Ցեղասպանութեան 99-Ամեակի Նշում Լաթաքիոյ Մէջ
Հինգշաբթի, 24 Ապրիլ 2014-ին Լաթաքիոյ Ս.Աստուածածին եկեղեցւոյ մէջ տեղի ունեցաւ Հայոց Ցեղասպանութեան 99ամեակին նուիրուած Ս.եւ Անմահ Պատարագ, ապա եկեղեցւոյ շրջափակին մէջ գտնուող Մեծ Եղեռնի յուշակոթողին դիմաց տեղի ունեցաւ հոգեհանգստեան պաշտօն հոծ բազմութեան ներկայութեան։
Այնուհետեւ ներկայ ժողովուրդը բարձրացաւ «Արարատ» սրահ, ուր տեղի ունեցաւ Լաթաքիոյ հայկական միութիւններու համատեղ աշխատանքով կազմակերպուած Հայոց Ցեղասպանութեան ոգեկոչական ձեռնարկը։
Հանդիսավար Հուրի Տէիրմենճեան-Գարամարտեան ներկայացուց բացման խօսքն ու յայտագիրը։
Արաբերէն բացման խօսքով հանդէս եկաւ բժիշկ Յովհաննէս Խաչատուրեան։
Գեղարուեստական յայտագրով Պերճ Երէցեան մեներգեց Գուսան Աշոտի ”Ձախորդ օրերը” երգը, ապա ելոյթ ունեցաւ Հ.Բ.Ը.Մ.-ի «Գարուն» երգչախումբը, խմբավարութեամբ՝ Պերճ Երէցեանի։ Ռիթա Կաղեան-Տիքպիքեան տպաւորիչ առոգանութեամբ ասմունքեց Պարոյր Սեւակի «Անլռելի Զանգակատուն»-էն «Ղօղանջ Եղեռնական» քերթուածը, իսկ Դուին Նազարեան Սիամանթոյի «Ես երգելով կ՛ուզեմ մեռնիլ» քերթուածը։
Ժանօ Մանճիկեան դաշնամուրով մեկնաբանեց «Կիլիկիա» երգը, իսկ Վագօ Կարճիկեան մեներգեց «Զարթիր որդեակ» երգը։ Այնուհետեւ Պատանեկան միութենէն խումբ մը պատանիներ ներկայացուցին «Ճակատագիր» խորագրով թատերական ներկայացում մը, նուիրուած հայ վրիժառու բազուկներուն եւ նուիրեալ ու մարտունակ հայ երիտասարդներուն։ Ս.Ե.Մ.-ի «Կայծակ» մասնաճիւղի ընկերուհիները հանդէս եկան «Մուշ» հայկական պարով։
Օրուան բանախօսն էր այս առիթով Կիլիկիոյ կաթողիկոսարանէն յատուկ ժամանած Տ.Արտակ աբեղայ Արապեան, որ Ցեղասպանութեան համառօտ նկարագրութիւնն ու հայ ժողովուրդի պահանջատիրութեան հիմքերը ներկայացնելէ ետք շեշտեց, թէ Սուրիոյ տագնապի օրերուն Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսն ու Կիլիկիոյ թեմը միշտ նեցուկ կանգնեցան ու պիտի շարունակէ կանգնիլ սուրիահայութեան եւ այս օրերուն յատկապէս քեսապահայութեան։
Հանդիսութեան եզրափակիչ խօսքը փոխանցեց Վերապատուելի Սերոբ Մկրտիչեան։
Հանդիսութիւնը փակուեցաւ Տէր Գառնիկ քհնյ.Չափանեանի «Պահպանիչ» աղօթքով։
Երեկոյեան, Ս.Ե.Մ.-ի «Կայծակ» մասնաճիւղի կազմակերպութեամբ եւ «Շանթ» մասնաճիւղի մասնակցութեամբ տեղի ունեցաւ ոգեկոչական ձեռնարկ մը Լաթաքիոյ Ս.Օ.Խ.-ի ակումբէն ներս։
Բացման խօսքով հանդէս եկաւ ընկհ. Մարիա Նազարեան, որ կոչ ուղղեց երիտասարդութեան տէր կանգնիլ պատմական մեր իրաւունքներուն։
Ձեռնարկի ընթացքին գեղարուեստական յայտագրով հանդէս եկան հետեւեալ ընկեր-ընկերուհիները.- ազգային երգերով ելոյթ ունեցաւ Դանիէլ Դանիէլեան, կիթառի նուագակցութեամբ՝ Ռազմիկ Մելքոնեանի, ինչպէս նաեւ Նարեկ Առաքելեան։ Ճէյմս Պետիրեան ասմունքեց Վահան Թէքէեանի «Ահաւոր բան մը» քերթուածը, Ս.Ե.Մ.-ի «Կայծակ» մասնաճիւղի ընկերուհիները ներկայացուցին «Մուշ» պարը։

Armenian Genocide Commemoration event in Latakia
On Apr. 24, 2014, a Divine and eternal Liturgy dedicated to the 99th anniversary of the Armenian Genocide was held at the St. Mary Church in Latakia, which was followed by Requiem Mass in front of the Armenian Genocide Memorial located in the yard of the church.
Afterwards, the attendees climbed to “Ararat” Hall where they participated in an Armenian Genocide Commemoration event organized through the combined efforts of the Armenian associations of Latakia.
Host of the ceremony, Huri Deirmenjian-Garamardian gave opening remarks and presented the program, after which Dr. Hovhannes Khachadourian gave his opening remarks.
The event included a performance of Gusan Ashot’s song “Dzakhord Orere” by Berge Yeretsian and a performance by the AGBU “Karoun” Choir led by Berge Yeretsian. Rita Gaghian-Dikbikian recited the poem “Ghoghanj Yeghernakan” from Paruyr Sevak’s series of poems entitled “Unsilenceable Belfry”, and Tveen Nazarian recited Siamanto’s “Yes Yergelov Kuzem Mernil”.
Jano Manjigian performed the song “Kilikia” on the piano, and Vago Garjigian sang the song “Zartir Vordeak”. Afterwards, juniors presented a play entitled “Destiny”, which was dedicated to the strength of the vengeful Armenians and dedicated Armenian youth.
The keynote speaker was Father Artak Arabian who had come from the Catholicosate of Cilicia. Arabian briefly presented the grounds for the Armenians’ claims and stressed the fact that during the crisis in Syria, the Catholicos of the Great House of Cilicia and the Cilician Diocese supported and will continue to support the Syrian-Armenians and especially the Armenians of Kessab.
The Very Reverend Serob Megerdichian gave the final speech, and Father Karnig Chapanian said a prayer at the end.
The “Kaytsag” Chapter of the youth association organized and members of “Shant” Chapter participated in a commemoration event in Latakia.
Maria Nazarian delivered opening remarks and urged the youth to stand up for their rights.
The event included performances by Daniel Danielian, Razmig Melkonian on guitar and Nareg Arakelian. James Pedirian recited Vahan Tekeyan’s poem “Ahavor Ban M’”, and the members of “Kaytsak” Chapter performed a dance called “Mush”.