Երեւանում նշվել է Մուշեղ Իշխանի 100-ամյակը (տեսանյութ)
Մուշեղ Իշխանի 100-ամյակը պետք է Հայաստանում նրա ստեղծագործությունները նորից տպագրելու առիթ դառնա, որպեսզի նոր սերունդը ավելի լավ ճանաչի բանաստեղծին։
Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանն այս մասին խոսել է բանաստեղծի 100-ամյակին նվիրված ցերեկույթի ժամանակ։
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ուղերձն է փոխանցել փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, ով նկատել է, որ բանաստեղծի «Տուներու երգը», «Հայաստան», «Կյանք ու երազ», «Տառապանք» եւ այլ ժողովածուներն ու բանաստեղծությունները տոգորված են նուրբ քնարականությամբ, խոհականությամբ։ Մուշեղ Իշխանը ծնվել է 1914 թվականին։ Ցեղասպանության օրերին ընտանիքով աքսորվել է Դեր Զոր:
1928-ին ավարտել է Դամասկոսի Հայոց ազգային վարժարանը, 1941-1951-ին խմբագրել է Բեյրութի «Ազդակ« օրաթերթը, հայ գրականություն է դասավանդել Բեյրութի Հայ ճեմարանում, որտեղ երկար տարիներ կատարել է նաեւ տնօրենի տեղակալի պարտականությունները։ Ճեմարանում Մուշեղ Իշխանն աշխատել է մինչեւ իր կյանքի վերջին տարին՝ 1990 թվականը։

В Ереване отмечено 100-летие Мушега �?шхана (видеоматериал)
Столетие Мушега �?шхана должно стать поводом к новому изданию в Армении его произведений, чтобы новое поколение лучше знало поэта.
Председатель Союза писателей Эдвард Милитонян говорил об этом на мероприятии, посвященном 100-летию поэта.
Послание министра Диаспоры Грануш Акопян зачитал заместитель министра Серж Срапионян, который заметил, что сборники поэта «Песнь домов», «Армения», «Жизнь и сон», «Муки» и другие, а также стихи преисполнены тонкого лиризма, размышлений.
Мушег �?шхан родился в 1914 году. В дни Геноцида вместе с семьей был сослан в Дейр Зор. В 1928 году окончил Армянскую национальную гимназию Дамаска, в 1941-51гг. редактировал Бейрутскую ежедневную газету «Аздак», преподавал армянскую литературу в армянской семинарии Бейрута, где долгие годы исполнял также обязанности заместителя директора. В семинарии Мушег �?шхан работал до последнего года жизни – 1990 года.