Հայ առևտրաարդյունաբերական պալատների և գործարարների միությունների ներկայացուցիչները՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց  Հայրենիք-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին մասնակից Հայ առևտրաարդյունաբերական պալատների և գործարարների միությունների ներկայացուցիչներին՝ Կանադա-Հայաստան գործարարների խորհրդի նախագահ Վահրամ Փիրջանյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը ներկա էին Ավստրալիայում Հայկական առևտրի պալատի Նախագահ Ռիտա Լեփեջյանը, Հայ-իրանական առևտրի պալատի նախագահ Լևոն Ահարոնյանը, Հայ-ռումինական առևտրա­արդյունաբերական ասոցիացիայի նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը, Լիբանան-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխատենապետ Հրայր Տանձիկյանը, Լիբանան-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Գրիգոր Բայասալյանը, լիբանանահայ գործարար, Հայ ոսկերիչների միության (AJA)  հիմնադիր անդամ Նազարեթ Սապունջյանը և Հայաստանի գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Վահրամ Փիրջանյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ Հայրենիք-Սփյուռք 5-րդ համաժողովը հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար:
Քննարկվեցին Հայ առևտրաարդյունաբերական պալատների և գործարարների միությունների հետագա անելիքներին վերաբերող հարցեր: Որոշվեց, որ Հայ առևտրաարդյունաբերական պալատների ներկայացուցիչների հաջորդ համաժողովը կգումարվի 2015թ. մայիսի 9-ին՝ Շուշիի ազատագրման օրը: Համաժողովի աշխատանքները կմեկնարկեն Արցախում, այնուհետև  կշարունակվեն Երևանում:

Представители армянских торгово-промышленных палат и союзов предпринимателей побывали в Министерстве Диаспоры РА
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/115.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 22 сентября приняла участвовавших в V форуме Армения-Диаспора представителей армянских торгово-промышленных палат и союзов предпринимателей во главе с председателем совета предпринимателей Канада-Армения Ваграмом Пирджаняном.
На встрече присутствовали президент Армянской торговой палаты в Австралии Рита Лепечян, президент Армяно-�?ранской торговой палаты Левон Агаронян, председатель Армяно-Румынской торгово-промышленной ассоциации Варужан Восканян, вице-президент торгово-промышленной палаты Ливан-Армения Грайр Тандзикян, ответственный торгово-промышленной палаты Ливан-Армения по связям с общественностью Григор Баясалян, ливанский предприниматель армянского происхождения, член-учредитель Союза армянских ювелиров (AJA) Назарет Сапунджян и председатель Союза предпринимателей Армении Арсен Казарян.
Ваграм Пирджанян выразил благодарность Министерству Диаспоры РА за организацию на должном уровне V форума Армения-Диаспора.
Были обсуждены вопросы, касающиеся дальнейшей деятельности армянских торгово-промышленных палат и союзов предпринимателей. Решено, что следующий форум представителей армянских торгово-промышленных палат будет созван 9 мая 2015 года – в день освобождения Шуши. Работа форума стартует в Арцахе, затем продолжится в Ереване.