«Կը հուսանք, որ շիտակ ճանապարհներով կարող ենք հաջողության հասնել…»
«Karavaj» ֆիրման նոր անուն է հայկական շուկայում: Մեկ տարի առաջ լիբանանահայ գործարար Սեմ Հրաչ Սալիբյանն ու 32-ամյա սիրիահայ երիտասարդ Հարութ Փափազյանը, ծանոթանալով Հայաստանում, որոշում են գործ հիմնել: Թե ինչու` պատմում է ֆիրմայի նախագահ Սեմ Հրաչ Սալիբյանը.
– Լիբանանահայ եմ, սակայն երեսուն տարի է՝ ապրում եմ Ամերիկայում: 1996 թվականին Երևանում բնակարան գնեցինք և վերջին ութ տարին 4-5 ամիս Հայաստանում ենք լինում: Երեք տարի է, որ բիզնեսով ենք զբաղված. պանդոկ-հյուրանոցի շինարարություն ենք սկսել, միաժամանակ տրիկոտաժի, սպորտային համազգեստի և ջինսի արտադրություն հիմնել:
– Ինչո՞ւ որոշեցիք Հայաստանում գործ հիմնել:
– Առաջին նպատակը Հայաստանի ժողովրդի համար գործ հայթայթելն էր. եթե ամեն մարդ մեզ պես կարողանա 50-100 հոգու համար աշխատատեղ ստեղծել, մեր ազգը Ռուսաստան, Եվրոպա, Ամերիկա գնալու փոխարեն կմնա Հայաստանում: Ցանկանում ենք, որ այդ ձևով զորանա մեր երկիրը:
Բոլորին հայտնի խնդիրներ կան, դժվար կետեր, բայց կը հուսանք, որ շիտակ ճանապարհներով կարող ենք հաջողության հասնել: Մենք պետք է սովորեցնենք, որ բիզնեսը առաջ է պետք տանել ոչ թե խաբեությամբ, սխալ գործերով, այլ շիտակ ճամփու վրա քայլելով: Փորձում ենք լինել օրինակ ուրիշ գործարարների համար, որ նրանք էլ շիտակ ճամփաներով զարգացնեն իրենց բիզնեսն ու որակյալ ապրանք արտահանեն, որպեսզի Հայաստանի անունը բարձր մնա:
Իսկ տրիկոտաժի արտադրության մասին կարող է պատմել Հարութ Փափազյանը, ով մեր ընկերության տնօրենն է:
Հարութ Փափազյան– Վեց ամիս է, որ գործունեություն ենք սկսել այս ասպարեզում: Այս կարճ ժամանակում բավականին լավ ապրանք ենք արտադրել` «Ստելլա» ֆիրմային տրիկոտաժ, մարզահագուստ, ինչպես նաև «Հայ ջինս» և «Մաքս» ֆիրմային ջինսեր, որոնք արդեն ճանաչված են շուկայում:
Եթե ներդրումներ լինեն, կկարողանանք մեր արտադրանքն արտահանել, կմեծանա նաև աշխատողների թիվը: Հիմա միայն ներքին շուկայի համար ենք աշխատում, այն շատ փոքր է, միաժամանակ ժողովուրդը կարծես վստահություն չունի հայկական արտադրանքի հանդեպ: Մտածում են, որ դրսի ապրանքն ավելի որակյալ է: Փորձում ենք այդ կարծրատիպը փոխել, որպեսզի մարդիկ վստահեն տեղական արտադրանքին:
– Որտե՞ղ կարելի է ձեռք բերել ձեր արտադրանքը:
– Հարավ-Արևմտյան թաղամասում գտնվող խանութներում, «Երևան Սիթի», «Նոր Զովք», «Կայզեր» սուպերմարկետների ցանցում: Դեռ այն ուժը չունենք` գործը միանգամից մեծացնելու համար:
– Սիրայո՞ւմ էլ նույն գործով եք զբաղվել:
– Հալեպում կտորի արտադրամաս ենք ունեցել:
– Սեմ Սալիբյանի հետ ե՞րբ եք ծանոթացել:
– Մոտ մեկ տարի առաջ, և միասին ենք որոշել այս գործը հիմնել: Ուսումնասիրել ենք շուկան, որ լավ արտադրանք ստանանք: Բնական է, որ մի շարք դժվարությունների ենք հանդիպում, միաժամանակ մտածմունքներն են տարբեր: Օրինակ` մեր վաճառականները Թուրքիայից ապրանք են վերցնում կանխիկ փողով: Երբ դու նրանց առաջարկում ես ավելի որակյալ արտադրանք, մի քիչ էլ պակաս գնով` շատ են ուրախանում, բայց հրաժարվում են քեզ առձեռն գումար տալ, ասում են` ապրանքը կվաճառեմ ու նոր միայն գումարը կտամ: Այն դեպքում, երբ Թուրքիան առևտրից գոյացած գումարներով զենք է գնում: Իսկ մենք առաջարկում ենք ոչ միայն որակյալ ապրանք, այլև երաշխավորում ենք, որ ինչ-ինչ թերությունների առկայության դեպքում կարող են վերադարձնել: Իսկ գումարներն էլ կմնան Հայաստանում:
