«Միշտ գարուն է սրտիս համար, երբ մայրիկիս համբույրը կա»
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին Աստվածածնի ավետման տոնը ամեն տարի նշում է ապրիլի 7-ին: Այս օրը Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի օրհնությամբ և տնօրինությամբ հռչակվել է նաև Մայրության ու  գեղեցկության օր, և բոլոր եկեղեցիներում կատարվում է մայրության բերկրանքին սպասող  կանանց օրհնության կարգ:
Հայ ժողովուրդը մայր է կոչում իր եկեղեցին, հայրենիքը, հողն ու լեզուն: Այս ավետիսով  է՛լ ավելի է արժևորվում մայրության գաղափարը, աշխարհին նոր կյանք պարգևելու, հասարակությունը նորոգելու, ձևավորելու և արարելու  մեծ խորհուրդը։
Կրասնոդարի «Արմատ» կիրակնօրյա  դպրոցի  ուսուցիչները իրենց սաների հետ անմասն չեն մնում եկեղեցական և համաժողովրդական ոչ մի տոնից։ Ապրիլի 7-ին նրանք այս կամ այն կերպ արձագանքում են Մայրության տոնին և ամենամայր Մարիամ Աստվածածնի երկրպագության օրվան։
«Ուրարտու» խմբի սաները այդ օրը դասի էին եկել մայրիկների հետ։ Ուսուցչուհի Մեքսիդա Հովհաննիսյանի հորդորով և անմիջական ղեկավարությամբ նրանք  սովորել էին հրաշալի բանաստեղծություններ և երգեր, իրենց ձեռքերով ասեղնագործել  սրբապատկերներ և բացիկներ։ Դասը ինքնաբերաբար վերածվեց ճանաչողական  մեծ հանդեսի։ Աշակերտները ներկայացնում էին տոնի խորհուրդը, պատմական ուղին, փառաբանում հոգատար, գորովագութ մայրերին ու  տատիկներին։ Ուսուցչուհու խոսքը վերաբերում էր հայ մոր  բարոյական կերպարին, որն առանձնանում է իր նվիրվածության ուժով, դժվարություններին դիմակայելու բացառիկ կարողություններով, անձնազոհության վիթխարի ավյունով։
Երկինքն իմն է իր կապույտով,
Երբ մայրիկիս աչքերը կան,
Ու ժպտում են մեղմ ժպիտով
Մթնշաղի աստղերն անգամ…
Գարո՛ւն, ծաղիկներիդ բույրերով և տաք հովերիդ թևերով բոլոր մայրերի բաղձալի խաղաղությունը բե՛ր աշխարհին և երկրին Հայոց։

“Spring is always in my heart when my mother kisses me”
The Armenian Holy Apostolic Church celebrates the Day of Tiding of the Holy Virgin every year on April 7th. This day has been declared Motherhood and Beauty Day with the blessing and by the decree of Catholicos of All Armenians Karekin II, and pregnant mothers are blessed at all churches.
The Armenian people refer to the church, the homeland, the land and the language as their mother. With this Tiding the Armenians express more appreciation of the idea of motherhood, as well as the great symbol of giving new life to the world, improving society, forming and creating.
The teachers of the “Armat” Armenian Sunday School of Krasnodar always participate in all church and pan-national holidays. On April 7th, they hold certain events dedicated to mothers and the Holy Virgin.
On that day, the members of Urartu Group had come to school with their mothers. Teacher Meksida Hovhannisyan had called on them and had taught them wonderful songs and poems, and the children had embroidered icons and had made postcards. The lesson automatically turned into a large cognitive event during which the students presented the symbol of the day, the history of the holiday and glorified generous mothers and grandmothers. The teacher referred to the moral image of Armenian mothers, who are set aside by their devotion, exceptional abilities to overcome difficulties and their great vigor to sacrifice themselves.
The blue heaven is mine,
When I see my mother’s eyes,
And even the stars in the dark
smile at me with a tender smile…
Spring, bring the peace of all mothers to the world and the Armenian land with the scent of flowers and warm winds!