«Միշտ գարուն է սրտիս համար, երբ մայրիկիս համբույրը կա»
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին Աստվածածնի ավետման տոնը ամեն տարի նշում է ապրիլի 7-ին: Այս օրը Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի օրհնությամբ և տնօրինությամբ հռչակվել է նաև Մայրության ու  գեղեցկության օր, և բոլոր եկեղեցիներում կատարվում է մայրության բերկրանքին սպասող  կանանց օրհնության կարգ:
Հայ ժողովուրդը մայր է կոչում իր եկեղեցին, հայրենիքը, հողն ու լեզուն: Այս ավետիսով  է՛լ ավելի է արժևորվում մայրության գաղափարը, աշխարհին նոր կյանք պարգևելու, հասարակությունը նորոգելու, ձևավորելու և արարելու  մեծ խորհուրդը։
Կրասնոդարի «Արմատ» կիրակնօրյա  դպրոցի  ուսուցիչները իրենց սաների հետ անմասն չեն մնում եկեղեցական և համաժողովրդական ոչ մի տոնից։ Ապրիլի 7-ին նրանք այս կամ այն կերպ արձագանքում են Մայրության տոնին և ամենամայր Մարիամ Աստվածածնի երկրպագության օրվան։
«Ուրարտու» խմբի սաները այդ օրը դասի էին եկել մայրիկների հետ։ Ուսուցչուհի Մեքսիդա Հովհաննիսյանի հորդորով և անմիջական ղեկավարությամբ նրանք  սովորել էին հրաշալի բանաստեղծություններ և երգեր, իրենց ձեռքերով ասեղնագործել  սրբապատկերներ և բացիկներ։ Դասը ինքնաբերաբար վերածվեց ճանաչողական  մեծ հանդեսի։ Աշակերտները ներկայացնում էին տոնի խորհուրդը, պատմական ուղին, փառաբանում հոգատար, գորովագութ մայրերին ու  տատիկներին։ Ուսուցչուհու խոսքը վերաբերում էր հայ մոր  բարոյական կերպարին, որն առանձնանում է իր նվիրվածության ուժով, դժվարություններին դիմակայելու բացառիկ կարողություններով, անձնազոհության վիթխարի ավյունով։
Երկինքն իմն է իր կապույտով,
Երբ մայրիկիս աչքերը կան,
Ու ժպտում են մեղմ ժպիտով
Մթնշաղի աստղերն անգամ…
Գարո՛ւն, ծաղիկներիդ բույրերով և տաք հովերիդ թևերով բոլոր մայրերի բաղձալի խաղաղությունը բե՛ր աշխարհին և երկրին Հայոց։

«На сердце у меня всегда весна, когда мама целует меня»
День Благовеста Богородицы Святая Армянская Апостольская церковь ежегодно отмечает 7 апреля. С благословения и по указу Католикоса Всех армян Гарегина II этот день провозглашен также Днем материнства и красоты, и во всех церквях совершается обряд благословения женщин, ожидающих счастья материнства.
Армянский народ матерью называет свою церковь, родину, землю и язык. Этой вестью обретает еще большую ценность идея материнства, дарования миру новой жизни, обновления общества, великое таинство формирования и жизни.
Педагоги воскресной школы «Армат» Краснодара не остаются в стороне от религиозных и национальных праздников. 7 апреля они тем или иным образом откликаются на Праздник материнства и день почитания Марии Богородицы.
Воспитанники группы «Урарту» в этот день пришли на занятия вместе с мамами. По совету и при непосредственном руководстве педагога Мексиды Ованнисян они разучили замечательные стихи и песни, своими руками вышили лики святых и открытки. Урок превратился в большой праздник познания. Ученики представляли таинство праздника, исторический путь, прославляли заботливых мам и бабушек. Речь учительницы касалась морального облика матери-армянки, которая отличается силой своей преданности, исключительной способностью противостоять трудностям, колоссальной энергией самопожертвования.
Весна, ароматом твоих цветов и крыльями теплых ветерков принеси миру мир, о котором мечтают все матери. �? Армении тоже.