Ադրբեջանում ՆԱՏՕ-ի սեմինարին մասնակցող հայկական կողմը հարցեր է բարձրացրել խաղաղությանը խոչընդոտող գործոնների մասին
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարական վեհաժողովի ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը «Արմենպրես»-ին է ներկայացրել Ադրբեջանում ընթացող Rose-Roth սեմինարին հայկական կողմի բարձրացրած հարցերը: Նրա խոսքով` քննարկումներն ընթանում են թեժ մթնոլորտում, որոնց առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացն է: «Մեր բանավեճի առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակն է, և ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը հստակ ներկայացրել է իր դիրքորոշումն այդ խնդրի վերաբերյալ՝ մասնավորապես նկատելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հռչակվել է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյունքում, որը լիովին համապատասխանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին ու նորմերին: Մենք նաև նշել ենք, որ հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է այդ գործընթացում Լեռնային Ղարաբաղի անմիջական ներգրավման արդյունքում»,- ասաց Կորյուն Նահապետյանը:
ԱԺ պատգամավորի հավաստմամբ` հայ պատվիրակները մի շարք շեշտադրումներ են կատարել` կապված զինադադարի բազմակի խախտման դեպքերի, շփման գծից դիպուկահարների հեռացման, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման, թշնամական քարոզի դադարեցման, տնտեսական շրջափակման և բազում այլ հանգամանքների վերաբերյալ, որոնք խոչընդոտում են այսօր խաղաղության հաստատմանը, հակամարտության կարգավորմանը, կողմերի միջև վստահության ամրապնդմանը: «Քննարկման ընթացքում հիմնականում ակտիվ են Հայաստանի և ադրբեջանական պատվիրակները, խորհրդարանական վեհաժողովի մյուս պատվիրակները մեծ հետաքրքրություն չունեն քննարկումների նկատմամբ և հազվադեպ են արձագանքում»,- հայտնեց Կորյուն Նահապետյանը:
Հարցին ի պատասխան, արդյոք Ադրբեջանը պահել է տված խոստումն ու ապահովել հայ պատվիրակների անվտանգությունը, Կորյուն Նահապետյանը նշեց. «Այո՛, իր խոստումը պահպանել է մինչ այս պահը, որը կարող եմ արձանագրել: Օդանավակայանից սկսած՝ մեզ տրամադրվել են անվտագության միջոցներ թե’ միջոցառման վայրում և թե՛ հյուրանոցում: Մեզ ուղեկցում են անվտանգության ծառայողներ, և այդ առումով որևէ խնդիր չեմ տեսնում»:
ՆԱՏՕ-ի ԽՎ Rose-Roth 84-րդ սեմինարին մասնակցելու համար Բաքու են մեկնել Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ` ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը եւ Երեւանում Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը:

Armenian side participating in NATO seminar in Azerbaijan raised questions about factors impeding the establishment of peace
Head of the delegation of the RA National Assembly to the NATO Parliamentary Assembly Koryun Nahapetyan has presented “ArmenPress” with the issues that the Armenian delegation raised during the Rose-Roth seminar taking place in Azerbaijan. According to Nahapetyan, the discussions are heated, and the Nagorno-Karabakh peace process lies at the core of the discussions. “The situation of Nagorno-Karabakh lies at the core of the discussions. The delegation of the RA National Assembly has clearly expressed its position on the issue, noting that Nagorno-Karabakh has never been a part of independent Azerbaijan. The Nagorno-Karabakh Republic declared its independence by exercising the right of nations to self-determination, which fully fell in line with the fundamental norms and principles of international law. We also mentioned that the conflict resolution will be possible through the direct involvement of Nagorno-Karabakh in the process,” said Koryun Nahapetyan.
According to the NA Deputy, the Armenian delegates stressed the several ceasefire violations, the dislocation of snipers from the line of contact, the creation of mechanisms for leading investigations into the incidents, the end of hostility, the economic blockade and several other factors that impede the establishment of peace, the conflict settlement and confidence building. “During the discussions, the Armenian and Azerbaijani delegates were mainly active. The other delegates of the parliamentary assembly aren’t very interested in the discussions and rarely respond,” said Koryun Nahapetyan.
When asked if Azerbaijan kept its word and ensured the Armenian delegates’ security, Koryun Nahapetyan mentioned: “Yes, it kept its word until this moment, and I can record it. We were provided with safety measures at the venue and the hotel. We are accompanied by security officers, and I don’t see any problem with that.”
Delegates of Armenia’s parliament have left for Baku to participate in the 84th Rose-Roth Seminar of the NATO PA, including head of the Armenian Delegation to the NATO PA Koryun Nahapetyan, secretary of the parliamentary faction of Heritage Party (Zharangutyun) Tevan Poghosyan and Head of the Center for Strategic Studies in Yerevan Richard Giragosian.