Դինքի գործով 9 թուրք պետական ծառայող կհարցաքննվի
Հրանտ Դինքի գործով ծառայողական անփութության մեջ մեղադրվող 9 պետական ծառայողի նկատմամբ ավելի վաղ կայացված դատական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումը չեղյալ է համարվել: Թուրքական «Սաբահ»-ի հաղորդմամբ՝ Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը 9 պետական ծառայողի, որոնց շարքում է նաև Դինքի սպանության ժամանակ Ստամբուլի անվտանգության պետ Ջելալեթթին Ջերրահը, դատական գործընթացի մեջ ներգրավելու թույլտվություն է տվել:
Ավելի վաղ Դինքի ընտանիքի բողոքի համաձայն հարցաքննության պահանջ էր ներկայացվել Ստամբուլի նահանգապետի տեղակալ Էրգյուն Գյունգյորի, այն ժամանակվա անվտանգության վարչության պետ Ջելալեթթին Ջերրահի, Ստամբուլի հետախուզության վարչության պետ Իլհան Գյուլերի և 6 ոստիկանի վերաբերյալ: Սակայն Ստամբուլի նահանգապետարանի միջամտությամբ գլխավոր դատախազությունը վերոնշյալ անձանց նկատմամբ դատական հետապնդում չիրականացնելու որոշում էր կայացրել: Ինչից հետո Դինքի ընտանիքը նույն պահանջով դիմել է Ստամբուլի 8-րդ ծանր հանցագործությունների դատարան: Դատարանը պետական ծառայողների վերաբերյալ ընդունած դատական հետապնդում չիրականացնելու որոշումը չեղյալ է համարել:
Այս անգամ էլ Ստամբուլի նահանգապետարանը հակառակ պահանջով դիմել է Թուրքիայի արդարադատության նախարարություն: Նախարարությունը հետ է ուղարկել գլխավոր դատախազության որոշումը, այսպիսով՝ բացելով 9 պաշտոնյայի գործին ներգրավվելու ճանապարհը, գրում է Ermenihaber.am-ը:

По делу Динка будут допрошены 9 турецких государственных служащих
Ранее принятое решение о прекращении судебного преследования по обвинению 9 государственных служащих в служебной халатности по делу Гранта Динка, аннулировано. Как сообщает турецкий «Сабах», Министерство юстиции Турции дало разрешение на привлечение к судебному процессу 9 государственных служащих, среди которых и начальник безопасности Стамбула в момент убийства Гранта Динка Джелалеттин Джеррах.
Ранее по жалобе семьи Динка было представлено требование допросить вице-губернатора Стамбула Эргюна Гюнгора, начальника управления безопасности того периода Джелалеттина Джерраха, начальника Стамбульского управления розыска �?льхана Гюлера и шестерых полицейских. Однако по ходатайству губернатора Стамбула Генеральная прокуратура приняла решение не осуществлять судебного преследования в отношении вышеуказанных лиц. После этого семья Динка с тем же требованием обратилась в 8-й суд Стамбула по тяжким преступлениям, который аннулировал решение не осуществлять судебное преследование в отношении государственных служащих.
На этот раз администрация Стамбульской области с противоположным требованием обратилась в Министерство юстиции Турции, которое возвратило решение Генеральной прокуратуры, тем самым открыв путь к привлечению 9 чиновников, пишет Ermenihaber.am.