Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում բացվեց Ջավախքի եկեղեցիների էտյուդային աշխատանքների ցուցահանդես
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/IMGP0072.jpg)
Երկու տարի առաջ Ջավախքում հաստատված հայաստանաբնակ երիտասարդ նկարիչ Արման Թորոսյանի և նրա գործընկեր Հրաչյա Սաֆարյանի կողմից կատարվեցին այս տարածաշրջանի գեղատեսիլ բնաշխարհում գործող 33 հայկական եկեղեցիների էտյուդային աշխատանքներ, որոնք առաջին անգամ ցուցադրվեցին Ախալքալաքում, այնուհետև Նինոծմինդայում:
Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախաձեռնությամբ և Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի ու Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության աջակցությամբ, «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացվեց այս ստեղծագործողների «Ջավախք աշխարհն իր եկեղեցիներով»խորագրով ցուցահանդեսը, որի բացմանը ներկա էին հայ և վրացի նկարիչներ, հյուրեր Ջավախքից, Երևանից և ՀՀ տարբեր շրջաններից, արվեստասեր հասարակայնության ներկայացուցիչներ
Ցուցահանդեսի բացման խոսքում Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն, «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը կարևորեց հայոց մշակութային և հոգևոր արժեքներին հանրությանը ծանոթացնելու երիտասարդ նկարիչների գովելի աշխատանքը: Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը իր խոսքում արժևորեց գեղանկարչության հայաստանյան դպրոցի մոտեցումը, որը էականորեն տարբերվում է թբիլիսյան գեղանկարչական դպրոցի ոճից:
Երիտասարդ ստեղծագործողների առաջին անհատական ցուցահանդեսի կապակցությամբ իրենց տպավորությունն ու կարծիքները հայտնեցին նկարիչներ Ջիովաննի Վեփխվաձեն, Լև Օսիպովը, Երևանից ժամանած պատմաբան Կարեն Մաթևոսյանը, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը և ուրիշներ: Նկարիչ-քանդակագո
Միջոցառումը եզրափակեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Բարձր գնահատելով երիտասարդ ստեղծագործողների նվիրումը հայոց եկեղեցիները հանրաճանաչ դարձնելու գործին, Սրբազան Հայրը հույս հայտնեց, որ Ջավախքի խոնարհված եկեղեցիները նույնպես հնարավորություն կունենան դասվելու գործող եկեղեցիների շարքում:
Ցուցահանդեսի բացման հանդիսությանը գեղեցիկ փայլ տվեց ճանաչված բանաստեղծներ Մարինա Կիրակոզովայի և Գարի Ղալամքարովի Հայաստանին և Ջավախքի լեռներին նվիրված բանաստեղծություն
«Ջավախք աշխարհն իր եկեղեցիներով» խորագրով Արման Թորոսյանի և Հրաչյա Սաֆարյանի անհատական ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հունիսի 22-ը:

В центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии открылась выставка этюдных работ о церквях Джавахети
Проживающий в Армении и два года назад поселившийся в Джавахети молодой художник Арман Торосян и его коллега Грачья Сафарян изобразили 33 действующие армянские церкви этого региона в своих этюдных работах, которые впервые были выставлены в Ахалкалаки, а чуть позже в Ниноцминда.
По инициативе Союза армянских художников Грузии, при содействии центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии и викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети
В своей речи на открытии выставки Левон Чидилян, глава отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии и координатор центра «Айартун», подчеркнул похвальную работу молодых художников, которая помогает ознакомить общественность с армянской культурой и духовными ценностями. Меружан Шаумян, председатель Союза армянских художников Грузии, в своем выступлении отметил подход армянской художественной школы, который существенно отличается от стиля школы живописи Тбилиси.
Художники Джованни Вепхвадзе, Лев Осипов, прибывший из Еревана историк Карен Матевосян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян и другие выразили свое мнение и поделились впечатлениями в связи с первой персональной выставкой молодых художников. Художники и скульпторы Арман Торосян и Грачья Сафарян поблагодарили всех, кто уже во второй раз помог представить данную выставку широкой общественности. Арман Торосян сообщил, что они уже получили приглашение выставить данные работы в Ереване.
Мероприятие завершил Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии. Он высоко оценил вклад молодых художников и их старания сделать армянские церкви общеизвестными, Его Преосвященство выразил надежду, что разрушенные церкви Джавахети будет возможно причислить к ряду действующих церквей.
Церемонию открытия выставки украсила декламация посвященных Армении и горам Джавахети стихов известных поэтов Марины Киракозовой и Гари Каламкарова.
Персональная выставка Армана Торосяна и Грачья Сафаряна под названим «Джавахети и его церкви» продлится до 22 июня.