Եղիկ Ճէրէճեան. «Կարևոր հարցերի շուրջ հայերը միասնական են…»
Սեպտեմբերի 19-20-ը Երևանում ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կկայանա Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովը: Համաժողովին մասնակցելու համար Հայաստանում են մեկտեղվելու համահայկական կառույցների ղեկավարներ և անդամներ, լրագրողներ, մշակույթի, կրթության գործիչներ, գործարարներ և հոգևոր դասի շուրջ 700 ներկայացուցիչ` ավելի քան 60 երկրից:
Համաժողովին ընդառաջ «Հայերն այսօրը» ներկայացնում է մասնակիցների տեսակետները: Այս անգամ իր կարծիքն է արտահայտել լիբանանահայ հասարակական-քաղաքական գործիչ, պատմաբան Եղիկ Ճէրէճեանը.
– Ես իրապաշտ եմ, հակառակ նրա, որ շատերը որոշ քննադատություն ունեն նմանօրինակ համաժողովների նկատմամբ, որովհետև ասում են, որ այս ձևաչափով քննարկումները հարցերի պատասխաններ չեն տալիս, հայ ժողովրդի, Հայաստանի առջև դրված հիմնահարցերը չեն լուծում: Ու հետևաբար առաջ է գալիս հուսախաբություն, երբեմն էլ քննադատություն:
Իմ կարծիքով նման պահանջներ դնելն ինքնին իրապաշտ չէ, այդ պատճառով ես չեմ հուսախաբվում: Ես իմ առջև չեմ դնում այն հարցը, որ այս խորհրդաժողովը Ղարաբաղի, Ցեղասպանության հարցը, Սփյուռք-Հայրենիք հարաբերությունների մեջ եղած դժվարությունները պետք է լուծի կամ Հայաստանի տնտեսական վիճակը պետք է միանգամից բարեկարգվի: Նման համաժողովները երբեմն որոշակի տոնական, փառատոնային ձև են ընդունում: Բանախոսները հաճախ ոչ հայտարարված մրցակցության մեջ են մտնում, թե ով ավելի շատ է Հայաստանը սիրում:
Նման երազանքով, նպատակով ես երբևէ չեմ մասնակցել և ոչ մի համաժողովի: Իմ մոտեցումները մի փոքր այլ են: Նախ գնահատելի է, որ մի քանի տարին մեկ Սփյուռքի տարբեր կառույցներ, քաղաքական, ոչ քաղաքական կազմակերպություններ հավաքվում են հայրենի երկնքի տակ, իրար կողքի և բարձրաձայն մտածում ընդհանրական հարցերի շուրջ: Սա ինքնին ոգևորիչ է, այսինքն, չլինելուց ավելի լավ է: Մեզ հետևողներ կան, մենք ունենք մեզ չսիրողներ՝ Թուրքիան, Ադրբեջանը և ուրիշներ, նրանք տեսնում են, որ կարևոր հարցերի շուրջ հայերը միասնական են, կարողանում են իրար կողքի գալ, հակառակ որ, ինչպես ուրիշ ժողովուրդներ, պետություններ, հայերն էլ ունեն իրենց ներքին բաժանումները, տարբեր տեսակետները:
Իրականում էլ, գործնական իմաստով, երբ մի ժողով, որը չունի գործադիր մարմին, բնական է, որ որոշումները համաժողովի ավարտից հետո մնում են օդի մեջ: Առաջանում է հարց, թե ով պետք է գործադրի, կենդանացնի այդ որոշումները: Սա է դժվար մասը:
Մի կարևոր հանգամանք ևս. ճիշտ է՝ համաժողովին մասնակցում են համահայկական բոլոր կառույցների ներկայացուցիչները, բայց մասնակիցների մեծ մասը կամ ընդհանուր մասնակիցներն իրար հետ համեմատվող չեն: Կան իրապես լուրջ մտավորականներ, կարևոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, նմանօրինակ աշխատանքի մեջ վաստակ ունեցող մարդիկ և կան ավելի նվազ կարողություներով կամ շատ սահմանափակ միության ներկայացուցիչներ:
Եթե մենք մեր առջև պետք է դնենք նպատակ՝ առնել լուրջ որոշումներ և գործադրել, ավելի լավ է նման համաժողովները լինեն շատ ավելի փոքր թվով, մեր առջև դնենք մեկ օրակարգ, և ոչ թե երկու օրվա մեջ քննարկենք քսանվեց օրակարգ: Անշուշտ, կարելի է պահել այս համաժողովրդական ձևը, բայց դրա կողքին կարելի է ստեղծել մեկ ուրիշ մարմին` ավելի ներկայացուցչական, ավելի փոքր կազմով, որը հավաքվելով կքննարկի մեկ հարց, կարտահայտի իր տեսակետն այդ մեկ հարցի շուրջ և այդ հարցի լուծման համար կտրվեն հանձնարարություններ գործադիր մարմիններին, որոնք պարտավոր կլինեն գործադրել:
Այս համաժողովն ինձ համար կարևոր է նաև այն առումով, որ նախօրեին` սեպտեմբերի 17-ին, կայանալու իմ «Յաւերժի ճամբու կերտիչներէն» գրքի շնորհանդեսը: Հայաստան-Սփյուռք խորհրդաժողովի պատճառով Սփյուռքից, հեռավոր երկրներից Հայաստան պետք է գան շատ մարդիկ, որոնց մեջ են նաև իմ բարեկամները, ընկերները, իմ աշխատանքը գնահատողները: Բոլորի մեկտեղումը լավ առիթ էր, որ Հայաստանում կազմակերպվի գրքիս շնորհանդեսը: Եվ շատ ուրախացա, որ Սփյուռքի նախարարուհի Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց առաջարկը և շնորհանդեսը վերցրեց նախարարության հովանավորության տակ:
