Ցեղասպանութեան Դասաւանդութեան Քալիֆորնիոյ Բանաձեւը Կը Վաւերացուի
Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը տեղեկացնէ, թէ Քալիֆորնիոյ խորհրդարանի Յատկացումներու յանձնախումբը Ուրբաթ, Մայիս 23ին միաձայնութեամբ վաւերացուցած է երեսփոխան Ատրին Նազարեանի ներկայացուցած թիւ 1915 բանաձեւը, որ կը պահանջէ Հայկական Ցեղասպանութեան դասանիւթը ներառել պետական վարժարաններու 7-12 դասարաններու ընկերային գիտութեանց նիւթի դասաւանդութեանց մէջ, ինչպէս նաեւ կոչ կ՛ընէ Քալիֆորնիոյ կրթական նախարարութեան, որ Հայկական Ցեղասպանութեան մասին հրատարակութիւններ կատարէ եւ դասաւանդման նիւթեր պատրաստէ:
Բանաձեւը, որ Ապրիլին վաւերացուած էր նաեւ խորհրդարանի Կրթական հարցերու յանձնախումբին կողմէ, այժմ պիտի քննուի խորհրդարանի լիագումար նիստին կողմէ:
Բանաձեւին վաւերացումէն ետք, Նազարեան յայտարարեց, թէ կը յուսայ արագօրէն ապահովել բանաձեւին վաւերացումը ամբողջ խորհրդարանին կողմէ:
Իր կարգին, Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբի գործադիր վարիչ Էլէն Ասատրեան յայտնեց, թէ թիւ 1915 բանաձեւի վաւերացումը յոյժ կարեւոր է, որովհետեւ հակառակ այն իրողութեան, որ 1985ին վաւերացուած թիւ 1273 բանաձեւը կը յանձնարարէր Հայկական Ցեղասպանութեան նիւթը ներառել պետական վարժարաններու դասաւանդումներուն մէջ, վարժարաններուն մեծամասնութիւնը տակաւին Հայկական Ցեղասպանութեան նիւթը չի դասաւանդեր: Ան շեշտեց պատմութեան այս էջը աշակերտութեան դասաւանդելու կարեւորութիւնը, որովհետեւ Ցեղասպանութիւնը նախընթաց մը հանդիսացած էր այլ ցեղասպանութիւններու համար:
Բանաձեւի գլխաւոր համահեղինակն է Խաչօ Աշաճեան, իսկ Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը անոր վաւերացումը ապահովելու համար, հարկաւոր նիւթեր տրամադրած է խորհրդարանի անդամներուն: Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբի Կրթական յանձնախումբի ատենապետուհի Ալիս Պետրոսեան եւ նոյն յանձնախումբի վարչութեան անդամ Քէյ Մուրատեան, Խաչօ Աշաճեան, ինչպէս նաեւ խորհրդարանի Կրթական հարցերու յանձնախումբի անդամներ Ճօէն Պիւքենըն եւ Ռաքի Չաւեզ Ապրիլ 9ի նիստին ընթացքին բանաձեւին ի նպաստ ելոյթներ ունեցած էին:
Նազարեանի ջանքերով Քալիֆորնիոյ նահանգային Ծերակոյտը պիտի քննէ նաեւ թիւ 659 բանաձեւը, որ կը յանձնարարէ վարժարաններուն՝ օգտագործել Հայկական Ցեղասպանութեան վերապրողներու բերանացի վկայութիւները՝ նման արհաւիրքներու մասին դասաւանդութեանց ընթացքին:

Калифорнийская резолюция о преподавании предмета «Геноцид» ратифицируется
Комиссия Ай-Дат Западной Америки сообщает, что Комиссия по ассигнованиям парламента Калифорнии 23 мая единогласно приняла представленную депутатом Адрин Назарян резолюцию №1915, которой требуется предмет «Геноцид армян» включить в программу общественных наук 7-12 классов гимназий, а также содержится призыв к Министерству образования Калифорнии подготовить издания и учебные материалы о Геноциде армян.
Резолюция, в апреле принятая парламентской комиссией по образованию теперь должна быть обсуждена на пленарном заседании.
После принятия резолюции Адрин Назарян заявила, что надеется обеспечить быстрое принятие резолюции парламентом.
В свою очередь, исполнительный заведующий комиссии Ай-Дат Западной Америки Элен Асатрян заявила, что принятие резолюции №1915 крайне важно, поскольку, вопреки того факта, что  резолюция №1273, принятая в 1985 году, поручала включить предмет «Геноцид армян» в программу государственных гимназий, в большинстве последних предмет этот пока  не преподается. Она подчеркнула важность преподавания учащимся этой страницы истории, ибо Геноцид армян послужил прецедентом для других геноцидов.
Главным соавтором резолюции является Хачо Ашачян, а комиссия Ай-Дат Западной Америки для обеспечения ее ратификации предоставила членам парламента все необходимые материалы. Председатель образовательной подкомиссии комиссии Ай-Дат Западной Америки Алис Петросян и члены правления той же подкомиссии Кей Мурадян и Хачо Ашачян, а также члены образовательной комиссии парламента Джоэн Пикенен и Раки Чавес в ходе заседания 9 апреля выступили с речами в поддержку резолюции.
Усилиями Назарян сенат штата Калифорния должен обсудить также резолюцию №659, которая поручает гимназиям использовать  устные свидетельства переживших Геноцид армян в ходе преподавания материалов о подобных трагедиях.