Լիսաբոնում «Հայերը 2115-ին» խորագրով սեմինար է տեղի ունեցել
«Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնադրամի Հայկական համայնքների բաժանմունքը հոկտեմբերի 13-14-ը երկօրյա սեմինար էր կազմակերպել Լիսաբոնում` հայազգի գործիչների և փորձագետների մասնակցությամբ: Այս մասին հայտնում է civilnet-ը:
Հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության համաձայն` «Հայերը 2115-ին» ռազմավարական սեմինարի ընթացքում քննարկվել են Սփյուռքի հարաբերությունները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և քաղաքացիական հասարակության հետ, Հայաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան-Վրաստան փոխհարաբերությունները, ինչպես նաև սփյուռքի համայնքների հայապահպանման հարցերը:
Մասնակիցները համակարծիք էին, որ Սփյուռք-ՀՀ հարաբերություններում և հայկական համայնքների պահպանության գործում մեծ է տարածաշրջանային գործընթացների, այդ թվում` Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների, Թուրքիայի ժողովրդավարացման գործընթացի և Ադրբեջանի բարձրացրած պատերազմի սպառնալիքների դերը:
Քննարկման մասնակիցները ցանկություն են հայտնել հետագայում ևս շարունակել այս ձևաչափով հանդիպումները:
«Հայերը 2115-ին» սեմինարը կազմակերպել էին «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնադրամի հոգաբարձու Մարթին Էսայանը և հիմնադրամի Հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը:
Քննարկմանը մասնակցել են քառասունից ավելի գործիչներ, այդ թվում` Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը, Ժիրայր Լիպարիտյանը, Սալբի Ղազարյանը, Քեն Խաչիկյանը, Վիգեն Չեթերյանը, Դելալ Դինքը, Ստեփան Փանոսյանը, Ֆաթմա Մուգե Գյոչեքը, Արիս Նալչը, Թոմաս դե Վաալը և այլք:

Calouste Gulbenkian Foundation hosted “Armenians in 2115” Strategic Seminar in Lisbon
The Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation hosted a two-day seminar with Armenian figures and experts in Lisbon on 13-14 October, reports civilnet.
According to the Foundation’s press release, the Armenian Diaspora’s relations with the Government and civil society of the Republic of Armenia, Armenia’s relations with Turkey, Azerbaijan and Georgia, as well as the preservation of the Armenian identity within Armenian communities were discussed during the “Armenians in 2115” Strategic Seminar.
The participants of the seminar shared the view that regional processes, including Armenian-Russian relations, the democratization in Turkey and the role of Azerbaijan’s threats of war play a major role in the Armenia-Diaspora relations and in the preservation of the Armenian communities.
The participants of the discussion expressed the desire to continue meetings in this format.
The “Armenians in 2115” Strategic Seminar was organized by trustee of the Caloust Gulbenkian Foundation Martin Essayan and Director of the Foundation’s Armenian Communities Department Razmig Panossian.