Հ.Գ. Հավելենք, որ սեպտեմբերի 17-ին, ժամը 15:00-ին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի նիստերի դահլիճում տեղի կունենա լիբանանահայ հասարակական-քաղաքական գործիչ, պատմաբան Եղիկ Ճէրէճեանի «Յաւերժի ճամբու կերտիչներէն» գրքի շնորհանդեսը:

Ехик Черечян: «По важнейшим вопросам армяне едины…»
По инициативе Министерства Диаспоры РА 19-20 сентября в Ереване состоится V форум Армения-Диаспора. Для участия в нем в Армении соберутся руководители и члены армянских структур, журналисты, деятели культуры и образования, предприниматели и представители духовенства – около 700 человек из более 60  стран.
В преддверие форума «Армяне сегодня» представляет точки зрения участников. На этот раз своим мнением делится общественно-политический деятель, ливанский армянин, историк Ехик  Черечян.
– Я реалист, вопреки тому, что многие достаточно критично относятся к подобным мероприятиям, поскольку считают, что обсуждение в подобном формате не дает ответов на вопросы, не решает проблемы, стоящие перед армянским народом и Арменией. Таким образом, возникает разочарование, а иногда и критика.
Мне кажется, предъявлять подобные требования само по себе нереалистично, а посему я далек от разочарования. Я не считаю, что подобный форум должен решить проблему Карабаха, Геноцида армян, урегулировать трудности, имеющиеся в отношениях Диаспора-Родина или мгновенно улучшить экономическую ситуации в стране. Подобные форумы нередко приобретают характер праздника или фестиваля. Докладчики вступают в негласное состязание на тему кто больше любит Армению.
С подобным намерением, целью я никогда не участвовал ни в одном форуме. Мои подходы несколько иные. Во-первых, достойно высокой оценки то, что раз в несколько лет представители различных структур Диаспоры, политических и неполитических организаций собираются под родным небом и вслух обсуждают общие вопросы. Это само по себе воодушевляет – то есть лучше, чем ничего. У нас есть последователи, есть те, кто нас не любят – Турция, Азербайджан и другие. Они видят, что армяне по важным вопросам едины, умеют выступать с единых позиций, хотя, как и у других народов, государств, у армян также есть собственные разногласия и противоречия, различные точки зрения.
В действительности в практическом смысле, естественно, когда после собрания, не  имеющего исполнительного органа, его решения повисают в воздухе. Возникает вопрос: а кто должен реализовать эти решения? Вот здесь то и кроются сложности.
Еще одно важное обстоятельство: верно, в форуме участвуют представители всех общеармянских структур, однако большую часть участников не стоит сопоставлять. Есть действительно серьезные интеллигенты, представители важных организаций, люди, имеющие заслуги в подобной работе, и наряду с ними – представители организаций с более ограниченными возможностями.
Если мы собираемся поставить перед собой цель принимать и выполнять серьезные решения, лучше проводить собрания с меньшим числом участников, ставить единую повестку, а не обсуждать за два дня 26 повесток. Конечно, можно сохранить этот общенародный формат, но параллельно ему создать другой орган, более представительный и в более узком составе, который будет обсуждать один вопрос, выразит свою точку зрения по нему и предложит исполнительным органам обязательные к исполнению поручения для его решения.
Для меня этот форум важен также в том плане, что накануне, 17 сентября, состоится презентация книги «От создателей вечного пути». Для участия в форуме Армения-Диаспора из дальних стран в Армению должны прибыть многочисленные участники, среди которых мои  родственники, друзья, ценители моих трудов. Эта встреча – хороший повод для презентации моей книги. Я очень рад тому, что министр Диаспоры Грануш Акопян приняла предложение и взяла презентацию книги под патронат Министерства.
P.S. Добавим, что 17 сентября в 15:00 в зале заседаний �?нститута истории НАН РА состоится презентация книги общественно-политического деятеля, ливанского армянина, историка Ехика  Черечяна «От создателей вечного пути».