերի 31-ին Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է Քվեբեքի նահանգային խորհրդարանի մի շարք անդամների հետ։
Նախարարը ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլը, ԼՂՀ դիրքորոշումն ու մոտեցումները կարգավորման հարցում, անդրադարձ է կատարվել Արցախում ընթացող ժողովրդավարական պետականաշինության գործընթացներին և այդ ուղղությամբ գրանցված ձեռքբերումներին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև հնարավոր համագործակցության եղանակների ու ձևերի մասին։ Նախարար Կարեն Միրզոյանի աշխատանքային այցը Կանադա ավարտվել է։

Министр �?Д НКР встретился с представителями общинных структур Монреаля
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян в рамках рабочего визита в Канаду 30-31 октября находился в Монреале.
Как сообщили «Арменпресс» из �?нформационного управления М�?Д НКР, 30 октября Карен Мирзоян посетил церковь Св. Григор Лусаворич Канадской епархии Армянской Апостольской церкви и кафедральную церковь Св. Акоп Канадской епархии Католикосата Великого Дома Киликийского, гимназии Св. Акоп и Алек Манукян, встретился с представителями общинных структур.
В тот же день состоялась общая встреча с представителями армянской общины Монреаля, в ходе которой глава внешнеполитического ведомства ответил на многочисленные вопросы, касающиеся развитий, происходящих в Арцахе, имеющихся проблемах и вызовах, путях их решения и достижениях НКР за десятилетия независимости.
31 октября Карен Мирзоян встретился с некоторыми депутатами парламента штата Квебек.
Министр представил нынешний этап процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, позиции и подходы НКР в вопросе урегулирования, были затронуты протекающие в Арцахе процессы демократизации и государственного строительства и зарегистрированные достижения.
Состоялся также обмен мнениями относительно возможных форм и методов сотрудничества. Рабочий визит министра Карена Мирзояна в Канаду завершился.