Սփյուռքի նախարարը պարզաբանեց, թե ինչու է «հայանպաստ» գործունեության համար խնդրել բանակից ազատել ՀՀ քաղաքացի սփյուռքահայերին
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, պատասխանելով Tert.am-ի հարցին, թե արդյոք հակասահմանադրական չէ՞ զինվորական ծառայությունից ազատել ՀՀ քաղաքացիություն ստացած սփյուռքի որոշ հայրենակիցների՝ ձևակերպելով դա որպես հայանպաստ գործունեություն, պատասխանեց, թե իրականում իր դիմումը կառավարությունում շփոթ է առաջացրել անտեղի։
«Ինչ-որ շփոթ առաջացավ. «ՀՀ զինապարտության մասին օրենքով» ՀՀ քաղաքացիները պետք է պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնեն: Դա նաև սահմանադրական նորմ է, սակայն օրենքն ունի որոշակի կետեր, որով ասում է, թե ո՛ր դեպքում գիտնականը, երեք-չորս երեխա ունեցողը, խնամողը, քաղաքացին կարող է ազատվել, կամ ո՛ր դեպքում է տրվում տարկետում: ՀՀ կառավարությունը տասնյակ տարի է՝ տալիս է տարկետում ուսանողներին, հոգևորականներին՝ այս երկու կատեգորիաներին հիմնականում, որպեսզի նրանք կա՛մ սովորեն, կա՛մ ծառայություն անցնեն»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը վերջերս դիմել է ՀՀ կառավարությանը՝ ՀՀ քաղաքացիություն ստացած մի խումբ սփյուռքահայերի պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցով, ինչը դժգոհությունների առիթ էր հանդիսացել, քանի որ, ըստ հարցը բարձրացնողների, նախարարը հակասահմանադրական քայլ էր արել՝ մի կողմից սփյուռքահայերի նկատմամբ, մյուս կողմից՝ պետության։
Նախարարը նշեց, որ վերջին անգամ Սփյուռքի նախարարությունն առաջարկել էր Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության չորս միաբանների ազատել զինվորական ծառայությունից, որպեսզի նրանք իրենց ծառայությունն անցնեն Սիրիայում, Հորդանանում, Լիբանանում և այլն:
Նախարարը ևս մեկ անգամ, ի գիտություն հարցով մտահոգվողների, ասաց, որ ինքը դիմել է, քանի որ երիտասարդները միաբաններ են եղել: «Բացի այդ, եթե խոշոր կառույցներն ու կազմակերպությունները հարց են բարձրացնում, ու մենք այդ հարցը քնեցնենք, դուք նույն հաջողությամբ կհարձակվեք մեզ վրա և կասեք՝ դուք ինչու՞ եք նստել և ընթացք չեք տալիս սփյուռքի հարցերին»,- ասաց նա:
Հարցին, թե բանակում, ըստ նախարարի, ծառայելը հայրենանպաստ է, նախարարը դրական արձագանքեց: Հակառակ հարցին՝ իսկ չծառայե՞լը՝ Հրանուշ Հակոբյանը պատասխանեց. «Գիտեք, կան դեպքեր, որոնք կարող են հավասարեցվել ծառայությանը: Սիրիայում հոգևորականն այսօր բանակին հավասար ծառայություն է իրականացնում, և այդ երիտասարդները պետք են Սիրիայում: Լաթաքիայում, երբ մեր Քեսաբի հայությանը դուրս արեցին, առաջինը եկեղեցին ամբողջ պատասխանատվությունն իր վրա վերցրեց, և եկեղեցական ծառայողներն էին ծառայում՝ 370 հոգու կերակուր, հագուստ, սնունդ բերելու հարցում»:

Министр Диаспоры разъяснила, почему за «проармянскую» деятельность просила освободить от службы в армии граждан РА – армян Диаспоры
Министр Диаспоры Грануш Акопян, отвечая на вопрос Tert.am по поводу того, действительно ли не противоречит Конституции освобождение от воинской повинности некоторых наших соотечественников из Диаспоры, получивших гражданство РА, формулируя как «проармянская» деятельность, ответила, что ее ходатайство породило в правительстве неуместное замешательство.
«Возникло какое-то замешательство: согласно «Закону РА о воинской повинности» граждане РА обязаны проходить обязательную воинскую службу. Это также и Конституционная норма, однако в законе имеются определенные положения, которыми определяется, в каких случаях ученый, отец 3-4 детей и т. д. может быть освобожден от прохождения обязательной воинской службы или получить отсрочку призыва. Десятки лет правительство РА  предоставляет отсрочку студентам, представителям духовенства – в основном двум этим категориям, дабы они либо учились, либо проходили служение», – сказала она.
Напомним, что министр Диаспоры РА Грануш Акопян недавно обратилась в правительство РА по вопросу освобождения от обязательной воинской службы группы армян Диаспоры, получивших гражданство РА, что послужило поводом для недовольства, поскольку, как утверждают озвучивающие вопрос, министр совершила антиконституционный шаг, с одной стороны, в отношении армян Диаспоры, с другой – государства.
Министр отметила, что последний раз Министерство Диаспоры  предлагало освободить от обязательной воинской службы четырех конгрегатов Католикосата Великого Дома Киликийского, дабы они проходили служение в Сирии, �?ордании, Ливане и др.
Министр еще раз сказала к сведению интересующимся вопросом, что она обратилась, поскольку молодые люди были конгрегатами. «Кроме того, если крупные структуры и организации поднимают вопрос и если мы этот вопрос «усыпим», вы с тем же успехом нападете на нас, заявляя: почему вы сидите и не даете хода вопросам Диаспоры», – сказала она.
На вопрос, является ли служба в Армии «проармянской» деятельностью, министр ответила положительно. А на противоположный вопрос Грануш Акопян сказала: «Знаете, бывают случаи, которые можно приравнять к службе. В Сирии представитель духовенства осуществляет сегодня служение, равное службе в армии, эти молодые люди нужны в Сирии, Латакии, когда депортировали армянство Кесаба, церковь взяла на себя всю ответственность и  церковные служители обеспечивали 370 человек питанием, одеждой, предметами первой необходимости».