ԱՄՆ-ի «Զվարթնոց» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավարները ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հուլիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Գլենդելի «Զվարթնոց» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավարներ տեր և տիկին Վարդան և Արմինե Աղաջանյաններին:
Նախարարը շնորհավորեց Վարդան և Արմինե Աղաջանյաններին համույթի 25-ամյա հոբելյանի առթիվ և բարձր գնահատեց hուլիսի 27-ին Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի լեփ-լեցուն դահլիճում կայացած հոբելյանական համերգը: ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ համույթն ամեն անգամ Հայաստանում ավելի ու ավելի կատարելագործված է ներկայացնում հայկական պարը: «Նույնիսկ հայաստանյան պարախմբերը շատ բան ունեն ձեզանից սովորելու, – նշեց նախարարը՝ հավելելով, – Ինձ համար Սփյուռքում հայապահպանության հիմնական հենքը հայկական մշակույթն է: Դուք կարողանում եք օտար ափերում բնակվող հայ երեխաների ու երիտասարդների համար ստեղծել հայկական միջավայր, որտեղ պարելով հայկական պարեր, սովորելով հայ պարի պատմությունն ու ավանդույթները, մեծանում են իսկական հայեր»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդգծեց, որ հայտնի պարուսույցներին հաջողվել է գտնել երեխաներից յուրաքանչյուրի հետ վարվելու սրտի բանալին և Հայրենիքում համերգները իրենց կատարած մեծ գործի յուրօրինակ հաշվետվություններն են:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը ջերմ ընդունելության, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում համերգները կազմակերպելու գործում անփոխարինելի աջակցության, ինչպես նաև Հայրենիքում հարմարավետ հանգրվանելուն առնչվող բոլոր հարցերը լուծելու համար՝ Վարդան Աղաջանյանը նշեց. «Նախարարության բարձրագույն պարգևին՝ Ոսկե մեդալին արժանանալն անչափ կարևոր էր մեզ համար: Դա նշանակում է, որ մեր 25-ամյա գործունեությունն իզուր չի անցել: Սիրելի տիկին Հակոբյան, մենք մեզ իսկապես զգում ենք մեր նախարարությունում»:
Տեր և տիկին Վարդանյանները հրավիրեցին նախարար Հ.Հակոբյանին Գլենդել՝ տեղում ներկայացնելու իրենց աշխատանքները, քննարկելու պարախմբի հետագա գործունեության ընդլայնման հետ կապված հարցեր:

Художественные руководители танцевального ансамбля «Звартноц» из США в Министерстве Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 29 июля приняла  художественных руководителей танцевального ансамбля «Звартноц» из Глендейла господина и госпожу Вардана и Армине Агаджанянов.
Министр поздравила Вардана и Армине Агаджанянов по случаю 25-летнего юбилея ансамбля и высоко оценила юбилейный концерт, состоявшийся 27 июля в переполненном зале Национального театра оперы и балета им. А.Спендиаряна. Министр Диаспоры отметила, что ансамбль каждый раз все более совершенно представляет в Армении армянские танцы. «Даже ансамбли Армении многому должны научиться у вас, – отметила министр, добавив: – Для меня основой сохранения армянства в Диаспоре является армянская культура. Вам удается создать для армянских детей и молодежи, живущих на чужбине, армянскую среду, где, танцуя армянские танцы, изучая историю и традиции армянского танца, подрастают подлинные армяне».
Министр Диаспоры РА подчеркнула, что известным хореографам удалось найти ключ к сердцу каждого ребенка, и концерты на Родине – их своеобразные отчеты о проделанной работе.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за теплый прием, незаменимую поддержку в организации концертов в рамках Общеармянского фестиваля «Моя Армения», а также решение всех вопросов пребывания на Родине, Вардан Агаджанян отметил: «Удостоиться высшей награды Министерства – Золотой медали, – было чрезвычайно важно для нас. Это значит, что наша 25-летняя деятельность не прошла впустую. Дорогая госпожа Акопян, мы действительно чувствуем себя в своем Министерстве».
Господин и госпожа Варданяны пригласили министра Г.Акопян в Глендейл, чтобы на месте представить свою работу, обсудить вопросы, связанные с дальнейшим расширением деятельности ансамбля.