Այս մտածելակերպը մի մեծ հանելուկ է ինձ համար, որը դեռ չեմ կարողանում լուծել: Հուսանք, որ կամաց-կամաց կփոխվի այդ ամենը, մանավանդ որ արդեն կան մարդիկ, ովքեր սկսում են մեզ հետ աշխատել:
– Ուրիշ ի՞նչ դժվարությունների եք ստիպված լինում բախվել:
– Հումքի խնդիր ունենք, դրսից դժվար է քեզ անհրաժեշտ հումքը պատվիրել: Եթե քեզ անհրաժեշտ պարագաները դրսից ես բերում, քեզ վրա շատ թանկ է նստում, որակն էլ քու ուզածը չի լինում: Եթե Հայաստանում գոնե կտորի արտադրամաս ունենանք, ապա շատ բան կփոխվի:
– Շնորհակալություն ու հաջողություն եմ ուզում Ձեզ մաղթել և մի վերջին հարց ուղղել պարոն Սալիբյանին: Վերջերս կայացած «Համաձուլման ճամփեքով» համագումարին, որի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև սիրիահայերի աշխատանքային և բիզնես ինտեգրմանը, դուք ձեր ելույթում նշեցիք, որ Հայաստանում գործ սկսելու համար երեք կետեր պետք է հաշվի առնել: Որո՞նք են այդ երեք կետերը:
– Առաջինը` վստահությունն է: Շատ սփյուռքահայ գործարարներ ինձ ասում են` ինչո՞ւ ես Հայաստանում գործ դնում, խե՞նթ ես, ինչ է, գումարդ կկորցնես: Այս իմաստով վստահություն չկա, կա վախ, որ այդ գումարները կարող ես կորցնել:
Կա նաև փայաբաժնի խնդիր: Շատերը մտածում են, որ կարող է մեկը գալ ու ասել` Սե´մ ջան, այդ գործը որ հաջողեցավ, անոր կեսը մեզի պետք է տաս:
Երրորդը հարկային ճնշումներն են: Պետք է կարողանալ հարկային խնդիրները լուծել, որ անորոշություն չլինի: Շատ երկրներում մի քանի տարի քեզ ազատում են հարկային պարտականություններից, գործդ հաջողելուց հետո ես միայն սկսում հարկեր վճարել:
Այստեղ ամեն ինչ ներկայի վրա է հիմնված. կարևորը ներկան է, ապագայի մասին չեն մտածում, իսկ երբ ճանաչված պրոֆեսոր Դեմինգը 1980 թվականին Ճապոնիա գնաց, սովորեցրեց, որ ընկերությունները պետք է մտածեն ոչ թե ներկայի մասին, այլ թե 50-100 տարի հետո ինչ պետք է լինի:
Մենք պետք է կարողանանք այդ գաղափարը մեջտեղ բերել նաև Հայաստանում: Մեր նպատակն է, որ կարողանանք հեռատես լինել, ոչ թե կարճատես:
Հուսով ենք, որ Հայաստանը կարող է լինել տարածաշրջանի ամենազարգացած երկրներից մեկը: Եթե ՀՀ կառավարությունը, ժողովուրդը, դրսում ապրող հայերը միասին աշխատեն և լավ բիզնեսներ մեջտեղ բերեն, որևէ մեկը մեզ չի կարողանա հաղթել:

«Надеемся, что истинным путем сможем достичь успеха…»
Фирма «Karavaj» – новое имя на армянском рынке. Год назад ливанский армянин, предприниматель Сем Грач Салибян и 32-летний молодой сирийский армянин Арут Папазян, познакомившись в Армении, решили основать дело. Почему – рассказывает президент фирмы Сем Грач Салибян.
– Я ливанский армянин, но уже 30 лет живу в Америке. В 1996 году купили в Ереване квартиру и в течение последних 8 лет 4-5 месяцев в году бываем в Армении. Три года занимаемся бизнесом: начали строительство гостиницы, одновременно основали производство трикотажа, спортивной одежды и джинсов.
