Տեղի ունեցավ սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը
Մայիսի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Սիրիայի հայ ավետարանական եկեղեցիների խորհրդի նախագահ, վերապատվելի Հարություն Սելիմյանը ներկայացրեց վերջին շրջանում Սիրիայում տիրող վատթար իրավիճակը: Նա նշեց, որ Սիրիայի հյուսիս, հյուսիսարևելյան շրջաններից Հալեպի հայկական թաղամասերի վրա հարձակված զինյալների գործողությունների հետևանքով հալեպահայերի գոյությունը վտանգված է: Մարդկանց կենսագործունեության համար բացակայում են նվազագույն պայմանները, ազգաբնակչությունը բռնել է արտագաղթի ճանապարհը: Չնայած այս ամենին՝ ոչ մի հայկական դպրոց և եկեղեցի չի դադարեցրել իր գործունեությունը Սիրիայում: Այսօր Քեսաբը ամբողջովին հայաթափված է: Պետք է ամեն կերպ երկխոսության միջոցով նպաստել խաղաղության հաստատմանը և նորից վերակառուցել Քեսաբը: Հարություն Սելիմյանը բարձր գնահատեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության ջանքերը սիրիահայերի խնդիրների լուծմանն աջակցելու համար և շնորհակալություն հայտնեց կատարված աշխատանքների համար: Սիրիայում գործող շտապ օգնության մարմինները ամենօրյա աշխատանքներ են տանում օրհասական վիճակում գտնվող սիրիահայերին աջակցելու համար:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարին է փոխանցվել Թուրքիայի Վաքըֆ գյուղում գտնվող 22հայերի անունները՝ նրանց Լաթաքիա իրենց ազգականների մոտ տեղափոխելու նպատակով: Նախարարը նշեց, որ եթե հնարավոր լինի կազմակերպել սիրիահայ երեխաների տեղափոխումը Հայաստան, սփյուռքի նախարարությունը պատրաստ է նրանց ընգրկել նախարարության ծրագրերում, կազմակերպել նրանց ամառային հանգիստը ճամբարներում:
Երևանի քաղաքապետարանի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը ներկայացրեց երևանաբնակ սիրիահայ ընտանիքների սոցիալական աջակցության 2014 թվականի ծրագրի կատարման ընթացքը: Երևանի քաղաքապետարանը շարունակում է աջակցությունը սոցիալապես կարիքավոր սիրիահայ ընտանիքներին : Նախապես կատարվել է սիրիահայ ընտանիքների ուսումնասիրություն և կարիքների գնահատում: Դրամական աջակցություն է տրամադրվել 79 սիրիահայ ընտանիքի: 283 սիրիահայերի տրամադրվել են կենցաղային, պարենային ապրանքներ, հագուստ, գրենական պարագաներ: Կան պետական սոցիալական աջակցության ծրագրերում ընգրկված սիրիահայ ընտանիքներ: 2014թ ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող 28 սիրիահայեր հաշվառվել և ձեռք են բերել կենսաթոշակ ստանալու իրավունք: Շեշտվեց, որ առաջնահերթ խնդիրներից է բնակարանների վարձավճարների փոխհատուցումը: 179 սիրիահայ ընտանիքների տվյալները փոխանցվել են «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպությանը բնակարանային վարձավճարները փոխհատուցելու նպատակով: Ներկայացվեց նաև դպրոցներում սիրիահայ աշակերտների ինտեգրման նպատակով նրանց համար կազմակերպված արտադասարանային մշակութային, ռազմահայրենասիրական դասընթացների, ճանաչողական այցելությունների կազմակերպումը : Աշակերտներն ամբողջությամբ ընդգրկված են տարաբնույթ կրթական և մշակութային ծրագրերում: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց ՀՀ քաղաքացիների համար նախատեսված հիմունքներով սիրիահայ ընտանիքներին ևս սոցիալական ապահովության նպաստների տրամադրումը:
Սիրիահայերի աջակցության ուղղությամբ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կատարած աշխատանքների մասին զեկուցեց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը: Նա նշեց, որ 80 մլն դրամ տրամադրվել է սիրիահայերի ուսման վարձավճարների, բուժման և այլ ծախսերը հոգալու նպատակով: Առաջիկա օրերին 60 հազար դոլար կփոխանցեն Սիրիայում Հայաստանի դեսպանություն՝ քեսաբահայերին օգնելու նպատակով: Գումարների մեծ մասը փոխանցել են Հայաստանցի գործարարները:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց ներկա պահին քեսաբահայերի օգնության ֆոնդին փոխանցված գումարների չափը. 12 մլն ՀՀ դրամ, 378 հազար ԱՄՆ դոլար, 10 հազար ռուբլի, 5 հազար եվրո:
«Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական կազմակերպության գրասենյակի ղեկավար Արամ Խաչատրյանը ներկայացրեց սիրիահայերի աջակցությանն ուղղված աշխատանքները: Կատարվել է սիրիահայերի փետրվար, մարտ, ապրիլ ամիսների բնակվարձերի և կոմունալ ծախսերի փոխհատուցում, առաջիկայում ևս նախատեսվում է հաջորդ երեք ամիսների վարձավճարների փոխհատուցում: Կատարվել է նաև 100 ընտանիքի բնակարանային վարձավճարի փոխհատուցում՝ 50 հազար դրամի չափով: Օգնության նպատակով ընտրվում են սոցիալապես անապահով, եկամտից զուրկ կամ նվազագույն եկամուտ ունեցող ընտանիքներ, ծերեր, բազմանդամ ընտանիքներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք:
Հայ օգնության միության կատարած աշխատանքների և նախատեսվող ծրագրերի մասին զեկուցեց ՀՕՄ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Նարինե Գալստյանը: Նա նշեց, որ 2014թ. ընթացքում Հայ օգնության միությունը 125 հազար դոլար է ուղարկել Սիրիա՝ սիրիահայերի կարիքները հոգալու համար, որից 75 հազար դոլարը տրամադրվել է հայկական վարժարանների ֆոնդին՝ նրանց գործունեությունը շարունակելու նպատակով:« Տաքուկ բնակարան» ծրագրի շրջանակներում աջակցություն է տրամադրվել182 ընտանիքի:
Ամփոփելով նիստը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ ճգնաժամը Սիրիայում գնալով խորանում է, և մենք պետք է պատրաստ լինենք ընդունել հայրենիք վերադարձող սիրիահայերի նոր հոսքի: Գնահատելով ստեղծված իրավիճակը՝ նախարարը կարևորեց արտակարգ իրավիճակում հայկական սփյուռքին օգնության կազմակերպման ռազմավարության մշակումը:

Под руководством министра Диаспоры РА Грануш Акопян 7 мая состоялось очередное заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян.
