Թարգմանչաց տոնին նվիրված միջոցառումներ Մոսկվայում
Հոկտեմբերին Հայ Առաքելական Եկեղեցին նշում է վեց սուրբ թարգմանիչների հիշատակի օրը` Մ.Մաշտոցի, Եղիշեի, Մ.Խորենացու, Դ.Անհաղթի, Գ.Նարեկացու և Ն.Շնորհալու:
Տոնի կապակցությամբ թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Եզրաս Սրբազանի օրհնությամբ ՀԱԵ Մոսկվայի ընդունելությունների տան դահլիճում կազմակերպվել էր համերգ՝ նվիրված սուրբ թարգմանիչներին:
Ելույթներով հանդես եկան «Հայորդաց տուն» հայեցի դաստիարակության կենտրոնի պարային «Հայասա», Դոնի Ռոստովից ժամանած «Անի» պարային խմբերը: Հնչեցին Մաշտոցի, Խրենացու, Նարեկացու և Շնորհալու հոգևոր երգերը: «Անի» անսամբլի սաները ներկայացրին ժողովրդական կոմպոզիտորներ-գուսանների երաժշտությունը և ժողովրդական երգեր: Ինչպես տեղեկացրեց ՌԴ Ռոստովի մարզի Սուրբ Համբարձում եկեղեցու հոգևորդ առաջնորդ հայր Թադեոս Գամբարյանը, Ռոստովի մարզի Մյասնիկովսկու շրջանում բնակվում են մոտ 45 000 հայեր: Անսամբլի գործունեությունը նպաստում է, որպեսզի երգ ու պարի միջոցով տեղի հայերը ծանոթանան հայ ազգային մշակութային արժեքներին, ճանաչեն հայ պարային արվեստը:
Համերգը եզրափակեց Եզրաս Սրբազանի ելույթը, ով բարձր գնահատելով մասնակիցների ելույթները օրհնեց ներկաներին և ցանկացավ նորանոր հաջողություններ՝ պարային և երգչախմբային արվեստի միջոցով հայապահպանության տարածման ազգանվեր գործում:
«Թարգմանչաց տոնը» նշվեց նաև սեպտեմբերի 28-ին Մոսկվայի «Գոլդեն Պալաս» համալիրում՝ «Ռուսաստանի Հայերի միություն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ: Իր բացման ելույթում ՌՀՄ նախագահ Ա.Աբրահամյանը ներկաներին հիշեցրեց այն մեծ դերի մասին, որն ունեցել է հայ թարգմանչական մշակույթը ժողովուրդների պատմության մեջ: Անտիկ շրջանի բազմաթիվ գրեր պահպանվել են հայերեն թարգմանվելու շնորհիվ: Նա ընդգծեց ՌՀՄ հիմնական նպատակներից մեկը` 5-րդ դարից մեզ հասած հայոց լեզվի, գրականության պահպանումը:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Մոսկվայի կառավարության միջտարածաշրջանային համագործակցության, ազգային քաղաքականության և կրոնական կազմակերպությունների հետ կապերի դեպարտամենտի նախագահի տեղակալ Յու.Նուժդինը, ով նշեց, որ այս տոնը ավելի վառ և հետաքրքիր է դարձնում Մոսկվայի հոգևոր կյանքը: Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Հայ մատենագրության օրերը Մոսկվայում կազմակերպվում են Մոսկվայի Կառավարության աջակցությամբ և հույս հայտնեց, որ տարեց տարի այս միջոցառումը կունենա ավելի լայն շրջանակ:
Բացման ելույթներին հաջորդեց հագեցած համերգային ծրագիր, կամերային նվագախմբի կատարմամբ հնչեցին Կոմիտասի ստեղծագործությունները, ընթերցվեցին հայրենասիրական բանաստեղծություններ: Հնչեցին շնորհավորական ուղերձներ:
Միջոցառման շրջանակներում գործում էր նաև հայ գրքերի ցուցահանդեսը, ուր ներկայացված էին նաև հայ նկարիչների և լուսանկարիչների աշխատանքները:
Հայ մատենագրության օրվա շրջանակներում կազմակերպվել էր նաև գրականագիտական-երաժշտական երեկո, մոսկովյան հայտնի գրողների, հայերենից ռուսերեն թարգմանիչների մասնակցությամբ:

Мероприятия в Москве, посвященные празднику таргманчац
В октябре Армянская Апостольская церковь отмечает день памяти шести святых переводчиков – Св. Маштоца, Егише, М.Хоренаци, Д.Анахта, Г.Нарекаци и Н.Шнорали.
В связи с праздником с благословения предстоятеля епархии архиепископа святейшего Езраса в зале приемов ААЦ Москвы был организован концерт.
В нем приняли участие танцевальные ансамбли «Айаса» центра армянского воспитания «Айордац тун» и «Ани» из Ростова на Дону. Прозвучали духовные песнопения Маштоца, Хоренаци, Нарекаци и Шнорали. Воспитанники ансамбля «Ани» представили народные песни. Как сообщил духовный пастырь церкви Св. Амбарцум Ростовской области РФ Тадевос Гамбарян, в Мясниковском районе Ростовской области проживают около 45 тысяч армян. Деятельность ансамбля способствует приобщению местных армян посредством песен и танцев к национальным ценностям, пропаганде армянского танцевального искусства.
Концерт завершился выступлением Святейшего Езраса, который высоко оценил выступления участников, благословил присутствующих и пожелал новых успехов.
«Праздник Таргманчац» (Переводчиков) 28 сентября был также отмечен в Московском комплексе «Голден палас» по инициативе общественной организации «Союз армян России». В своей вступительной речи председатель САР Ара Абрамян напомнил присутствующим о той великой роли, которую сыграла армянская переводческая культура в истории народов. Множество письменных памятников античного периода сохранились благодаря переводу на армянский. Он подчеркнул, что одной из основных целей САР является сохранение языка и литературы, дошедших до нас из V  века.
На мероприятии присутствовал также заместитель главы департамента межрегионального сотрудничества, национальной политики и связей с религиозными организациями правительства Москвы Ю.Нуждин, отметивший, что этот праздник делает более яркой и интересной духовную жизнь Москвы. Уже третий год Дни армянской библиографии в Москве организуются при содействии правительства Москвы, и Нуждин выразил надежду, что рамки этого мероприятия год от года будут расширяться.
В концертной программе нашли место произведения Комитаса, декламировались патриотические стихи. Были также оглашены поздравительные послания.
В рамках мероприятия функционировала также выставка армянской книги, где были представлены и произведения армянских художников и фотографов.
В рамках Дня армянской библиографии был организован также литературно-музыкальный вечер при участии известных московских писателей, переводчиков с армянского на русский.