Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին հանձնվեց ԵԿՄ բարձրագույն պարգև «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» շքանշանը
Մայիսի 26-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Եկրապահ կամավորականների միության (ԵԿՄ) նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանին, Վաղարշապատի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանին և ԵԿՄ վարչության անդամներին: Հանդիպմանը ներկա էր Մայր Աթոռի դիվանապետ Գերաշնորհ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը:
Հանդիպման սկզբում տիար Մանվել Գրիգորյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց Նորին Սրբությանը մայիսի 8-ին` Երկրապահի օրը, Մայր Տաճարում և հայաստանյան թեմերի եկեղեցիներում մատուցված սուրբ և անմահ Պատարագի ու զոհված ազատամարտիկների հոգիների հանգստության համար կատարված հոգեհանգստյան կարգի համար: Ապա ԵԿՄ վարչության նախագահը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին փոխանցեց ԵԿՄ բարձրագույն պարգև «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» շքանշանը:
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Հայրապետն իր գոհունակությունն արտահայտեց պարգևի հանձնման առիթով` այն ընդունելով իբրև հայոց նվիրյալ զավակների ամենաթանկ զոհաբերության` Հայրենիքին նվիրաբերված կյանքի և հեղված արյան խորհրդանիշ: Նորին Սրբությունն իր գնահատանքը բերեց ԵԿՄ նախագահ Մանվել Գրիգորյանին և միության անդամներին` անդրադառնալով այն անձնվեր ծառայանվիրումին ու ներդրմանը, որ երկրապահներն ունեցան Արցախի ազատագրման և Մայր Հայրենիքի սահմանների անխաթար պահպանման նվիրական գործում: Գարեգին Բ Կաթողիկոսը մաղթեց, որ ԵԿՄ վարչության շարքերը միշտ ամրակուռ լինեն, և երկրապահները միասնական ոգով, հայրենասիրական ջերմ զգացմունքներով շարունակեն իրենց ծառայությունը բերել ի խնդիր հայ ժողովրդի ազատ կյանքի պահպանության և նվիրական իղձերի իրագործման: Հայոց Հայրապետը վստահությամբ ընդգծեց նաև, որ հայրենասիրական ոգին մշտապես բոցավառ կերպով փայլատակելու է հայ ժողովրդի հոգում, իսկ պատմությունն ու հերոսական կերպարները շարունակ ոգշնչելու են հայորդիներին իրենց բարի արարումներում ի սեր Հայրենիքի բարօրության ու պայծառության:
Զրույցի ընթացքում ներկայացվեցին նաև ԵԿՄ կրթական ծրագրերը` ուղղված երիտասարդ սերնդի հայրենասիրական դաստիարակությանը:

Католикосу Всех армян вручена высшая награда СДЕ – орден «Спарапет Вазген Саркисян»
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 26 мая в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял председателя Союза добровольцев Еркрапа, генерал-лейтенанта Манвела Григоряна, мэра города Вагаршапат Карена Григоряна и членов правления СДЕ. На встрече присутствовал глава канцелярии Первопрестола епископ Аршак Хачатрян.
В начале встречи господин Манвел Григорян выразил свою признательность Его Святейшеству за то, что 8 мая, в день Еркрапа, в Кафедральном соборе и церквях армянских епархий была отслужена Священная и Бессмертная Литургия и исполнен поминальный обряд за упокой душ погибших ополченцев. Затем председатель правления СДЕ вручил Католикосу Всех армян высшую награду СДЕ – орден «Спарапет Вазген Саркисян».
Католикос Всех армян выразил признательность за высокую награду, расценив ее как символ самого дорогого пожертвования преданных сынов армянских – пожертвованной за Родину жизни и пролитой крови. Его Святейшество высоко оценил председателя СДЕ Манвела Григоряна и всех членов союза, коснувшись той самоотверженной службы и вклада, который внесли еркрапа в дело освобождения Арцаха и защиты нерушимости границ Родины. Католикос Гарегин II пожелал, чтобы ряды правления СДЕ были всегда крепки и чтобы еркрапа единым духом, теплыми патриотическими чувствами продолжали свое служение армянскому народу. Армянский патриарх с уверенностью подчеркнул также, что патриотический дух всегда будет ярко сиять в душе армянского народа, а история и героические образы всегда будут воодушевлять сынов армянских в их добрых творениях на благо Родины.
В ходе беседы были также представлены образовательные программы СДЕ, направленные на патриотическое воспитание молодого поколения.