– Почему решили основать дело в Армении?
– Первая цель – создать рабочие места для населения Армении: если каждый, подобно нам, сможет создать рабочие места для 50-100 человек, наша нация, вместо того, чтобы уезжать в Россию, Европу, Америку, останется в Армении. Хотим, чтобы таким образом росла мощь нашей страны.
Есть известные всем проблемы, сложные вопросы, но надеемся, что истинным путем сможем достичь успеха. Мы должны научить, что бизнес следует развивать не обманом, а истинным путем. Пытаемся служить примером другим предпринимателям, чтобы и они истинным путем развивали свой бизнес, экспортировали качественную продукцию, чтобы держать имидж Армении на высоте.
А о трикотажном производстве может рассказать Арут Папазян, который является директором нашей компании.
Арут ПАПАЗЯН: – Шесть месяцев, как начали деятельность в этой сфере. За этот короткий срок произвели достаточно хорошие товары – фирменный трикотаж «Стелла», спортивную одежду, а также «Ай джинс» и фирменные джинсы «Макс», которые уже нашли признание на рынке.
Если будут инвестиции, сможем экспортировать нашу продукцию, возрастет и число рабочих мест. Сейчас работаем исключительно на внутренний рынок, он очень мал, в то же время народ вроде бы не доверяет армянским товарам. Думают, импортные товары более качественны. Пытаемся сломать этот стереотип, чтобы люди доверяли местным производителям.
– Где можно приобрести вашу продукцию?
В магазинах, находящихся в Юго-Западном массиве, сети супермаркетов «Ереван-сити», «Нор Зовк», «Кайзер». Пока не обладаем той силой, чтобы сразу расширить дело.
– В Сирии тем же делом занимались?
– В Алеппо у нас был цех по производству тканей.
– Когда познакомились с Семом Салибяном?
– Около года назад, и решили вместе основать это дело. �?зучили рынок, чтобы дать хорошую продукцию. Естественно, что встречаемся с рядом трудностей, в то же время и образ мышления другой. Например, наши торговцы в Турции берут товар за наличный расчет. Когда ты предлагаешь им более качественный товар по чуть меньшей цене, очень радуются, но отказываются платить наличными, заявляя, что расплатимся после реализации. �? это в том случае, что на вырученные от торговли деньги Турция покупает оружие. А мы предлагаем не только качественный товар, но и гарантируем, что в случае каких-либо изъянов можно возвратить. �? деньги останутся в Армении.
Такой образ мышления для меня большая загадка, которую пока не могу разгадать. Будем надеяться, что постепенно все это изменится, тем более, что уже есть люди, которые начинают работать с нами.
– С какими еще трудностями приходится сталкиваться?
– Есть проблема сырья, за рубежом трудно заказывать необходимое сырье. Если нужные тебе товары завозишь извне, продукция тебе обходится очень дорого, да и качество не то, какого хочешь. Если бы в Армении был цех по производству тканей – многое бы изменилось.
– Благодарю и желаю Вам успехов. Т хочу задать последние вопрос господину Салибяну. На состоявшемся недавно форуме «Путями интеграции», на котором зашел разговор и о трудовой и бизнес интеграции сирийских армян, Вы в своем выступлении отметили, что, основывая дело в Армении, надо учитывать три позиции. Какие именно?
– Первое – доверие. Многие предприниматели из числа армян Диаспоры мне говорят: зачем основываешь дело в Армении, сума сошел, что ли? Потеряешь деньги. В этом смысле доверия нет, есть опасения, что можешь потерять деньги.
Есть также проблема, так сказать, пайщиков. Многие думают, что может придти кто-то и сказать: Сем-джан, если это дело удастся – половину должен отдать нам.
Третье – налоговый прессинг. Нужно уметь решать налоговые вопросы, чтобы не было неопределенности. Во многих странах тебя на несколько лет освобождают от налоговых обязательств, только если дело удается, начинаешь платить налоги.
Здесь все основано на сегодняшнем дне: главное – настоящее, о будущем не думают, а когда известный профессор Деминг в 1980 году поехал в Японию, научил, что компании должны думать не о настоящем, а о том, что будет через 50-100 лет.
Мы должны суметь привить эту идею и в Армении. Наша цель – суметь быть дальновидными , а не близорукими. Надеемся, что Армения может стать одной из самых развитых стран региона. Если правительство, народ РА, живущие за рубежом армяне будут работать вместе и заложат хороший бизнес, никто не сможет нас победить.