«Համազգային հարցերի համակարգված լուծումը կարիք ունի «Համահայկական խորհրդի». Սերժ Սրապիոնյան
ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը Tert.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է ՀՀ Նախագահի կողմից Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին հնչեցված գաղափարին՝ ստեղծել «Համահայկական խորհուրդ»։ Ըստ փոխնախարարի՝ 2011թ. ստեղծված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 3-ամյա գործունեությունը ցույց է տվել, որ համազգային կարևորագույն և հրատապ խնդիրների համակարգված լուծումը իրոք կարիք ունի նմանատիպ կառույցի:
-Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին հայտարարվեց, որ նախատեսված է ստեղծել «Համահայկական խորհուրդ»` կազմված սփյուռքի և Հայաստանի ներկայացուցիչներից: Ինչո՞ւ կառույցի գաղափարը մտահղացավ, ի՞նչ չի կարողանում անել Սփյուռքի նախարարությունը , որ պետք է անի «Համահայկական խորհուրդը»։
– Նախ՝ Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին չի հայտարարվել, թե՝ «նախատեսված է ստեղծել «Համահայկական խորհուրդ»՝ կազմված սփյուռքի և Հայաստանի ներկայացուցիչներից: Հիշեցնեմ՝ ՀՀ Նախագահը բառացիորեն ասաց. «Ի դեպ, մի գաղափար եմ ուզում առաջ քաշել և ակնկալում եմ ձեր արձագանքը: Առաջարկում եմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը 2015թ. վերանվանել «Համահայկական խորհուրդ», որը կդառնա համահայկական հրատապ խնդիրների քննարկման ազգային մշտական հարթակներից մեկը»: Ասված է շատ պարզ և հասկանալի: Այսինքն՝ Նախագահը առաջարկ է ներկայացրել և ակնկալում է հայաստանյան և սփյուռքի ներկայացուցիչների արձագանքը, որից հետո միայն կարելի է խոսել կառույցի ստեղծման մասին:
2011թ. ստեղծված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 3-ամյա գործունեությունը ցույց տվեց, որ համազգային կարևորագույն և հրատապ խնդիրների համակարգված լուծումը իրոք կարիք ունի նմանատիպ կառույցի գոյության:
Ի՞նչ կապ կարող է ունենալ նման կառույցի ստեղծումը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ: Սփյուռքի նախարարության հիմնախնդիրը հայկական սփյուռքի համախմբումը, հայապահպանությունը, Հայաստան-սփյուռք կապերի խորացումը, սփյուռքի ներուժի հայտնաբերումն ու դրա օգտագործումն է ի նպաստ Հայաստանի տնտեսության զարգացման: Նախարարության վեցամյա գործունեության արդյունքների վկայությունն իրագործվող ամենամյա ծրագրերն են: Դրանց մասին առավել մանրամասն կարող եք տեղեկանալ մեր հնգամյակն ամփոփող ժողովածուում, ինչպես նաև ամենամյա տարեգրքերում: Մինչդեռ ստեղծվելիք կառույցի խնդիրը ոչ թե սփյուռքի հետ աշխատանքներ տանելն է լինելու, այլ, ինչպես Նախագահը նշեց, այն «կդառնա համահայկական հրատապ խնդիրների քննարկման ազգային մշտական հարթակներից մեկը»:
-Ի՞նչ կառուցվածք ու նոր գործառույթ է ունենալու «Համահայկական խորհուրդը»։
– Կարծում եմ՝ ժամանակավրեպ է խոսել դեռ չստեղծված կառույցի կառուցվածքի մասին: Թերևս դրա համար հիմք կարող է ծառայել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի՝ արդեն գործող և քննության բռնած կառուցվածքը՝ իհարկե հաշվի առնելով շահագրգիռ կազմակերպությունների և անհատների առաջարկներն ու կարծիքները: Ինչ վերաբերում է նոր գործառույթներին, ապա դրանց մասին կարելի կլինի խոսել միայն կառույցի ստեղծումից հետո, իսկ ընդհանուր նպատակներն արդեն նշված են Նախագահի խոսքում:
-Ժամանակին նախարար Հրանուշ Հակոբյանը խոսել էր ՀՀ Ազգային ժողովը երկպալատ դարձնելու հնարավորության մասին, ըստ որի՝ խորհրդարանի վերին պալատի կազմում պետք է ընդգրկվեին նաև սփյուռքի ներկայացուցիչները։ Ինչո՞ւ դա հնարավոր չեղավ կյանքի կոչել և արդյո՞ք նոր առաջարկվող «Համահայկական խորհուրդը» այս նախագծին փոխարինելու է գալիս։
– Այո՛, նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կողմից հնչեցվել է ՀՀ Ազգային ժողովը երկպալատ դարձնելու գաղափարը: Գոյություն ունեն նաև այլ գաղափարներ՝ միտված սփյուռքի մասնակցությունը համահայկական նշանակության հարցերի քննարկմանը և որոշումների ընդունմանը մասնակից դարձնելու առումով: Սակայն նման հարցը արագորեն լուծվող խնդիրներից չէ, և տարբեր կարծիքներ պետք է հաշվի առնվեին: Գուցե կգա ժամանակը, և այդ գաղափարներից մեկը կյանքի կկոչվի:
