Ադրբեջանական դիվանագիտությունն առաջնորդվում է թյուրըմբռնումներով. Արամ Ավետիսյանի անդրադարձը՝ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի բլոգում
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի բլոգ The Hill-ը՝ քաղաքականության ոլորտի մասնագետների հարթակը, հրապարակել է ԱՄՆ-ում ԼՂՀ-ի գրասենյակի խորհրդական Արամ Ավետիսյանի պատասխանն ադրբեջանցի լրագրող Նասիմի Աղաևի խմբագրականին, որը, հեղինակի խոսքով, նպատակ ուներ շեղել ընթերցողներին, գրում է tert.am-ը:
Ավետիսյանը նշում է, որ Արցախի անկախությունն ու ինքնորոշումը սատարող Կալիֆորնիայի իշխանությունների ընդունած բանաձևը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ի այդ նահանգում Արցախը զգալի աջակցություն ունի՝ ի հեճուկս Իլհամ Ալիևի ռեժիմի, որը տարիներ ու միլիոններ է ծախսում ի շահ ռեժիմի գործեր անելու համար:
Հեղինակը նշում է, որ Աղաևը պատճառ ունի նեղվելու Կալիֆորնիայում իր երկրի «խավիարային դիվանագիտության» ապագայից:
Նկատվում է, որ խորհրդային Ադրբեջանի հալածանքներից ազատվելու համար Արցախի ժողովուրդը խաղաղ, ժողովրդավարական միջոցների է դիմել: Պատերազմը եղել է Ադրբեջանի ընտրությունը: Ինչն իր հերթին ապագաղութականացման տրամաբանությունն ըմբռնելու Ադրբեջանի իշխանությունների անկարողության հետևանք է:
«Այսօր նպատակն ապագա ողբերգությունները կանխելն է, սակայն ցավալի է, որ այդ նպատակը չի կիսում Ալիևի ռեժիմը: Սա դրսևորվում է ոչ միայն հայերի հասցեին ատելություն պարունակող հռետորաբանությամբ, այլև խաղաղություն ցանկացող ադրբեջանցիների դեմ հալածանքներով»,- նշում է նա:
Անդրադառնալով Աղաևի տարբեր պնդումներին՝ հեղինակը հետևյալ հակափաստարկներն է բերում: Արդեն 20 տարի է, ինչ Ադրբեջանը չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, Ադրբեջանը չի կատարում ԱՄՆ-ի և միջազգային հանրության պահանջը՝ հետ կանչել իր դիպուկահարներին շփման գծից:
Իսկ Ադրբեջանի իշխանությունների փորձը՝ Ղարաբաղի խնդիրը ներկայացնել որպես տարածքային վեճ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, հակասում է 1994-ի հրադադարին, որը ստորագրել են Հայաստանը, Ադրբեջանը և Լեռնային Ղարաբաղը, ինչը պարզորոշ ցույց է տալիս եռակողմ ձևաչափ:
Ըստ հեղինակի՝ բանակցություններն արդյունք չեն տալիս, քանի որ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադառնալ նախքան 1998-ը գործած ձևաչափին, երբ մասնակից կողմ էր նաև ԼՂՀ-ն:
Հեղինակը նկատում է նաև, թե որքան անհեթեթ է Աղաևի կողմից իր երկիրը որպես «հետխորհրդային հաջողության տիպար» ներկայացնելու փորձը: Դա տիպիկ և ծիծաղելի է Ալիևի ռեժիմի հռետորաբանության համար, երբ կոռումպացված ռեժիմը վայելում է նավթի ապահոված բարիքները և սեփական քաղաքացիներին պատժում Facebook-ում մեկնաբանություններ անելու համար, մոտ հարյուրին քաղբանտարկյալ պահում, ճնշում մարդու իրավունքների պաշտպաններին և ՀԿ-ներին՝ չնայած միջազգային հանրության, ԱՄՆ-ի նախագահի քննադատությանը: Ավետիսյանը հիշեցնում է նաև այս ամենի բերումով Ադրբեջանին սպառնացող պատժամիջոցների մասին: Եվ նկատում, թե հազիվ սա կարելի է հաջողության օրինակ համարել, որին արժե հետևել:
Ավետիսյանը շնորհակալություն է հայտնում Կալիֆորնիային նշված իրողություններն ըմբռնելու համար, իսկ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին՝ Արցախին ընդլայնված աջակցություն ցուցաբերելու համար:

Азербайджанская дипломатия руководствуется искаженным восприятием: Отклик Арама Аветисяна в блоге Конгресса США
Блог The Hill Конгресса США  – площадка специалистов политической сферы, – опубликовала ответ советника представительства НКР в США Арама Аветисяна на редакционную статью азербайджанского журналиста Насима Агаева, которая, по словам автора, преследовала цель  отвлечь  читателей, пишет tert.am.
Аветисян отмечает, что резолюция в поддержку независимости и самоопределения Арцаха, принятая властями Калифорнии, показывает, что в этом штате США Арцах пользуется значительной поддержкой вопреки режиму �?льхама Алиева, тратящего годы и миллионы на совершение дел в интересах режима.
Автор отмечает, что у Агаева есть основания тревожиться за будущее «икорной дипломатии» своей страны в Калифорнии.
Очевидно, что для избавления от гонений Советского Азербайджана народ Арцаха прибег к мирным, демократическим средствам. Война была выбором Азербайджана, что, в свою очередь, является следствием неспособности властей Азербайджана воспринять логику деколонизации.
«Сегодня цель – предотвратить будущие трагедии, однако печально, что цель эту не разделяет режим Алиева. Это проявляется не только в армяноненавистской риторике, но и гонениях на азербайджанцев, желающих мира», – отмечает он.
Коснувшись различных утверждений Агаева, автор приводит следующие контрдоводы. На протяжении уже 20 лет Азербайджан не выполняет резолюции Совета безопасности ООН, Азербайджан не выполняет требование США и мирового сообщества отвести своих снайперов с линии соприкосновения.
А попытка властей Азербайджана представить Карабахскую проблему как территориальный спор между Арменией и Азербайджаном противоречит перемирию 1994 года, подписанному Арменией, Азербайджаном и Нагорным Карабахом, что ясно свидетельствует о трехстороннем формате.
По мнению автора, переговоры не дают результатов, поскольку Азербайджан отказывается возвратиться к формату, действовавшему в 1998-м, когда стороной-участницей была и НКР.
Автори замечает также, насколько алогична попытка Агаева представить свою страну  «образцом постсоветского достижения». Это типично и смешно для риторики алиевского режима, когда коррумпированный режим пользуется благами, обеспеченными нефтью и наказывает собственных граждан за комментарии в Facebook, содержит около 100 человек политическими заключенными, притесняет защитников прав человека и ОО, несмотря на критику международного сообщества, президента США.  Аветисян напоминает также об угрожающих Азербайджану санкциях за все вышесказанное. �? замечает, что  вряд ли это можно считать образцом достижения, которому нужно следовать.
Аветисян выражает благодарность Калифорнии за понимание отмеченных реалий, а Конгрессу США – за оказание расширенной поддержки Арцаху.