«Չարշամա Սըրսալե» Եզդիների նոր տարի
Ապրիլի 16-ին, ժամը 15:00-ին ՀՀ Եզդիների ազգային միությունը սիրով հրավիրում է բոլորին մասնակցելու «Չարշամա Սըրսալե» միջոցառմանը՝ նվիրված եզդիների ազգային Նոր տարվա տոնակատարությանը, որը կկայանա Երևանի Ագլիական այգում (հասցե` Իտալիայի փողոց): Միջոցառման ընթացքում կներկայացվեն տոնի գլխավոր խորհուրդը, ինչպես նաև եզդիական ազգային երգերը, պարերը, տարազը և ուտեստները:
Միջոցառման նպատակն է ներկայացնել եզդիների ազգային Նոր տարին` Չարշամա Սըրսալեն, այսինքն՝ տարեսկզբի չորեքշաբթի տոնը: Այս միջոցառումը նպատակ ունի խթանելու քաղաքացիների մշակութային մասնակցությունը՝ սերմանելով հանդուրժողականություն, ինչպես նաև ներկայացնելու եզդիների ազգային ավանդույթները:
Միջոցառման ընթացքում հյուրերին կներկայացվեն եզդիների ավանդական ուտեստները: Նախատեսվում է նաև տոնի գլխավոր խորհրդի ցուցադրություն, որին կմասնակցեն նաև միջոցառման հյուրերը:
Միջոցառումը կազմակերպվում է Եզդիների ազգային միության կողմից, ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների համակարգող խորհրդի աջակցությամբ`  CAUCULT Կովկասյան մշակութային նախաձեռնությունների ցանց ծրագրի շրջանակերում:
CAUCULT-ը միջազգային, միջմշակութային ծրագիր է, որը խթանում է Հարավային Կովկասում էթնիկ, կրոնական և մշակութային բազմազանությանը նպաստող նախաձեռնությունները: Ծրագրի նպատակն է բացահայտել Կովկասում մշակութային բազմազանությունը՝ որպես տարածաշրջանում առաջընթացի և բարգավաճ զարգացման կարևոր նախապայման:
Ծրագրով նախատեսված է բացահայտել, ուսուցանել և հզորացնել մշակութային դերակատարների լայն և բազմազան ցանց՝ ծրագրում ներգրավված շրջաններում և երկրներում մշակութային զարգացումը խթանելու համար, ինչպես նաեւ աջակցել մշակությաին բազմազանության եւ միջմակութային երկխոսության ոլորտներում նոր ծրագրերի եւ քաղաքականությունների մշակմանը: CAUCULT-ը միջազգային ծրագիր է, որն իրականացվում է զուգահեռ Հայաստանում, Վրաստանում, Ադրբեջանում և համակարգվում ավստրիացի և լիտվացի գործընկերների կողմից:
Ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպական հանձնաժողովի արևելյան գործընկերության մշակութային ծրագրի և Ավստրիական զարգացման համագործակցության (Austrian Development Cooperation) աջակցությամբ:
Հավելյալ տեղեկությունների համար այցելեք www.caucult.net կամ ուղարկեք մեզ Ձեր հարցերը CAUCULT.Armenia@gmail.com հասցեով:

«Чаршама Срсале»: Новый год езидов
Национальный союз езидов РА 16 апреля в 15:00 приглашает всех желающих участвовать в мероприятии «Чаршама Срсале», посвященном празднованию езидского Нового года, которое состоится в Английском парке Еревана (адрес: улица �?талии). В ходе мероприятия будут представлены главное таинство праздника, а также езидские национальные песни, танцы, наряды и блюда.
Цель мероприятия – представить национальный Новый год езидов – Чаршама Срсале, то есть праздник среды начала года. Другой целью мероприятия является стимулирование культурного участия граждан, прививая толерантность, а также представление национальных традиций езидов.
В ходе мероприятия гостям будут представлены традиционные езидские блюда. Предусмотрена также демонстрация главного таинства праздника, в котором примут участие и гости мероприятия.
Мероприятие организуется Национальным союзом езидов при содействии координационного совета национальных меньшинств РА в рамках программы Сеть кавказских культурных инициатив CAUCULT.
CAUCULT – международная межкультурная программа, стимулирующая инициативы, способствующие этническому, религиозному и культурному разнообразию на Южном Кавказе. Цель программы – выявлять на Южном Кавказе культурное разнообразие, как важную предпосылку прогресса и процветающего развития в регионе.
Программой предусмотрено выявлять, обучать и усиливать широкую и разнообразную сеть культурных акторов для стимулирования культурного развития в вовлеченных в программу регионов и стран, а также содействовать разработке новых программ и политики с сфере культурного разнообразия и межкультурного диалога. CAUCULT – международная программа, которая осуществляется параллельно в Армении, Грузии, Азербайджане и координируется австрийскими и литовскими коллегами.
Программа осуществляется при содействии культурной программы Восточного партнерства Европейской Комиссии и Австрийского сотрудничества развития.
Для получения дополнительной информации посетите сайт www.caucult.net или пришлите свои вопросы нам по адресу CAUCULT.Armenia@gmail.com.