«Համահայկական խորհրդի» ստեղծման առաջարկը որևէ կերպ չի կարող կապվել Ազգային ժողովի հետ: Ազգային ժողովն օրենսդիր մարմին է, նրա առաքելությունը օրենքների մշակումն ու ընդունումն է, մինչդեռ «Համահայկական խորհուրդը» եթե ստեղծվի, ապա պիտի ծառայի հայության առջև ծառացած մարտահրավերներին լուծումներ տալու ուղիներ մատնանշելուն: Նման որոշ գործառույթներ կարելի է ասել այսօր իրականացնում է Համահայկական հիմնադրամը, սակայն զուտ տնտեսական ոլորտում:
-Շատ է խոսվում Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտության» մասին, արդյո՞ք սփյուռքն իր մարդկային և ֆինանսական ներուժով չի կարող հակակշիռ հանդիսանալ Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտությանը» և ի՞նչն է խանգարում դրան։
– Խոսել Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտության» մասին, չի նշանակում այն դիտել իբրև հաղթական և ամենակարող: Սփյուռքն իր մարդկային և ֆինանսական ներուժով ոչ միայն հավասարակշռում է Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտությանը», այլև բազում հարցերում ի չիք դարձնում նրանց ջանքերը: Վկան՝ հայկական լոբբիի ջանքերով Ազատության ակտի 907 ուղղումը, որի համաձայն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պարտավորվել է զենք չվաճառել Ադրբեջանին, ԼՂՀ-ի ճանաչումը ԱՄՆ-ի մի շարք նահանգային և քաղաքային օրենսդիրների կողմից, Մինսկի խմբի համանախագահների՝ օրեցօր փոփոխվող կարծիքը Արցախի հիմնախնդրի հարցում և այլն: Օրինակներ շատ կարելի է բերել:
-Արդյո՞ք այս տարիների ընթացքում սփյուռքի մոտ չի փոփոխվել այն ոգևորությունը, որը կար համազգային պրոյեկտների իրականացման ժամանակ ՝ օգնել հայրենիքին թե՛ մարդկային, թե՛ ֆինանսական հնարավոր միջոցներով։ Գուցե «Համահայկական խորհրդի» կյանքի կոչելը հենց այս փոփոխությա՞մբ է պայմանավորված՝ նոր թափ փոխանցել Հայաստան-Սփյուռք համագործակցությանը։
– Չեմ կարծում, թե այս տարիների ընթացքում փոխվել է ոգևորությունը համազգային ծրագրերի իրականացման առումով: Ավելի շուտ հակառակն է: Դրա վկայությունն է թեկուզ այն, որ անշեղորեն ավելանում է սփյուռքի ներկայացուցիչների մասնակցությունը նախարարության ծրագրերին: Փոխվել է նաև սփյուռք-Հայաստան ծրագրերի ուղղվածությունը, մանավանդ, երբ, ՀՀ Նախագահը հայտարարեց, թե այլևս անցել են ժամանակները, երբ Հայրենիքը կարոտ էր սփյուռքի օգնությանը:
Ժամանակն է, որ սփյուռքահայը իր շահն ունենա Հայաստանում, ներդրումներ անի, օգուտ ստանա դրանից: Ահա թե ինչու բազմաթիվ սփյուռքահայեր իրենց գործն են սկսել Հայաստանում և Արցախում՝ տնտեսության ամենատարբեր ոլորտներում, որից շահում են իրենք և Հայրենիքը: Այս առումով «Համահայկական խորհրդի» կյանքի կոչելը որևէ կերպ չի կարող կապվել սփյուռքահայ մեր հայրենակիցների մեջ ոգևորություն առաջացնելու և նրան նոր թափ հաղորդելու նպատակի հետ:

A Pan-Armenian Council is required for coordinated solutions to issues of national concern-Serzh Srapionyan
In an interview with Tert.am, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan touched upon the idea that the RA President expressed during the 5th Armenia-Diaspora Conference, that is, the creation of a Pan-Armenian Council. According to the deputy minister, the past three years of activities carried out by the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide have shown that there is a need for such a structure for coordinated solutions to urgent issues of national concern.
Tert.am: During the 5th Armenia-Diaspora Conference, it was announced that there will be a Pan-Armenian Council comprised of members from Armenia and the Diaspora. Why was the idea born? What is it that the Pan-Armenian Council can do and the Ministry of Diaspora can’t?
