Ադրբեջանական դիվանագիտությունն առաջնորդվում է թյուրըմբռնումներով. Արամ Ավետիսյանի անդրադարձը՝ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի բլոգում
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի բլոգ The Hill-ը՝ քաղաքականության ոլորտի մասնագետների հարթակը, հրապարակել է ԱՄՆ-ում ԼՂՀ-ի գրասենյակի խորհրդական Արամ Ավետիսյանի պատասխանն ադրբեջանցի լրագրող Նասիմի Աղաևի խմբագրականին, որը, հեղինակի խոսքով, նպատակ ուներ շեղել ընթերցողներին, գրում է tert.am-ը:
Ավետիսյանը նշում է, որ Արցախի անկախությունն ու ինքնորոշումը սատարող Կալիֆորնիայի իշխանությունների ընդունած բանաձևը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ի այդ նահանգում Արցախը զգալի աջակցություն ունի՝ ի հեճուկս Իլհամ Ալիևի ռեժիմի, որը տարիներ ու միլիոններ է ծախսում ի շահ ռեժիմի գործեր անելու համար:
Հեղինակը նշում է, որ Աղաևը պատճառ ունի նեղվելու Կալիֆորնիայում իր երկրի «խավիարային դիվանագիտության» ապագայից:
Նկատվում է, որ խորհրդային Ադրբեջանի հալածանքներից ազատվելու համար Արցախի ժողովուրդը խաղաղ, ժողովրդավարական միջոցների է դիմել: Պատերազմը եղել է Ադրբեջանի ընտրությունը: Ինչն իր հերթին ապագաղութականացման տրամաբանությունն ըմբռնելու Ադրբեջանի իշխանությունների անկարողության հետևանք է:
«Այսօր նպատակն ապագա ողբերգությունները կանխելն է, սակայն ցավալի է, որ այդ նպատակը չի կիսում Ալիևի ռեժիմը: Սա դրսևորվում է ոչ միայն հայերի հասցեին ատելություն պարունակող հռետորաբանությամբ, այլև խաղաղություն ցանկացող ադրբեջանցիների դեմ հալածանքներով»,- նշում է նա:
Անդրադառնալով Աղաևի տարբեր պնդումներին՝ հեղինակը հետևյալ հակափաստարկներն է բերում: Արդեն 20 տարի է, ինչ Ադրբեջանը չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, Ադրբեջանը չի կատարում ԱՄՆ-ի և միջազգային հանրության պահանջը՝ հետ կանչել իր դիպուկահարներին շփման գծից:
Իսկ Ադրբեջանի իշխանությունների փորձը՝ Ղարաբաղի խնդիրը ներկայացնել որպես տարածքային վեճ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, հակասում է 1994-ի հրադադարին, որը ստորագրել են Հայաստանը, Ադրբեջանը և Լեռնային Ղարաբաղը, ինչը պարզորոշ ցույց է տալիս եռակողմ ձևաչափ:
Ըստ հեղինակի՝ բանակցություններն արդյունք չեն տալիս, քանի որ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադառնալ նախքան 1998-ը գործած ձևաչափին, երբ մասնակից կողմ էր նաև ԼՂՀ-ն:
Հեղինակը նկատում է նաև, թե որքան անհեթեթ է Աղաևի կողմից իր երկիրը որպես «հետխորհրդային հաջողության տիպար» ներկայացնելու փորձը: Դա տիպիկ և ծիծաղելի է Ալիևի ռեժիմի հռետորաբանության համար, երբ կոռումպացված ռեժիմը վայելում է նավթի ապահոված բարիքները և սեփական քաղաքացիներին պատժում Facebook-ում մեկնաբանություններ անելու համար, մոտ հարյուրին քաղբանտարկյալ պահում, ճնշում մարդու իրավունքների պաշտպաններին և ՀԿ-ներին՝ չնայած միջազգային հանրության, ԱՄՆ-ի նախագահի քննադատությանը: Ավետիսյանը հիշեցնում է նաև այս ամենի բերումով Ադրբեջանին սպառնացող պատժամիջոցների մասին: Եվ նկատում, թե հազիվ սա կարելի է հաջողության օրինակ համարել, որին արժե հետևել:
Ավետիսյանը շնորհակալություն է հայտնում Կալիֆորնիային նշված իրողություններն ըմբռնելու համար, իսկ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին՝ Արցախին ընդլայնված աջակցություն ցուցաբերելու համար:

Azerbaijani diplomats are guided by misunderstanding-Aram Avetisyan’s response to Azerbaijan journalist on U.S. Congress blog
The Hill, the U.S. Congress’s blog, has released NKR Office Advisor to the USA Aram Avetisyan’s response to Azerbaijani journalist Nasimi Aghayev’s editorial which, according to Avetisyan, was aimed at distracting readers, reports Tert.am.
Avetisyan mentions that the resolution adopted by the government of California supporting Artsakh’s independence and self-determination shows that California highly supports Artsakh contrary to Ilham Aliyev’s regime that spends years and millions of dollars to help the regime carry out its acts.
The author states that Aghayev has a reason to be concerned about the future of his country’s “caviar diplomacy” in California.
It is noted that the people of Artsakh took peaceful and democratic actions to relieve itself of the persecutions of Soviet Azerbaijan and that Azerbaijan was the one that chose war, which was the consequence of the Azerbaijani authorities’ inability to perceive the logic of decolonization.
“Today, the goal is to prevent future tragedies, but it’s painful to see that Aliyev’s regime doesn’t share that goal. This is seen not only in the rhetoric of hatred against the Armenians, but also through the persecutions against Azerbaijanis expressing the desire for peace,” Avetisyan says.
Touching upon Aghayev’s allegations, the author brings counterarguments. Azerbaijan hasn’t been complying with the resolutions of the UN Security Council for the past 20 years. Azerbaijan also doesn’t comply with the demand of the USA and the international community to call its snipers back from the line of contact.
The Azerbaijani authorities’ attempt to present the Nagorno-Karabakh conflict as a territorial dispute between Armenia and Azerbaijan is against the 1994 ceasefire signed by Armenia, Azerbaijan and Nagorno-Karabakh, which clearly shows that this is a trilateral format.
According to the author, the negotiations aren’t fruitful since Azerbaijan refuses to return to the format that existed prior to 1998 when the NKR was participating in the negotiations.
The author also notes that Aghayev’s attempt to present his country as “an example of success in the post-Soviet era” is absurd. It’s typical and ridiculous for the Aliyev administration’s rhetoric as the corrupt regime enjoys the goods ensured by petrol sales and punishes citizens for making comments on Facebook, has nearly 100 political prisoners and pressures human rights activists and NGOs in spite of the criticism from the USA and the international community. Avetisyan also reminds readers about the threatening sanctions against Azerbaijan and notes that this can rarely be considered an example of success that deserves to be followed.
Avetisyan expresses gratitude to California for understanding the mentioned facts and to the U.S. Congress for providing great assistance to Artsakh.