ԱՄՆ-ի «Զվարթնոց» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավարները ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հուլիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Գլենդելի «Զվարթնոց» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավարներ տեր և տիկին Վարդան և Արմինե Աղաջանյաններին:
Նախարարը շնորհավորեց Վարդան և Արմինե Աղաջանյաններին համույթի 25-ամյա հոբելյանի առթիվ և բարձր գնահատեց hուլիսի 27-ին Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի լեփ-լեցուն դահլիճում կայացած հոբելյանական համերգը: ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ համույթն ամեն անգամ Հայաստանում ավելի ու ավելի կատարելագործված է ներկայացնում հայկական պարը: «Նույնիսկ հայաստանյան պարախմբերը շատ բան ունեն ձեզանից սովորելու, – նշեց նախարարը՝ հավելելով, – Ինձ համար Սփյուռքում հայապահպանության հիմնական հենքը հայկական մշակույթն է: Դուք կարողանում եք օտար ափերում բնակվող հայ երեխաների ու երիտասարդների համար ստեղծել հայկական միջավայր, որտեղ պարելով հայկական պարեր, սովորելով հայ պարի պատմությունն ու ավանդույթները, մեծանում են իսկական հայեր»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդգծեց, որ հայտնի պարուսույցներին հաջողվել է գտնել երեխաներից յուրաքանչյուրի հետ վարվելու սրտի բանալին և Հայրենիքում համերգները իրենց կատարած մեծ գործի յուրօրինակ հաշվետվություններն են:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը ջերմ ընդունելության, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում համերգները կազմակերպելու գործում անփոխարինելի աջակցության, ինչպես նաև Հայրենիքում հարմարավետ հանգրվանելուն առնչվող բոլոր հարցերը լուծելու համար՝ Վարդան Աղաջանյանը նշեց. «Նախարարության բարձրագույն պարգևին՝ Ոսկե մեդալին արժանանալն անչափ կարևոր էր մեզ համար: Դա նշանակում է, որ մեր 25-ամյա գործունեությունն իզուր չի անցել: Սիրելի տիկին Հակոբյան, մենք մեզ իսկապես զգում ենք մեր նախարարությունում»:
Տեր և տիկին Վարդանյանները հրավիրեցին նախարար Հ.Հակոբյանին Գլենդել՝ տեղում ներկայացնելու իրենց աշխատանքները, քննարկելու պարախմբի հետագա գործունեության ընդլայնման հետ կապված հարցեր:

The Artistic Directors of “Zvartnots” Dance Ensemble were at the RA Ministry of Diaspora
On July 29, the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Mr. and Mrs. Vardan and Armine Aghajanyan, the Artistic Directors of “Zvartnots″ Dance Ensemble  in Glendale.
The Minister congratulated Mr. and Mrs. Vardan and Armine Aghajanyan on the occasion of the 25th anniversary of the ensemble and highly rated the anniversary concert held in the packed auditorium of the National Academic Theater of Opera and Ballet after Al. Spendiarian. The RA Minister of Diaspora stated that every time the ensemble is performing the Armenian dance in a more and more improved versions. “Even the Armenian dance ensembles have to learn a lot from you”- said the Minister and added: “I think that culture is the main basis for the preservation of the Armenian identity in Diaspora. You are able to create an Armenian atmosphere on a foreign land for the Armenian children, where, by dancing the Armenian dances and learning the history and the traditions of the Armenian dance, they grow up as true Armenians”.
The RA Minister of Diaspora stressed that the well-known dancing-masters managed to find the key to approach each of the children and that the concerts held in the Homeland represent a specific report on the great work done by them.
Thanking the RA Ministry of Diaspora for the warm reception, irreplaceable assistance in organization of the concerts within the framework of “My Armenia” Pan-Armenian Festival, as well as for tackling all the issues related to their comfortable accommodation in the Homeland, Vardan Aghajanyan said: “Being rewarded Golden Medal,  the highest award of the Ministry of Diaspora, is very important for us. It means that our 25-year activity has not been in vain. Dear Ms. Hakobyan, we really feel at our ministry”.
Mr. and Mrs. Vardanyan invited the Minister H. Hakobyan to Glendale to present their activities in their premises and to discuss various issues related to the enhancement of the ensemble’s further activity.