Լիսաբոնում «Հայերը 2115-ին» խորագրով սեմինար է տեղի ունեցել
«Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնադրամի Հայկական համայնքների բաժանմունքը հոկտեմբերի 13-14-ը երկօրյա սեմինար էր կազմակերպել Լիսաբոնում` հայազգի գործիչների և փորձագետների մասնակցությամբ: Այս մասին հայտնում է civilnet-ը:
Հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության համաձայն` «Հայերը 2115-ին» ռազմավարական սեմինարի ընթացքում քննարկվել են Սփյուռքի հարաբերությունները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և քաղաքացիական հասարակության հետ, Հայաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան-Վրաստան փոխհարաբերությունները, ինչպես նաև սփյուռքի համայնքների հայապահպանման հարցերը:
Մասնակիցները համակարծիք էին, որ Սփյուռք-ՀՀ հարաբերություններում և հայկական համայնքների պահպանության գործում մեծ է տարածաշրջանային գործընթացների, այդ թվում` Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների, Թուրքիայի ժողովրդավարացման գործընթացի և Ադրբեջանի բարձրացրած պատերազմի սպառնալիքների դերը:
Քննարկման մասնակիցները ցանկություն են հայտնել հետագայում ևս շարունակել այս ձևաչափով հանդիպումները:
«Հայերը 2115-ին» սեմինարը կազմակերպել էին «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնադրամի հոգաբարձու Մարթին Էսայանը և հիմնադրամի Հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը:
Քննարկմանը մասնակցել են քառասունից ավելի գործիչներ, այդ թվում` Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը, Ժիրայր Լիպարիտյանը, Սալբի Ղազարյանը, Քեն Խաչիկյանը, Վիգեն Չեթերյանը, Դելալ Դինքը, Ստեփան Փանոսյանը, Ֆաթմա Մուգե Գյոչեքը, Արիս Նալչը, Թոմաս դե Վաալը և այլք:

В Лиссабоне состоялся семинар под девизом «Армяне в 2115-м
Отделение армянских общин фонда «Галуст Кюльпенкян» 13-14 октября организовало двухдневный семинар в Лиссабоне с участием деятелей и экспертов армянской национальности. Об этом сообщает  civilnet.
Согласно распространенному фондом сообщению, в ходе стратегического семинара «Армяне в 2115-м» были обсуждены отношения Диаспоры с правительством и гражданским обществом Республики Армения, отношения Армения-Турция-Азербайджан-Грузия, а также вопросы сохранения армянства в общинах Диаспоры.
Участники были едины в мнении, что в отношениях Диаспора-РА и деле сохранения армянских общин велика роль региональных процессов, в том числе отношений Армения-Россия, процесса демократизации Турции и угрозы войны со стороны Азербайджана.
Участники обсуждений изъявили желание впоследствии также продолжить встречи в таком формате.
Семинар «Армяне в 2115-м» организовали попечитель фонда «Галуст Кюльпенкян» Мартин Эсаян и директор отделения армянских общин фонда Размик Паносян.
В обсуждениях участвовали более 40 деятелей, в том числе Рубен Варданян, Нубар Афеян, Жирайр Липаритян, Салби Казарян, Кен Хачикян, Виген Четерян, Делал Динк, Степан Паносян, Фатма Муге Гечек, Арис Налч, Томас де Ваал и другие.