Աջակցություն Ջավախքի ծնողազուրկ երեխաներին
Մայիսի 11-ին Ջավախքի ծնողազուրկ թվով 61 երեխաներ հավաքվել էին Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ Եկեղեցու կամարների ներքո: Սուրբ և Անմահ պատարագի ավարտին՝ Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության աշխատակիցների կողմից բաժանվեց ՀՕՖ-ի հերթական ֆինանսական աջակցությունը:
Տաս տարուց ավել է, ինչ բարեխնամ այս կազմակերպությունը, իր շրջանակները լայնացնելով, օգնության ձեռք է մեկնել Ջավախք աշխարհում ծնված և որբության դառնությունը զգացած երեխաներին: Մայիսյան այս արևոտ օրը ևս հերթական սպասումնալից ու ուրախ օր էր ծնողազուրկ երեխաների համար:
Երեխաներն իրենց աղոթքներում հիշեցին բարերարներին, ծրագրի կազմակերպիչներին և բոլոր այն մարդկանց, որոնք,ապրելով հեռավոր Միացյալ Նահանգներում, չեն զլանում իրենց արդար քրտինքի վաստակից մասնաբաժին հանել որբության դառնությունը ճաշակած Ջավախքի երեխաներին:
Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր Առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն վրդ. Սալբիյանը եկեղեցում հավաքվածներին իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արք.եպիսկոպոս Պարսամյանին, Ամերիկայի ՀՕՖ-ի գրասենյակի վարիչ-տնօրեն Պարոն Գառնիկ Նանագուլյանին, ՀՕՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի համակարգող Էդիկ Կարապետյանին, և բոլոր նրանց, ովքեր իրենց լուման են ներդրել այս բարի, ազգանվեր ու եկեղեցանվեր գործի կայացման ու իրականացման համար:
Նշենք, որ ՀՕՖ-ը կազմավորվել է 1988 թվականին՝ ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արք.եպիսկոպոս Պարսամյանի օրհնությամբ և անմիջական աջակցությամբ Սպիտակի աղետալի երկրաշարժից հետո կարիքի մեջ հայտնված ժողովրդին անհապաղ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ներկայումս ՀՕՖ-ը զբաղվում է մարդասիրական օգնությամբ, սոցիալական և տնտեսական օգնության զարգացմամբ և կրթական ծրագրերի աջակցությամբ:
Հայ Օգնության Ֆոնդի CASP (ծնողազուրկ երեխաների խնամակատար հանձնախումբ) ծրագիրն ուղղված է ծնողազուրկ երեխաներին սոցիալական աջակցություն ցուցաբերելուն: Այն գործնեություն է ծավալում ինչպես Հայաստանում և Արցախում, այնպես էլ Ջավախք լեռնաշխարհում: Ծրագիրն սկսվեց Ախալքալաքով և տարածվեց տարածաշրջանի գյուղերով մեկ, ծրագրում ներառված են թվով 61 երեխաներ, որոնք այս նպաստի շնորհիվ կարողանում են լուծել որոշ սոցիալական և կենցաղային խնդիրներ:

Support to orphans in Javakhk
On 11 May, 61 orphans of Javakhk gathered under the arches of the Holy Cross Armenian Church of Akhalkalak. After the Divine and eternal Liturgy, the representatives of the Vicariate of the General Prelacy of Javakhk distributed the subsequent donations from the Fund for Armenian Relief.
For more than a decade, this charitable organization has been expanding its circles and has been extending a helping hand to children who were born in Javakhk and have felt the bitterness of being an orphan. This sunny day in May was another happy and promising day for the orphans.
In their prayers, the children remembered the benefactors, the program’s organizers and all those who live in the United States, but don’t spare any effort to make their contributions to the orphans of Javakhk.
In his speech addressed to the people at the church, Vicar of the General Prelacy of Samtskhe-Javakheti, Archimandrite Babgen Salbiyan expressed gratitude to Prelate of the U.S. Eastern Diocese, Archbishop Khazhak Parsamian, Managing Director of the FAR U.S. Office Karnig Nanagulian, coordinator of the ARS Armenia Office Edik Karapetyan and all those who have helped make the pro-national charity event a success.
The Fund for Armenian Relief was established in 1988 by the blessing and through the support of Prelate of the U.S. Eastern Diocese, Archbishop Khazhak Parsamian with the purpose of providing immediate humanitarian assistance to the Armenians who were in need after the devastating Spitak Earthquake.
Currently, the FAR is involved in humanitarian assistance, provides more social and economic assistance and supports educational programs.
The Fund’s CASP Program is aimed at providing social aid to orphans and is carried out in Armenia and Artsakh, as well as Javakhk. The program was launched in Akhalkalak and spread to the villages of the region. The program is for 61 children who are able to solve certain social and domestic issues through this contribution.