Թեհրանում կայացաւ համահաւաք`ի զօրակցութիւն քեսաբահայութեան
Երէկ երեկոյեան ժամը 7-ին Թեհրանի Սասուն քաղաքամասի Սուրբ Թարգմանչաց եկեղեցու շրջափակում տեղի ունեցաւ համահաւաք` ի պաշտպանութիւն Սիրիայում գտնւող հայաբնակ Քեսաբ քաղաքի հայութեան:
Համահաւաքը տեղի ունեցաւ Թեհրանի հայոց թեմի հովանաւորութեամբ, որին մասնակից էին եւ իրենց զօրակցութիւնն էին բերել թեմի իւրաքանչիւր միութիւն, հասարակական մարմին եւ միաւոր: Նշենք նաեւ, որ միջոցառումները՝ նւիրւած քեսաբահայութեան, շարունակական են լինելու, քանի դեռ կայ ցեղասպանութեան շարունակականութեան հարցն ու խնդիրը:
Ի պաշտպանութիւն քեսաբահայութեան՝ ելոյթով հանդէս եկաւ Իրանի Իսլամական խորհրդարանում հիւսիսային իրանահայութեան պատգամաւոր դոկտ. Կարէն Խանլարեանը: Ընթերցւեց Թեհրանի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սեպուհ արքեպիսկոպոս Սարգսեանի պատգամը, որն այս օրերին աշխատանքային այցով Սիրիայում է գտնւում: Պատգամում մասնաւորապէս ասւում է. «Այսօր ամբողջ հայութիւնը մի մարդու նման ոտքի է կանգնած եւ փորձում է օգնութեան հասնել սիրիահայութեան եւ հասնում է ու միւս կողմից էլ աւելի հաստատակամ ու վճռորոշ կառչած է մնում իր հոգեւոր ու ազգային արժէքներին եւ գործում ու պայքարում է միշտ տեսիլքով իր ամբողջական հայրենիքի ու ժողովրդի:
Մենք այս առիթով ողջունում ենք մեր ծննդավայր հայրենիքի` Իրանի Իսլամական Հանրապետութեան խոհուն, իմաստուն եւ ժողովրդամէտ քաղաքականութիւնը՝ Միջին Արեւելքի եւ յատկապէս Սիրիայի տագնապին յարաբերաբար:
Հաւատանք ու հաւատքով գործենք ու շարունակենք մէկ ազգ, մէկ ժողովուրդ, մէկ Եկեղեցի ու հայրենիք տեսլականով, ու վստա´հ եղէք, որ մի օր հասնելու ենք մեր երազին ու տեսիլքին»:
Արտայայտւեցին նաեւ Կազմակերպիչ յանձնախմբի կողմից ներկայացուցիչներ, որոնց խօսքը, բնականօրէն, ուղղւած էր ի պաշտպանութիւն քեսաբահայերի անվտանգութեան: Ցուցադրւեցին նաեւ քեսաբահայութեան կացութեան մասին պատմող տեսասահիկներ:
Իրանահայ համայնքը նաեւ բողոքի գրութիւն է յղել Իրանում օտարերկրեայ դիւանագիտական  ներկայացուցչութիւններին՝ դեսպանատներին, ի մասնաւորի Եւրոպական միութեան անդամ երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնութեան, Չինաստանի, Ճապոնիայի, Հնդկաստանի, Կանադայի դեսպանատներին, ինչպէս նաեւ Իրանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչութեանը: Յղւած գրութեան մէջ նկարագրելով Քեսաբի վերջին դէպքերը՝ ներկայացւել են այդ կապակցութեամբ հայութեան պահանջները:
Նամակում մասնաւորապէս նշւած է. «Համաշխարհային հանրութիւնը պէտք է երաշխաւորի, որ վերջ կը դրւի բռնութեանը եւ քաղաքացիների ու փոքրամասնութիւնների իրաւունքների ոտնահարմանը, եւ որ Թուրքիան կը պատժւի ու կը նախազգուշացւի ահաբեկչական խմբերի հետ շարունակական համագործակցութեան համար:
Մենք դատապարտում ենք ահաբեկիչներին տրւող որեւէ օգնութիւն եւ մարդու իրաւունքների պաշտպանի անունից հանդէս եկողների երեսպաշտութիւնը»:
Համահաւաքին ներկայ էին Իրանում Հայաստանի Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Գրիգոր Առաքելեանը, ՀՀ հիւպատոսը եւ խորհրդականը, ԻԻՀ Խորհրդարանում հիւսիսային իրանահայութեան պատգամաւոր դոկտ. Կարէն Խանլարեանը, Թեհրանի թեմի օրէնսդիր եւ գործադիր մարմինների ներկայացուցիչներ, ինչպէս նաեւ «Ալիք» հաստատութեան եւ «Ալիք» օրաթերթի ներկայացուցիչներ ու հոծ թեհրանահայութիւն:

Meeting supporting Armenians of Kessab held in Tehran
A meeting in defense of the Armenians of Syria’s Armenian-populated town of Kessab was held in the yard of Holy Translators’ Church in the Sasun district of Tehran on Apr. 6.
The meeting was sponsored by the Armenian Diocese of Tehran and was held with the support and participation of all unions and public entities of the Diocese. The events devoted to the Armenians of Kessab will be ongoing as long as the issue of genocide remains unsolved.
Deputy of the Armenians of Northern Iran in the Islamic Parliament of Iran, Dr. Karen Khanlarian gave a speech on the Armenians of Kessab, which was followed by the message of Primate of the Armenian Diocese of Tehran, Archbishop Sepuh Sarkisian, who is currently on a working visit to Syria. The message particularly states: “Today, all Armenians stand united as one and are trying to support the Syrian-Armenian. They are clung to national valuesand are fighting with the vision for the homeland and the people.
We commend the wise, reasonable policy of the Islamic Republic of Iran on the crisis in the Middle East, particularly the crisis in Syria.
Let’s believe and act and continue with the vision for one nation, one people, one Church and one Homeland. Be rest assured that we will turn our dream into a reality someday.”
Representatives of the organizing committee talked about the safety of the Armenians of Kessab, after which the gathered watched videos about the situation facing the Armenians of Kessab.
The Iranian-Armenian community has also sent a letter of protest to foreign embassies in Iran, particularly the embassies of EU-member states, including the Russian Federation, China, Japan, India and Canada, as well as the UN House in Iran. The representatives of the community presented the latest events in Kessab and the Armenians’ claims.
The following was particularly stated in the letter: “The international community must make sure that it will put an end to the violence and the violation of the rights of citizens and minoroities and that Turkey will be punished and will warned about the ongoing cooperation with terrorist groups.
We condemn any support to the terroriosts and those speaking on behalf of the human rights defender.”
Among the attendees were Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Iran Grigor Arakelyan, Consul and Advisor of the Republic of Armenia, Deputy of the Armenians in Northern Iran in the Parliament of the Islamic Republic of Iran, Dr. Karen Khanlarian, representatives of the legislative and executive bodies of the Diocese of Tehran, as well as representatives of Alik Institution and Alik Dailyand several Armenians of Tehran.