Նրանք խոսում են «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի մասին…
Տասներկուամյա Կարեն Գրիգորյանը ՌԴ Տուապսե քաղաքի «Արենի» համույթից է: Շատ է ուրախացել, որ համերգային ելույթներով Հայաստանում է հանդես գալու: Ուրախության շարժառիթներից մեկն էլ այն է, որ ամառային արձակուրդների մի մասը հայրենիքում է անցկացնելու, քանի որ իրեն այստեղ լավ է զգում: Իր սովորած բոլոր պարերից Կարենը հատկապես «Քոչարի», «Սևան» պարերն է սիրում:
Երբ ելույթները վերջանան, նա մեկնելու է Տաթև, քանի որ շատ է լսել Տաթևի վանքի մասին, ուզում է անպայման տեսնել:
Իսկ Մարիամ Սարգսյանն արդեն չորս տարի է, ինչ Լիպեցկի «Կռունկ» անսամբլի պարուհիներից է: Այս անսամբլը տեղի հայկական դպրոցին կից է գործում: Մարիամը սկզբում մի փոքր դժվարությամբ է սովորել պարել, բայց հիմա արդեն հաղթահարել է դժվարությունները և սիրով է հաճախում դասընթացներին: «Շալախո», «Քոչարի» պարերը նրա համար յուրահատուկ տեղ ունեն. միշտ հաճույքով է պարում այդ պարերը: Մարիամը տեղեկացրեց, որ Լիպեցկի հայ համայքնը հաճախ է միջոցառումներ կազմակերպում, որի ժամանակ «Կռունկ» անսամբլը գեղեցիկ պարային կատարումներով իր մասնակցությունն է ունենում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին մասնակցելու հնարավորությունից ոգևորված Մարիամն ասում է՝ սա լավ առիթ է մյուս երկրների պարային խմբերի հետ շփվելու և փորձի փոխանակման տեսանկյունից:
Վերջում Մարիամն ասաց, որ Հայաստանում շատ լավ է զգում իրեն, չնայած ծանր գրաֆիկին՝ չի հասցրել հոգնել, ելույթներից հետո ընկերներով նույնիսկ գնացել են Հանրապետության հրապարակ, զբոսնել և այնտեղ ևս պարել են հայկական պարերը:
Արփինե Մովսիսյանը նույնպես ՌԴ Տուապսե քաղաքի «Արենի» համույթի ներկայացուցիչներից է: Արփինեն սկզբում չէր հասցնում համատեղել պարը դասերի հետ, սակայն շատ է սիրել հայկական պարերը, ուստի վճռականորեն որոշել է գնալ պարի դասընթացներին և մոտիկից ծանոթանալ մեր մշակույթին: Նա տեղեկացրեց, որ առողջ մթնոլորտ է տիրում իրենց համույթում, ընկերներով հասկանում են իրար, իսկ իրենց պարուսույցը հետևողականորեն պարապում է բոլորի հետ:
Աղջիկը շատ ուրախ է, որ Հայաստանում է գտնվում, շրջապատված է հայերով: Հասցրել է սիրել և բարձր գնահատել ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը: Երբեք չի մոռանա փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը, ինչպես նաև Օշական գյուղում ունեցած ելույթը և «Գյուղի տատիկ» միջոցառմանը մասնակցելը: Ապագայում Արփինեն որոշել է բժշկուհի դառնալ, բայց խոստացել է պարին հավատարիմ մնալ:

Они говорят об Общеармянском фестивале «Моя Армения»
Двенадцатилетний Карен Григорян из ансамбля «Арени» города Туапсе РФ. Очень рад, что будет выступать с концертной программой в Армении. Одной из  причин радости является то, что часть летних каникул проведет на родине, поскольку прекрасно себя здесь чувствует. �?з разученных танцев Карен больше всего любит «Кочари» и «Севан».
Когда закончатся выступления, он отправится в Татев, поскольку много слышал о Татевском монастыре и хочет непременно его увидеть.
А Мариам Саркисян уже 4 года танцует в Липецком ансамбле «Крунк», функционирующем при армянской школе. Мариам вначале с некоторым трудом научилась танцевать, но теперь уже преодолела трудности и с удовольствием посещает репетиции. Танцы «Шалахо», «Кочари» для нее занимают особое место. Мариам также сообщила, что армянская община Липецка часто организует мероприятия, на которых  «Крунк» выступает со своим прекрасным исполнением.
Воодушевленная возможностью участвовать в Общеармянском фестивале «Моя Армения», Мариам говорит, что это прекрасный повод в плане общения с танцевальными группами из других стран и обмена опытом.
В заключение Мариам сказала, что в Армении чувствует себя очень хорошо, несмотря на напряженный график не успела устать, после выступления с друзьями отправились даже на площадь Республики – погуляли и там также исполнили армянский танец.
Арпине Мовсисян также из ансамбля «Арени» города Туапсе РФ. Поначалу она не успевала совмещать занятия в школе с танцами, однако очень любила армянские танцы, поэтому твердо решила пойти на танцы и ближе познакомиться с нашей культурой. Она сказала, что в их ансамбле царит здоровая атмосфера, они с друзьями понимают друг друга, а их хореограф последовательно занимается со всеми.
Девочка очень рада, что находится в Армении, окружена армянами. Успела полюбить и высоко оценить Общеармянский фестиваль «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА. Она никогда не забудет церемонию торжественного открытия фестиваля, равно как выступление в селе Ошакан и участие в мероприятии «Сельская бабушка». Арпине решила стать врачом, но обещала сохранить верность и танцу.