Հալեպի հայ կաթոլիկների հոգևոր հայրը Հռոմի պապին պատմել է Սիրիայի հայկական համայնքի խնդիրների մասին
Հալեպի հայ կաթոլիկների արքեպիսկոպոս Բութրոս Մարայաթին «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» իսլամիստական կազմակերպության կողմից իրականացվող վերջին շրջանի գործողությունների առնչությամբ իր մտահոգություններն է փոխանցել Հռոմի Ֆարնցիսկոս պապին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Մարայաթին ասել է իտալական La Stampa պարբերականի հետ զրույցում:
Արքեպիսկոպոսը մտավախություն է հայտնել, որ Իրաքի եզդիներից և քրիստոնյաներից հետո իսլամիստների հաջորդ թիրախը լինելու են հայերը: Մարայաթին նշել է, որ ավելի քան 500 տարի Հալեպում բնակվող հայերն այժմ բարդ դրության մեջ են հայտնվել: Նա ընդգծել է, որ Հալեպի հայերի մի մասն էլ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության արդյունքում այստեղ է եկել Կիլիկիայից: Հիշեցնելով, որ նախքան Սիրիայի ներսում ընթացող պատերազմը երկրում բնակվում էր շուրջ 100 հազար հայ` արքեպիսկոպոսը Հռոմի պապին ցավով հայտնել է, որ պատերազմի հետևանքով հայերի կեսը հեռացել է Սիրիայից: Նա նշել է, որ երկիրը գլխավորապես լքել են հարուստները կամ այլ երկրի քաղաքացիություն ունեցող հայերը, իսկ Սիրիայում մնացածները, որպես կանոն, տնտեսապես վատ դրության մեջ են և աղքատ:
Հալեպի կաթոլիկ հայերի արքեպիսկոպոսը Ֆրանցիսկոս պապին հայտնել է, որ Սիրիայում մնացած հայերը բավականին վատ վիճակում են գտնվում: Թեպետ կաթոլիկ եկեղեցուն առընթեր միջազգային կազմակերպությունները և «Կարմիր խաչ»-ը զգալի օգնություն են տրամադրում, այդուհանդերձ շատ եկեղեցիներ և կրոնական համայնքին պատկանող շինություններ լրջորեն վնասվել են պատերազմից:

Духовный пастырь армянских католиков из Алеппо рассказал Папе Римскому о проблемах местной армянской общины
Архиепископ Армянской Католической церкви Алеппо Бутрос Марайати выразил свою озабоченность Папе Римскому Франциску в связи с последними действиями исламистской организации «�?сламское государство �?рака и Леванта». Как сообщает Арменпресс, об этом сказал архиепископ в беседе с итальянским изданием La Stampa.
Архиепископ выразил опасения, что следующими жертвами исламистов, после езидов и христиан в �?раке, станут армяне. Отметив, что армяне, обосновавшиеся в Алеппо более 50 лет назад, сегодня оказались в очень сложном и бедственном положении, он напомнил, что часть армян после Геноцида 1915 года прибыла сюда из Киликии. В беседе с понтификом духовный пастырь армянских католиков Алеппо напомнил также, что до начала войны в Сирии проживало около 100 тысяч армян, а вследствие войны половина армянского населения уже покинула эту страну. По словам архиепископа, уезжают из Сирии, в основном, состоятельные люди или имеющие другое гражданство. Архиепископ Бутрос Марайати сообщил Главе Святого Престола и о том, что оставшиеся в Сирии армяне бедствуют, испытывают всякого рода лишения, несмотря на значительную помощь церкви, со стороны международных организаций, «Красного Креста». В результате военных действий пострадали также принадлежащие армянской общине церкви и другие строения.
«Мы уже не знаем, куда нам деться. Это большая драма. Армяне, бежавшие в свое время из Турции, боятся даже думать о возвращении в эту страну. Поэтому я встретился с Папой Римским и просил его о помощи: я просил понтифика не направлять нам помощь, а переговорить с руководителями сверхдержав о заключении перемирия», – приводит La Stampa слова Бутроса Марайати.
По его словам, Понтифик. в свою очередь, выразил свои озабоченности, связанные со всем Ближним Востоком и пообещал переговорить с Турцией, Россией и США и другими силами о необходимости установлении мира в ближневосточном регионе.