Աշխարհում ամեն մարդ հասկացավ Ցեղասպանությունը վերապրած այդ կնոջ տառապանքը՝ բացի թուրքերից. լիբանանահայի նամակը թուրքերին
Աշխարհում ամեն մարդ հասկացավ այդ կնոջ տառապանքը, միայն թուրքերը չհասկացան. նրանք իրենց տիրացած կալվածքներով և հարստությունը հաշվելով էին զբաղված…
Պոլսահայ «Ակօս» շաբաթաթերթն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ սփյուռքի 16 գործիչներ նամակներ են հղել Թուրքիայի ժողովրդին, որոնք կներկայացնի շաբաթվա ընթացքում։
Պարբերականում հրապարակված առաջին նամակի հեղինակը լիբանանահայ արվեստագետ, հոգեբան Անիտա Թութիկյանն է։
«Ընտանիքիս պատմությունը լի է բռնության բազմաթիվ ապրումներով, որոնց մասին ես, որպես չորրորդ սերունդ, դեռ ամոթով եմ արտահայտվում։
Մեծ տատիս՝ Գոհարի հայրը, եղբայրներն ու հորեղբայրներն արևի տակ հալչող «սառնաշաքարների» պես մահացան՝ ցցերի վրա։ Շատ հարուստ էին, ու տանջվեցին, որպեսզի հայտնեն իրենց ոսկիների թաքստոցը։ Խոստովանեցին, բայց ազատ արձակվելու փոխարեն, որպեսզի ամեն մարդ տեսնի նրանց ցավատանջ, կամաց-կամաց մահանալը, ավելի տեսանելի տեղ տեղափոխեցին ցցերը… Գոհարի քույրը դեպի Կարս փախուստի ճանապարհին ձների մեջ մահացավ։ Նրա զարմուհիներն առևանգվեցին այդ նույն վայրի շրջակայքում, մինչև սոված ու ծառավ մահացան կամ բռնաբարվեցին։ Գոհարի ամուսինը ցած նետվեց բարձունքից։ Որդիներից դեռ մեկն էր նոր ամուսնացել, սպանվեց ուտելիք փնտրելիս։ Կինն առևանգվեց։
Կապը խզվեց ավելի վաղ Ամերիկա մեկնած մյուս որդու հետ։ Խորթ հորը, որ քահանա էր, նվաստացրին։ Երբ մերժեց մատանին հանել, կտրեցին մատը։ Ավելի ուշ նա էլ մահացավ։ Մի քարայրում թաքնվելով՝ երեխաներին ամիսներ շարունակ խոտերով ու մողեսներով կերակրեց։ Ձեռքերով աշխատեց՝ գերու նման։ Նա կարողացավ հանդուրժել բազմաթիվ տառապանքներ ու նվաստացումներ, բայց Թուրքիան չկարողացավ հանդուրժել իրեն։ 1930-ականների սկզբին Հալեպ գնաց։ Հալեպի ճանապարհին ստիպված եղավ տալ իր ունեցած-չունեցածը՝ նույնիսկ նորածին թոռան ծածկոցը… Թոռնիկը ցրտից մահացավ։
Աշխարհի վրա ամեն մարդ հասկացավ այդ կնոջ տառապանքը։ Միայն թուրքերը չհասկացան… Նոր տիրացած կալվածքներն ու հարստությունը հաշվելով էին զբաղված…
Թուրքիայի կառավարության հետ երկխոսություն հաստատելու գաղափարն անհաճո երազանքի տպավորություն է թողնում ինձ վրա։ Թուրքերը հավատում են, որ տղայի և գայլի մեկտեղումից են առաջացել։ Նրանք չեն նկատում, որ զոհերի հանդեպ էլ տղայական տրամաբանությամբ և գայլի ախորժակով են առաջնորդվել։
Տղայի և նրա տանջված խաղալիքի միջև ի՞նչ երկխոսություն կարող է հաստատվել։ Սոված գայլի և նրա ուտելիքի միջև ի՞նչ երկխոսություն կարող է հաստատվել։ Եթե երկխոսության ժամանակակից ոճը 113 տարի առաջ ապրած և մեռած հայի շիրմաքարին թուրք գրաֆիտիի սիրահարի կողմից «անբարոյականի զավակ» գրելն է, ի՞նչ երկխոսության մասին է խոսքը։
Թուրքերի մտածելակերպով՝ այդ շիրմաքարը մեղավոր է։ Ես չեմ վիրավորվում, բայց նրանց դեռ քանի դար է պետք չափահաս դառնալու համար»։

Все в мире поняли муки этой женщины, пережившей Геноцид, кроме турок: Письмо ливанской армянки туркам
Все в мире поняли муки этой женщины, пережившей Геноцид, кроме турок: они были заняты подсчетами захваченных угодий и богатств…
Ранее Константинопольская еженедельная газета «Акос» информировала, что 16 деятелей Диаспоры обратились с письмами к турецкому народу, которые будут представлены в течение недели.
Автор первого письма, опубликованного изданием, ливанская армянка, искусствовед, психолог Анита Тутикян.
«�?стория моей семья полна воспоминаний о многочисленных насилиях, о которых я, как четвертое поколение, все еще высказываюсь со смущением.
Отец моей бабушки Гоар, его братья и дяди подобно тающему на солнце сахару, скончались на кольях. Они были очень богаты, и их мучили, чтобы  узнать, где запрятано их золото. Признались, но вместо того, чтобы отпустить на свободу, в назидание  другим – чтобы все видели их медленную, мучительную смерть, колья перенесли на более видное место…Сестра Гоар умерла в снегах во время бегства в Карс. Ее племянниц похитили в окрестностях того же места, пока не умерли с голода или были изнасилованы. Муж Гоар   бросился с высоты. Один из сыновей, который только женился, был убит в поисках еды. Жену его похитили.
Связь с другим сыном, раньше отправившимся в Америку, прервалась. Отчима, который был иереем, унизили. Когда отказался снять кольцо – отрезали палец. Позднее он тоже скончался. Прячась в какой-то пещере, на протяжении месяцев кормила детей травами и ящерицами. Руками работала, как пленница. Она сумела вынести бесчисленные муки и унижения, но Турция не смогла терпеть ее. В начале 1930-х уехала в Алеппо. По дороге вынуждена была отдать все, что имела, даже одеяло новорожденного внука… Внук умер от холода.
�?дея начать диалог с правительством Турции производит на меня впечатление неприятного сна. Турки верят, что они происходят от мужчины и волка. Они не замечают, что в отношении жертв руководствовались логикой мужчины и волчьим аппетитом.
Какой диалог может быть между мальчиком и замученной им игрушкой? Между голодным волком и его добычей какой может быть диалог? Если современный стиль диалога для турка – написать неприличные слова на надгробье армянина, жившего и скончавшегося 113 лет назад, о каком диалоге идет речь?
По логике турков, виновно это надгробье. Я не обижаюсь, но сколько веков им еще понадобиться, чтобы достичь совершеннолетия».
Анита Тутикян родилась в Бейруте в 1961 года. На специальных курсах начала обучаться искусству, затем продолжила в университете Айказян.  Одновременно защитила докторскую диссертацию в Бейрутском университете Сен Жозеф по предмету клиническая психология. Участвовала в более чем 80 выставках. Является автором многочисленных изданий, посвященных искусству  Среднего Востока.