Թուրքիոյ Եկեղեցիներուն Մասին Բանաձեւը Պիտի Քննուի Յունիս 18ին
Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը տեղեկացնէ, թէ Միացեալ Նահանգներու Ներկայացուցիչներու տան Արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբի ատենապետ Էտ Ռոյսի նախաձեռնութեամբ, Չորեքշաբթի, Յունիս 18ին պիտի քննուի եւ քուէարկութեան պիտի դրուի Ռոյսի եւ քոնկրեսական Էլիըթ Էնկըլի կողմէ Մարտին ներկայացուած՝ Թուրքիոյ մէջ կրօնական ազատութիւններու առնչուող երկկուսակցական բանաձեւը (H.R.4347), որուն նպատակն է երաշխաւորել Թուրքիա գտնուող քրիստոնէական մշակութային ժառանգութեան պաշտպանութիւնը:
Բանաձեւին մէջ Միացեալ Նահանգներու իշխանութիւններէն կը պահանջուի տարեկան դրութեամբ զեկոյց ներկայացնել՝ Թուրքիոյ եւ գրաւեալ Կիպրոսի մէջ գտնուող բռնագրաւուած եկեղեցիներու եւ կրօնական կալուածներու վիճակին եւ անոնց վերադարձը ապահովելու աշխատանքներուն մասին:
Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբի ատենապետ Քեն Խաչիկեան շնորհակալութիւն յայտնած է նշեալ քոնկրեսականներուն՝ այս նախաձեռնութեան համար՝ ընդգծելով, որ կիպրացի, յոյն, ասորի եւ այլ փոքրամասնութեանց ներկայացուցիչները նեցուկ կը կանգնին բանաձեւին:
Բանաձեւի քննարկումէն առաջ, յանձնախումբին առջեւ զեկուցում մը պիտի ներկայացնէ «Թաֆց» համալսարանէն դոկտ. Էլիզապէթ Փրոտրոմուն՝ «Թուրքիոյ մէջ քրիստոնէական ժառանգութեան պահպանումը» նիւթով: Ելոյթ պիտի ունենայ նաեւ «Ռաթկըրզ» համալսարանի Հայկական Ցեղասպանութեան ծրագիրի համակարգող Խաչիկ Մուրատեան:
Զեկուցումները, յանձնախումբի քննարկումն ու քուէարկութիւնը ուղղակի պիտի սփռուին http://foreignaffairs.house.gov/hearing/hearing-protecting-christian-heritage-turkey կայքէջէն:
Բանաձեւը ներկայացնելու ընթացքին, Ռոյս նշած էր. «Այս բանաձեւը Թուրքիան կը դնէ իր միջազգային պարտաւորութիւններուն հաւատարիմ մնալու պարտականութեան տակ՝ պաշտպանելով մարդկային տարրական իրաւունքները. անիկա նաեւ կոչ կ՛ընէ ուշադրութիւն դարձնելու եկեղեցական ունեցուածքը իրենց օրինական տէրերուն վերադարձնելու կապակցութեամբ թուրք ղեկավարներու չիրագործուած խոստումներուն վրայ: Տասնամեակներ շարունակ Թուրքիոյ սահմաններէն ներս գտնուող քրիստոնէական կառոյցները, յատկապէս՝ հայկական, ասորական եւ յոյն ուղղափառ համայնքներուն պատկանող եկեղեցական գոյքը, տարբեր պատճառաբանութիւններով բռնի եւ ապօրինի կերպով բռնագրաւուած են Թուրքիոյ իշխանութիւններուն կողմէ»:
Արեւմտեան Հայաստանի մէջ հայկական մշակութային ժառանգութեան ոչնչացումը կը շարունակուի Թուրքիոյ մէջ եւ մէկ օղակը կը հանդիսանայ սուլթանական, երիտթրքական, ինչպէս նաեւ քեմալական-հանրապետական վարչակարգերուն կողմէ գործադրուած Հայկական Հարցը «լուծել» միտող քաղաքականութեան: Հակառակ հայկական յուշարձաններուն վերաբերեալ «հոգատար» ըլլալու թրքական իշխանութիւններուն կատարած բարձրաձայն յայտարարութիւններուն, Անգարա չէ դադրեցուցած հայկական յուշարձաններուն ոչնչացումը կամ թրքացումը: Թուրքերուն կողմէ բռնագրաւուած հիւսիսային Կիպրոսի մէջ եւս քրիստոնէական ժառանգութիւնը ակներով, ուղղաթիռներով եւ օդանաւերով, հրթիռային սարքաւորումներով, հրասայլերով եւ զրահամեքենաներով», ըսած է ան՝ աւելցնելով, թէ անցեալ տարուընէ ի վեր, Նախիւջեւանին եւս փոխանցուած է շատ արդիական զէնքեր:

Резолюция о церквях в Турции будет обсуждена 18 июня
Комиссия Ай-Дат Америки сообщает, что по инициативе председателя комиссии внешних отношений Палаты Представителей Соединенных Штатов Эда Ройса 18 июня будет обсуждена и поставлена на голосование двупартийная резолюция, касающаяся религиозных свобод в Турции, представленная в марте Ройсом и конгрессменом Элиетом Энкелем. Цель резолюции №4347 – гарантировать сохранность находящегося на территории Турции христианского культурного наследия.
В резолюции содержится требование к властям США представить годичный отчет о состоянии конфискованных церквей и религиозных угодий в Турции и оккупированном Кипре и деятельности по их возвращению.
Председатель комиссии Ай-Дат Америки Кен Хачикян выразил благодарность указанным конгрессменам за эту инициативу, подчеркнув, что представители кипрского, греческого, ассирийского и других меньшинств поддержат резолюцию.
До обсуждения резолюции в комиссии с докладом на тему «Сохранение христианского наследия в Турции» выступит доктор университета «Тафц» Элизабет Протрому. Выступит также координатор программы Геноцида армян университета «Раткрз» Хачик Мурадян.
Доклады, обсуждение в комиссии и голосование будут транслироваться в прямом эфире на сайте http://foreignaffairs.house.gov/hearing/hearing-protecting-christian-heritage-turkey.
Представляя резолюцию, Ройс отметил: «Эта резолюция возлагает на Турцию обязательство сохранить верность своим международным обязательствам, защищая элементарные права человека: она также призывает обратить внимание на невыполненные обещания турецких руководителей возвратить церковное имущество законным владельцам. На протяжении десятилетий христианские сооружения, особенно церковное имущество, принадлежащии Армянской, Ассирийской и Греческой Православной общинам, находящиеся на территории Турции, по различным оговоркам насильственно и незаконно конфискованы турецкими властями».
Уничтожение армянского культурного наследия в Западной Армении продолжается в Турции и является одним из звеньев султанской, младотурецкой, а также кемалистской республиканской политики «решения» армянского вопроса. Вопреки громогласным заявлениям турецких властей о «заботливом отношении» к армянским памятникам, Анкара не прекратила уничтожения или отуречивания армянских памятников.