Պաշտօնական հանդիպում նորանշանակ դեսպան Զոհրաքպ Մնացականեանին հետ
Յունիս 17, 2014, կէսօրին Թէքէեան Մշակութային Միութեան Մեծագոյն Նիւ Եորքի Մասնաճիւղը, գլխաւորութեամբ ատենապետին` Յակոբ Վարդիվառեանին, ունեցաւ պաշտօնական հանդիպում Հայաստանի Հանրապետութեան ՄԱԿի մօտ Մշտական Ներկայացուցիչ դեսպան Զոհրապ Մնացականեանին հետ Նիւ Եորքի դեսպանատան մէջ։ Պատուիրակութեան մաս կը կազմէին նաեւ` փոխ-ատենապետներ` Տոքթ. Վաղինակ Դարբինեան, Յարութ Չաթմաճեան, Շողիկ Չալեան` ատենադպիր, Սիրվարդ Տէմիրճեան` գանձապահ եւ Տոքթ. Սվեթլանա Ամիրխանեան։
Պարոն Յ. Վարդիվառեան, որ անդամ է նաեւ ԹՄՄ Կեդրոնական Վարչութեան, յանուն Թէքէեան Մշակութային Միութեան համայն անդամակցութեան եւ վարչական կազմերուն բարի գալուստ մաղթեց պարոն դեսպանին եւ, ինչպէս անցեալ աւելի քան երկու տասնամեակներուն, այնպէս ալ այժմ ան համագործակցութեան ձեռքը երկարեց Պարոն Զ. Մնացականեանին, ազգային կարեւոր ձեռնարկներու առթիւ բերելու անվերապահ մասնակցութիւն, ինչպէս` ՀՀ անկախութեան, զինուժերու, ազգային տարեդարձներու եւ այլ առիթներու համար։ Ան վկայակոչեց որ համերաշխ գործակցութեամբ կարելի պիտի ըլլայ համախմբել նաեւ միւս հայկական կազմակերպութիւնները եւս դեսպանատան շուրջ։
Պարոն դեսպանը գնահատանքով խօսեցաւ ունեցած փորձառութեանը` Թէքէեան Մշակութային Միութեան եւ Ռամկավար Ազատական Կուսակցութեան զանազան պատասխանատուներու հետ իր պաշտօնավարութեան տարիներու ընթացքին Անգլիոյ, Զուիցերիոյ եւ Սթրազպուրկի մէջ, ինչպէս նաեւ` Երեւանի մէջ։ Ան բարձրօրէն գնահատեց այս զոյգ կազմակերպութիւններու բարի աւանդը հայրենիքին անվերապահութեամբ օգտակար ըլլալու հանգամանքը եւ ամրացնելու հայրենիք-սփիւռք կապերը, որոնք տասնամեակներու փորձառութենէն մեկնելով եղած են մի´շտ օգտակար հայ ժողովուրդի գերագոյն շահերուն։
Այնուհետեւ, դեսպանը Նիւ Եորքի հանրածանօթ թանգարանի` Մորկըն Լայպրըրիի մէջ եղաւ կէսօրուան ճաշի հիւրը, ուր եւս շարունակուեցաւ զրոյցը։

On June 17, members of the Great New York Chapter of Tekeyan Cultural Association led by chairman Hagop Vardivarian had an official meeting with Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations Zohrab Mnatsakanyan at the Embassy in New York. Among the delegates were vice-chairmen, Dr. Vaghinak Darbinyan, Harut Chatmajyan, secretary Shoghig Chalian, treasurer Sirvard Demirtchyan and Dr. Svetlana Amirkhanyan.
Hagop Vardivarian, who is also a member of the TCA Central Committee, welcomed the Ambassador on behalf of the TCA members and directors. As in previous years, Vardivarian extended once again a helping hand to Mr. Mnatsakanyan to participate in the implementation of pan-national events devoted to Armenia’s independence, as well as other national holidays. Vardivarian said the two organizations could also consolidate other Armenian organizations around the Embassy.
Mr. Ambassador talked about his experience in working with the Tekeyan Cultural Association and the Armenian Democratic Liberal Party (Ramgavar) during his term in office in England, Switzerland and Strasbourg, as well as in Yerevan and praised the good contributions of those organizations to the homeland and to the strengthening of Homeland-Diaspora relations. Mnatsakanyan added that those organizations have always supported the Armenian nation’s supreme interests.
Afterwards, the Ambassador was served lunch and continued discussions at the Morgan Library of the famous museum in New York.