Председатель совета Армянских Евангелистских церквей Сирии высокочтимый Арутюн Селимян представил тяжелейшее положение, царящее в Сирии в последний период. Он отметил, что вследствие нападения боевиков из Северных и Северо-Восточных районов Сирии на армянские кварталы Алеппо существование армян Алеппо оказалось под угрозой. Отсутствуют минимальные условия для существования людей, население вынужденно избрало путь миграции. Несмотря на все это, ни одна армянская школа или церковь не прекратили своего функционирования в Сирии. Сегодня в Кесабе не осталось армян. Необходимо любой ценой, посредством диалога способствовать восстановлению мира и восстановить Кесаб.
Арутюн Селимян высоко оценил усилия Министерства Диаспоры РА по содействию в решении проблем сирийских армян, переехавших в Армению и выразил благодарность за проделанную работу. Функционирующие в Сирии органы скорой помощи ведут повседневную работу по содействию сирийским армянам, оказавшихся в ужасном положении.
Министр Грануш Акопян отметила, что передала руководителю армянского офиса Международного Комитета Красного Креста имена 22 армян, находящихся в турецком селе Вакэф, с целью их перемещения в Латакию к своим родственникам. Министр отметила, что если будет возможно организовать перемещение находящихся в Сирии детей в Армению, Министерство Диаспоры готово включить их в программы Министерства, организовать их летний отдых в лагерях.
Начальник Управления социального обеспечения Ереванской мэрии Рузанна Закарян представила ход выполнения намеченной на 2014 год программы оказания социального содействия проживающим в Ереване семьям сирийских армян. Ереванская мэрия продолжает содействие социально нуждающимся семьям сирийских армян. Заранее проведено изучение этих семей и оценка их нужд. Финансовое содействие оказано 79 семьям сирийских армян. 283 сирийским армянам предоставлены бытовые предметы, продовольственные товары, одежда, канцелярские принадлежности. Есть семьи сирийских армян, включенные в программы государственной социальной поддержки. 28 сирийских армян, имеющих гражданство Армении, в 2014 году были взяты на учет и получили право на получение пенсии. Было отмечено, что первоочередной остается вопрос компенсации платы за аренду квартир. Данные по 179 семьям переданы организации «Миссия Армения» с целью компенсации квартплаты. Была также представлена организация, с целью интеграции, для детей сирийских армян, обучающихся в школах, внеклассных культурных, военно-патриотических курсов, познавательных экскурсий. Учащиеся полностью вовлечены в различные образовательные и культурные программы. Министр Грануш Акопян отметила важность предоставления семьям сирийских армян пособия социального обеспечения на основах, предусмотренных для граждан РА.
О работе, проделанной Общеармянским фондом «Айастан» по оказанию содействия сирийским армянам доложил исполнительный директор фонда Ара Варданян. Он отметил, что 80 млн драмов предоставлено на оплату учебы, лечения и иные нужды сирийских армян. В ближайшие дни 60 тысяч долларов будет перечислено посольству Армении в Сирии с целью оказания помощи кесабским армянам. Большую часть сумм перечислили предприниматели Армении.
Министр Грануш Акопян представила размер сумм, перечисленных на данный момент в фонд помощи кесабским армянам: 12 млн драмов РА, 378 тысяч долларов США, 10 тысяч рублей, 5 тысяч евро.
Руководитель офиса благотворительной организации «Армянский Каритас» Арам Хачатрян представил работу, направленную на содействие сирийским армянам. Осуществлена компенсация квартплаты и коммунальных услуг за февраль, март, апрель месяцы, в перспективе планируется компенсация и за три последующих месяца. Осуществлена также компенсация квартплат для 100 семей в размере 50 тысяч драмов. Помощь предоставляется выборочно – социально необеспеченным, лишенным дохода или получающим минимальный доход семьям, старикам, многодетным семьям, лицам, имеющим инвалидность.
О проделанной работе и планах на планах на перспективу Союза армянской помощи доложила руководитель представительства САП в Армении Нарине Галстян. Она отметила, что в течение 2014 года Союз армянской помощи направил в Сирию 125 тысяч долларов на нужды местных армян, из коих 75 тысяч долларов предоставлено в фонд армянских гимназий для продолжения их функционирования. В рамках программы «Теплая квартира» содействие предоставлено 182 семьям.
Подводя итоги заседания, министр Грануш Акопян отметила, что кризис в Сирии еще более углубляется, и мы должны быть готовы принять новый поток сирийских армян, направляющихся на родину. Оценивая сложившуюся ситуацию, министр отметила важность разработки стратегии организации помощи армянской Диаспоре в чрезвычайных ситуациях.