Աշխարհում ամեն մարդ հասկացավ Ցեղասպանությունը վերապրած այդ կնոջ տառապանքը՝ բացի թուրքերից. լիբանանահայի նամակը թուրքերին
Աշխարհում ամեն մարդ հասկացավ այդ կնոջ տառապանքը, միայն թուրքերը չհասկացան. նրանք իրենց տիրացած կալվածքներով և հարստությունը հաշվելով էին զբաղված…
Պոլսահայ «Ակօս» շաբաթաթերթն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ սփյուռքի 16 գործիչներ նամակներ են հղել Թուրքիայի ժողովրդին, որոնք կներկայացնի շաբաթվա ընթացքում։
Պարբերականում հրապարակված առաջին նամակի հեղինակը լիբանանահայ արվեստագետ, հոգեբան Անիտա Թութիկյանն է։
«Ընտանիքիս պատմությունը լի է բռնության բազմաթիվ ապրումներով, որոնց մասին ես, որպես չորրորդ սերունդ, դեռ ամոթով եմ արտահայտվում։
Մեծ տատիս՝ Գոհարի հայրը, եղբայրներն ու հորեղբայրներն արևի տակ հալչող «սառնաշաքարների» պես մահացան՝ ցցերի վրա։ Շատ հարուստ էին, ու տանջվեցին, որպեսզի հայտնեն իրենց ոսկիների թաքստոցը։ Խոստովանեցին, բայց ազատ արձակվելու փոխարեն, որպեսզի ամեն մարդ տեսնի նրանց ցավատանջ, կամաց-կամաց մահանալը, ավելի տեսանելի տեղ տեղափոխեցին ցցերը… Գոհարի քույրը դեպի Կարս փախուստի ճանապարհին ձների մեջ մահացավ։ Նրա զարմուհիներն առևանգվեցին այդ նույն վայրի շրջակայքում, մինչև սոված ու ծառավ մահացան կամ բռնաբարվեցին։ Գոհարի ամուսինը ցած նետվեց բարձունքից։ Որդիներից դեռ մեկն էր նոր ամուսնացել, սպանվեց ուտելիք փնտրելիս։ Կինն առևանգվեց։
Կապը խզվեց ավելի վաղ Ամերիկա մեկնած մյուս որդու հետ։ Խորթ հորը, որ քահանա էր, նվաստացրին։ Երբ մերժեց մատանին հանել, կտրեցին մատը։ Ավելի ուշ նա էլ մահացավ։ Մի քարայրում թաքնվելով՝ երեխաներին ամիսներ շարունակ խոտերով ու մողեսներով կերակրեց։ Ձեռքերով աշխատեց՝ գերու նման։ Նա կարողացավ հանդուրժել բազմաթիվ տառապանքներ ու նվաստացումներ, բայց Թուրքիան չկարողացավ հանդուրժել իրեն։ 1930-ականների սկզբին Հալեպ գնաց։ Հալեպի ճանապարհին ստիպված եղավ տալ իր ունեցած-չունեցածը՝ նույնիսկ նորածին թոռան ծածկոցը… Թոռնիկը ցրտից մահացավ։
Աշխարհի վրա ամեն մարդ հասկացավ այդ կնոջ տառապանքը։ Միայն թուրքերը չհասկացան… Նոր տիրացած կալվածքներն ու հարստությունը հաշվելով էին զբաղված…
Թուրքիայի կառավարության հետ երկխոսություն հաստատելու գաղափարն անհաճո երազանքի տպավորություն է թողնում ինձ վրա։ Թուրքերը հավատում են, որ տղայի և գայլի մեկտեղումից են առաջացել։ Նրանք չեն նկատում, որ զոհերի հանդեպ էլ տղայական տրամաբանությամբ և գայլի ախորժակով են առաջնորդվել։
Տղայի և նրա տանջված խաղալիքի միջև ի՞նչ երկխոսություն կարող է հաստատվել։ Սոված գայլի և նրա ուտելիքի միջև ի՞նչ երկխոսություն կարող է հաստատվել։ Եթե երկխոսության ժամանակակից ոճը 113 տարի առաջ ապրած և մեռած հայի շիրմաքարին թուրք գրաֆիտիի սիրահարի կողմից «անբարոյականի զավակ» գրելն է, ի՞նչ երկխոսության մասին է խոսքը։
Թուրքերի մտածելակերպով՝ այդ շիրմաքարը մեղավոր է։ Ես չեմ վիրավորվում, բայց նրանց դեռ քանի դար է պետք չափահաս դառնալու համար»։

Everyone understood that Armenian Genocide survivor’s suffering, except for the Turks-a Lebanese-Armenian woman’s letter to the Turks
Everyone understood that woman’s suffering, except for the Turks, who were busy counting their territories and wealth…
Earlier, Istanbul’s Agos Armenian Weekly had informed that 16 Diaspora Armenian celebrities had sent letters to the Turks and that those letters would be presented this week.
The author of the first letter is Lebanese-Armenian art critic, psychologist Anita Tutukian.
“My family’s story is about many experiences of brutality that I, as a fourth generation Armenian, still feel ashamed of.
My great-grandmother Gohar’s father, brothers and uncles died like “candy melting under the sun”. They were wealthy and were tortured to tell the Turks where they had hidden their gold. They confessed, but instead of being released, they moved their bodies to a place where everyone could see how they were slowly dying…Gohar’s sister died in the snow as she was fleeing Kars. Her cousins were kidnapped near that area and either died from hunger and thirst or they were raped. Gohar’s husband threw himself off a tall building. One of their sons had just gotten married and was killed while searching for food. His wife was kidnapped.
There was no connection with the other son who had left for America earlier. The stepfather, who was a priest, was humiliated. When he refused to take his ring off, his finger was cut. Later, he died as well. He hid in a cave and would feed his children grass and lizards for months. He worked with his hands like a slave. He was able to tolerate the sufferings and humiliation, but the Turks weren’t able to tolerate him. In the early 1930s, he left for Aleppo, but was forced to give up his properties on the road to Aleppo, even the blanket that was covering the newly born grandson…The grandson died from cold.
Everyone understood that woman’s suffering, except for the Turks…They were busy counting their properties and wealth…
I get the impression that I’m dreaming whenever I hear about the idea of establishing dialogue with the Turkish government. The Turks believe they emerged from the combination of a boy and a wolf. They don’t notice that they were guided by the logic of a boy and had the appetite of a wolf when they were killing the Armenians.
How can a boy ��?talk’ to a toy that has been torn apart? How can a wolf have any kind of ��?dialogue’ with its food? If the modern way of dialogue is talking to a Turk graffiti fan who writes “son of a bitch” on the tombstone of an Armenian who lived and died 113 years ago, what kind of a dialogue are we talking about?
Based on the Turks’ mindset, that tombstone is ��?guilty’. I’m not offended, but it will take many centuries for them to mature.”
Anita Tutikian was born in 1961 in Beirut. She started studying the arts by taking special courses and continued her education at Haigazian University. She also defended her PhD in clinical psychology at Sen Joseph University of Beirut. Tutikian has participated in more than 80 exhibitions and is author of several articles devoted to the arts.