ԱԳ նախարարն ամերիկահայ բարերարին հանձնեց «Անանիա Շիրակացի» մեդալը
Հուլիսի 3-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ամերիկահայ բարերարներ Հակոբ և Վերոնիկա Կոյումջյաններին:
Ողջունելով հյուրերին` նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում ավանդի, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերին օժանդակելու համար ու Հակոբ Կոյումջյանին հանձնեց ՀՀ Նախագահի որոշմամբ նրան շնորհված «Անանիա Շիրակացի» մեդալը:
Նախարար Նալբանդյանը երախտագիտություն հայտնեց` ՀՀ արտգործնախարարությանը, Նյու Յորքում ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությանը, Վաշինգտոնում ՀՀ դեսպանությանը ցուցաբերած աջակցության համար, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

On July 3, RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan received Armenian American benefactors Hagop and Veronica Kouyoumdjian.
Greeting the guests, Minister Nalbandyan thanked them for their contributions to the reinforcement of Homeland-Diaspora relations and preservation of the Armenian identity, their assistance to the programs of the Hayastan All-Armenian Fund and granted the Anania Shirakatsi Medal to Hagop Kouyoumdjian, which has been granted to him by the decision of the RA President.
Minister Nalbandyan expressed gratitude for the support to the RA Ministry of Foreign Affairs, the Permanent Representation of the Republic of Armenia to the UN Headquarters in New York and the RA Embassy in Washington, reports the RA MFA press service.