Serzh Srapionyan: First, it wasn’t announced that “there will be a Pan-Armenian Council comprised of members from Armenia and the Diaspora” during the 5th Armenia-Diaspora Conference. The RA President literally said the following: “By the way, I would like to set forth an idea and anticipate your reaction. In 2015, I suggest renaming the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide as the Pan-Armenian Council that will become one of the permanent platforms for discussion on urgent issues of national concern”. This is very clear and simple. In other words, the President made a proposal and looks forward to receiving responses from Armenians in Armenia and the Diaspora. Only after that can we talk about the creation of that structure.
The activities carried out by the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide launched in 2011 have shown that such a structure is required for coordinated solutions to urgent issues of national concern.
How can the creation of this structure be linked to the RA Ministry of Diaspora? The key objective of the RA Ministry of Diaspora is to consolidate Armenians of the Diaspora, preserve the Armenian identity, deepen the Armenia-Diaspora relations, identify the potential of Diaspora Armenians and use that potential for Armenia’s economic development. The annual programs are evidence of the activities carried out by the ministry over the past six years. You can receive more information about those programs in the collection dedicated to the ministry’s fifth anniversary and in the annual yearbooks. However, the objective of the future council won’t just be to work with the Diaspora, but, as the President mentioned, “to become one of the permanent platforms for the discussion on urgent issues of national concern”.
Tert.am: What will be the structure and new functions of the Pan-Armenian Council?
S. S.: I think it’s too early to talk about the structure of a council that still hasn’t been created. Perhaps the already existing structure of the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide can serve as a basis for that, taking into consideration the views and proposals of interested organizations and individuals. As far as the new functions are concerned, we can talk about them after the creation of the council, and the common goals are already mentioned in the President’s speech.
Tert.am: There was a time when Hranush Hakobyan talked about the possibility of turning the National Assembly of the Republic of Armenia into a bicameral parliament in which representatives of the Armenian Diaspora would be included in the Upper Chamber. Why wasn’t that possible? Is the new Pan-Armenian Council going to replace that?
S. S.: Yes, Minister Hranush Hakobyan did come up with the idea of making the National Assembly of the Republic of Armenia bicameral. There are also other ideas to engage Diaspora Armenians in the discussion on issues of pan-Armenian significance and in decision-making. However, this is not an issue that can be solved quickly. Different views must be taken into consideration. Perhaps there will come a time when one of those ideas will turn into a reality.
The proposal to create a Pan-Armenian Council can in no way be linked to the National Assembly. The National Assembly is a legislature with the mission to develop and adopt laws, but the Pan-Armenian Council, if established, will serve for indicating the ways to solve the challenges facing all Armenians. It’s safe to say that certain functions are carried out by the Hayastan All-Armenian Fund, but only in the economic sector.
Tert.am: There is a lot of talk about Azerbaijan’s “caviar diplomacy”. Can’t the Armenian Diaspora become a counterbalance to Azerbaijan’s “caviar diplomacy” with its human and financial resources? What’s standing in the Armenian Diaspora’s way?
S. S.: To talk about Azerbaijan’s “caviar diplomacy” doesn’t mean to view it as triumphant and the one with the most potential. The Armenian Diaspora not only counterbalances Azerbaijan’s “caviar diplomacy” with human and financial resources, but makes Azerbaijan’s efforts in vain in several issues. Evidence of that is Correction 907 in the Freedom Act through the efforts of Armenian lobbyists. According to the Act, the U.S. is committed to not sell arms to Azerbaijan, several state and municipal legislators have recognized the independence of the NKR, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group change their views on the Artsakh issue on a daily basis, etc. There are many examples.
Tert.am: Hasn’t the motivation of Diaspora Armenians to help the homeland with human and financial resources during the implementation of pan-national projects changed throughout the years? Perhaps the creation of the Pan-Armenian Council is conditioned by the change of Diaspora Armenians’ motivation in order to bring a new sweep to the Armenia-Diaspora partnership.
S. S.: I don’t think the motivation has changed throughout the years in terms of implementation of pan-national projects, better yet, it’s the opposite. Evidence of that is perhaps the fact that more and more Diaspora Armenians are participating in the programs carried out by the Ministry of Diaspora. The course of programs for Armenia and the Diaspora has changed, especially when the President of the Republic of Armenia announced that gone are the days when the Homeland longed for assistance from the Armenian Diaspora.
It’s time for Diaspora Armenians to gain profit in Armenia, make investments and benefit from those investments. That’s why several Diaspora Armenians have started their mutually beneficial businesses in different economic sectors in Armenia and Artsakh. In this sense, the creation of the Pan-Armenian Council can in no way be linked to making Diaspora Armenians motivated and bringing a new sweep to the partnership.