Մեր ծրագրին մասնակից Հալեպի աշակերտների աչքերը վկայում են, որ այս համայնքը հավերժ է ապրելու…
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի «Հայոց ցեղասպանության հետևանքով միլիոնավոր մանուկներ չծնվեցին» ծրագրին մասնակից դարձան նաև Հալեպի ազգային դպրոցների (Սահակյան, Գյուլբենկյան, Հայկազյան, Զավարյան և Ազգային մանկապարտեզ) ավելի քան 700 աշակերտներ, որոնք նկարվել են Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հուշահամալիրի ներքնահարկը պատկերող ետնանկարով:
Նայե´ք երեխաների աչքերին և կհասկանաք, թե ինչ ապրումներ են ունեցել նրանք անցնող երեք տարիների ընթացքում: Նրանց ժպիտի մեջ անգամ թախիծ կա, միաժամանակ ինչքան ուժ և կամք, հույս և գիտակցություն կա նրանց հայացքների մեջ…
Նայե´ք նրանց աչքերին և կհամոզվեք, որ այս համայնքը հավերժ պետք է ապրի….
Այս պայմաններում, մեր ծրագրին նման մեծ պատասխանատվությամբ մասնակցող երեխաներին և բոլոր նրանց, ովքեր իրենց մասնակցությունն են բերել կազմակերպչական աշխատանքներում, շնորհակալություն հայտնելը քիչ է: Ամենայն անկեղծությամբ ու զերծ մնալով չափազանցություններից, կարելի է խոնարհվել նրանցից յուրաքանչյուրի առջև…
Քանի դեռ Դո´ւք կաք և այսպե´ս կաք, թուրքն արդեն իսկ պարտված է…
Հ.Գ. Նշենք, որ ծրագրի մասնակիցների թիվը հասել է մոտ 6000-ի: Առաջին մասնակից համայնքը Քուվեյթն էր: Առ այսօր ծրագրին մասնակցել է 13 երկիր: Ամենակազմակերպվածը և մեծ թվով մասնակիցներ ապահովված երկրներն են` Հայաստանը, Սիրիան և Քուվեյթը:
Հուսով ենք, որ Հալեպի մասնակցությունը կոգևորի նաև մյուս համայնքներին, և նրանք ևս նույն պատասխանատվությամբ կմասնակցեն ծրագրին:
Ընդամենը երեխաների ձեռքը պետք է տալ այս պաստառը և նկարել Ցեղասպանությունը հիշեցնող որևէ հուշակոթողի կամ նկարի մոտ, իսկ նկարներն ուղարկել [email protected] հասցեով:

Глаза участвовавших в нашей программе школьников из Алеппо свидетельствуют, что эта община будет жить вечно…
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/03/haleb.jpg)
В программе электронного издания «Армяне сегодня» Министерства Диаспоры РА «Вследствие Геноцида армян не родились миллионы детей» приняли участие также более 700 учащихся национальных школ Алеппо (Саакян, Гюльбенкян, Айказян, Заварян и Национальный детский сад), которые сфотографировались на фоне панно, изображающего нижний этаж мемориального комплекса Святых Мучеников Дейр Зора.
Всмотритесь в глаза детей, и поймете, какие чувства пережили они за истекшие три года. Даже в их улыбках есть грусть, и в то же время сколько силы и воли, надежды и сознательности есть в их взглядах…
Всмотритесь в их глаза, и убедитесь, что этой общине суждено жить вечно…
Со столь высокой ответственностью участвующим в таких условиях в нашей программе детям и всем, кто принял участие в организационных работах, выразить благодарность недостаточно. Со всей искренностью и воздерживаясь от преувеличения можно склониться перед каждым из них…
Пока Вы есть и есть такие, турок уже потерпел поражение…
P.S. Отметим, что число участников программы достигло уже почти 6000. Первой общиной-участницей был Кувейт. По сей день в программе приняли участие 13 стран. Странами, обеспечившими самую высокую организованность и численность, являются Армения, Сирия и Кувейт.
Надеемся, что участие Алеппо воодушевит и другие общины и они также с высокой ответственностью примут участие в программе.
Всего лишь детям надо вручить этот плакат и сфотографировать на фоне какого либо памятника или картины, напоминающих о Геноциде, а снимки отправить по адресу hayernaysor@gmail.com.