Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին հանձնվեց ԵԿՄ բարձրագույն պարգև «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» շքանշանը
Մայիսի 26-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Եկրապահ կամավորականների միության (ԵԿՄ) նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանին, Վաղարշապատի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանին և ԵԿՄ վարչության անդամներին: Հանդիպմանը ներկա էր Մայր Աթոռի դիվանապետ Գերաշնորհ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը:
Հանդիպման սկզբում տիար Մանվել Գրիգորյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց Նորին Սրբությանը մայիսի 8-ին` Երկրապահի օրը, Մայր Տաճարում և հայաստանյան թեմերի եկեղեցիներում մատուցված սուրբ և անմահ Պատարագի ու զոհված ազատամարտիկների հոգիների հանգստության համար կատարված հոգեհանգստյան կարգի համար: Ապա ԵԿՄ վարչության նախագահը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին փոխանցեց ԵԿՄ բարձրագույն պարգև «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» շքանշանը:
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Հայրապետն իր գոհունակությունն արտահայտեց պարգևի հանձնման առիթով` այն ընդունելով իբրև հայոց նվիրյալ զավակների ամենաթանկ զոհաբերության` Հայրենիքին նվիրաբերված կյանքի և հեղված արյան խորհրդանիշ: Նորին Սրբությունն իր գնահատանքը բերեց ԵԿՄ նախագահ Մանվել Գրիգորյանին և միության անդամներին` անդրադառնալով այն անձնվեր ծառայանվիրումին ու ներդրմանը, որ երկրապահներն ունեցան Արցախի ազատագրման և Մայր Հայրենիքի սահմանների անխաթար պահպանման նվիրական գործում: Գարեգին Բ Կաթողիկոսը մաղթեց, որ ԵԿՄ վարչության շարքերը միշտ ամրակուռ լինեն, և երկրապահները միասնական ոգով, հայրենասիրական ջերմ զգացմունքներով շարունակեն իրենց ծառայությունը բերել ի խնդիր հայ ժողովրդի ազատ կյանքի պահպանության և նվիրական իղձերի իրագործման: Հայոց Հայրապետը վստահությամբ ընդգծեց նաև, որ հայրենասիրական ոգին մշտապես բոցավառ կերպով փայլատակելու է հայ ժողովրդի հոգում, իսկ պատմությունն ու հերոսական կերպարները շարունակ ոգշնչելու են հայորդիներին իրենց բարի արարումներում ի սեր Հայրենիքի բարօրության ու պայծառության:
Զրույցի ընթացքում ներկայացվեցին նաև ԵԿՄ կրթական ծրագրերը` ուղղված երիտասարդ սերնդի հայրենասիրական դաստիարակությանը:

Catholicos of All Armenians presented with high award of the UVDL-“Sparapet Vazgen Sargsyan” Medal
On May 26, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received President of the Union of Volunteer Defenders of Land (UVDL), Lieutenant-General Manvel Grigoryan, Mayor of Vagharshapat Karen Grigoryan and members of the UVDL administration at the Mother See of Holy Etchmiadzin. Head of the Divan of the Mother See, Bishop Arshak Khachatryan also attended the meeting.
In the beginning, Mr. Manvel Grigoryan expressed his gratitude to His Holiness for the Divine and eternal Liturgy served at the Mother Temple and the churches of the Armenian Dioceses and for the Requiem Mass for the souls of the deceased freedom fighters to rest in peace on the Day of the Defenders of the Land, after which the President of the UVDL transmitted the high award of the UVDL, the “Sparapet Vazgen Sargsyan” Medal to the Catholicos of All Armenians.
The Catholicos of All Armenians expressed his satisfaction with the award and accepted it as a symbol of the life that the dedicated Armenians sacrificed for the Homeland and the blood that they shed. His Holiness expressed his appreciation of President of the UVDL Manvel Grigoryan and the Union’s members as he addressed their personal dedication and contributions to the liberation of Artsakh and the cherished act of maintaining peace on the borders of the Mother Homeland. Catholicos Karekin II wished the UVDL strength and that the defenders of land continue their service for the maintenance of freedom and the implementation of wishes with the spirit of unity and the warm feeling of patriotism. The Catholicos also stressed the fact that the Armenians will always have the spirit of patriotism and that history and heroic figures will continue to inspire the Armenians to work for the welfare of the Homeland.
During the conversation, the members of the UVDL presented their educational programs for the patriotic discipline of the young generation, reports the press office of the Mother See of Holy Etchmiadzin to “Hayern Aysor”.