Թուրք մաֆիոզը պնդել է, թե Հրանտ Դինքին սպանել է Գյուլենի շարժումը.NEWS.am
Թուրքիայի քրեական հեղինակություններից Քյուրշաթ Յըլմազը դատական հայց է ներկայացրել Գյուլենի շարժման դեմ՝ պնդելով, թե Գյուլնեի շարժումը ահաբեկչական կառույց է եւ ժամանակին իրեն պատվիրել է սպանել Հրանտ Դինքին։
Թուրքական Sabah պարբերականի փոխանցմամբ՝ Քյուրշաթ Յըլմազը Ստամբուլի դատախազությունում ներկա եւ նախկին դատավորների, դատախազների, ոստիկանների եւ քաղաքական գործիչների դեմ հայց է ներկայացրել՝ պնդելով, որ նրանք Գյուլենի համայնքի անդամ են։
Քյուրթաշ Յըլմազը պնդել է, թե 2004 թվականին Ի.Ի. անունով անձը, ով եղել է Անկարայում Գյուլենի համայնքի պատասխանատուն եւ հետախուզության գործակալ, իրեն առաջարկել է սպանել Հրանտ Դինքին։ Նա նշել է, թե այս ամենը փորձել է հայտնել Դինքի սպանության գործը քննող դատարանին, սակայն իրեն բանի տեղ չեն դրել։
«Երբ հրաժարվեցի կատարել Դինքին սպանելու պատվերը, 2005-ին ինձ ձերբակալեցին։ Այդ ահաբեկչական կառույցը նկատեցի, երբ Բեշիքթաշի ծանր հանցագործությունների գործերով 10-րդ դատարանում իմ դեմ գործ հարուցվեց։ Ում որ բողոքարկեցինք, պարզվեց, որ նրանք էլ նույն կառույցի մեջ են։ Դա ավելի ուշ հասկացանք»,-ասել է Քյուրթաշ Յըլմազը։
Նշենք, որ Ֆեթուլահ Գյուլենը խոշոր կրոնա-հասարակական շարժման առաջնորդ է, արդի իսլամի եւ ժողովրդավարության սինթեզի տեսության կրող: Նրա կողմից ղեկավարվող Գյուլենի համայնքը թե Թուրքիայում, թե դրանից դուրս ունի դպրոցներ, թերթեր, ֆինանսական կառույցներ, հասարակական կազմակերպություններ:
Ֆեթհուլլահ Գյուլենի եւ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջեւ հակասությունների գագաթնակետը եղավ 2013-ի դեկտմբերի 17-ի «Մեծ կաշառք» գործողությունն ընդդեմ վարչապետի եւ նախարարների դեմ։

Member of Turkish mafia claims that Gyulen Movement killed Hrant Dink-NEWS.am
Member of the Turkish mafia Kurshat Yelmaz has filed a claim against the Gyulen Movement, claiming that the Gyulen Movement is a terrorist group and that there was a time when the group had ordered him to kill Hrant Dink.
According to the Turkish Sabah, Kurshat Yelmaz has filed a lawsuit against the current and former judges, prosecutors, policemen and politicians, claiming that they are members of the Gyulen community.
Kurtash Yelmaz claims that in 2004, a person by the name of I. I. (representative of the Gyulen community in Ankara and an intelligence agent) had suggested that Yelmaz kill Hrant Dink. Yelmaz mentioned that he had tried to report all this to the court examining Dink’s murder, but the court hadn’t paid any attention to him.
“When I refused to fulfill the order, I was arrested in 2005. I noticed that terrorist group when a case was instigated by the 10th Court for Heavy Crimes in Beshiktash. Whomever we appealed to were members of the same group. We realized that later,” Kurtash Yelmaz said.
Let us mention that Fetullah Gyulen is leader of the large religious and social movement and a bearer of the theory of the synthesis of modern-day Islam and democracy. His Gyulen community has schools, newspapers, financial organizations and non-governmental organizations in Turkey and abroad.
The discrepancies between Fetullah Gyulen and Turkish Prime Minister Recep Tayyib Erdogan reached the climax with the “Large Bribe” Operation against the Prime Minister and ministers on December 17, 2013.