«Հայաստան» հիմնադրամը Արցախի Սոս գյուղում դպրոց է կառուցում
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Սոս գյուղում դպրոց է կառուցում: Ծրագիրն իրականացվում է Հիմնադրամի ԱՄՆ արևմտյան շրջանի տեղական մարմնի (հովանավոր Ջերրի Թրփանջյան) և ԼՂՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ:
Ինչպես տեղեկացրին Հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, երկհարկանի դպրոցը` 830 քմ ընդհանուր տարածքով, նախատեսված է 200 աշակերտի համար:
Նորակառույցը կունենա ընդարձակ դասասենյակներ, գրադարան, բուժկետ, ուսուցչանոց: Հիմնական շենքին կից կկառուցվի
մարզադահլիճ: Նախատեսվում է նաև բացօթյա սպորտհրապարակ ֆիզկուլտուրայի դասերի համար: Ներկայումս ընթանում են հողային աշխատանքները:
Դպրոցի կառուցումը Հիմնադրամի երրորդ խոշոր ծրագիրն է Սոս գյուղում: Ֆրանսահայ համայնքի ջանքերի շնորհիվ էլ համայնքն այսօր ունի կանոնավոր ջրամատակարարում եւ հարմարավետ նորակառույց մանկապարտեզ, որը շուտով կսկսի գործել: Գյուղի ներկայիս խարխուլ դպրոցի հենց կողքին էլ տեղ կգտնի նորակառույց ժամանակակից դպրոցը:

Фонд «Айастан» строит школу в арцахском селе Сос
Общеармянский фонд «Айастан» строит школу в селе Сос Мартунинского района НКР. Программа осуществляется при софинансировании местного органа фонда Западного региона США (спонсор Джерри Трпанджян) и правительства НКР.
Как сообщили в отделе по связям с общественностью фонда, двухэтажная школа общей площадью 830 кв. м. предусмотрена для 200 учащихся.
В новостройке будут просторные классы, библиотека, медпункт, учительская. При основном корпусе школы будет построен спортзал. Предусматривается также спортплощадка на открытом воздухе для проведения уроков физкультуры. Ныне ведутся земляные работы.
Строительство школы – третья крупная программа фонда в селе Сос. Усилиями французской общины сегодня в селе имеется стабильное водоснабжение, удобный новый детсад, который вскоре начнет функционировать. Рядом с нынешним ветхим зданием сельской школы вскоре возвысится новая современная школа.