Թեհրանում կայացաւ համահաւաք`ի զօրակցութիւն քեսաբահայութեան
Երէկ երեկոյեան ժամը 7-ին Թեհրանի Սասուն քաղաքամասի Սուրբ Թարգմանչաց եկեղեցու շրջափակում տեղի ունեցաւ համահաւաք` ի պաշտպանութիւն Սիրիայում գտնւող հայաբնակ Քեսաբ քաղաքի հայութեան:
Համահաւաքը տեղի ունեցաւ Թեհրանի հայոց թեմի հովանաւորութեամբ, որին մասնակից էին եւ իրենց զօրակցութիւնն էին բերել թեմի իւրաքանչիւր միութիւն, հասարակական մարմին եւ միաւոր: Նշենք նաեւ, որ միջոցառումները՝ նւիրւած քեսաբահայութեան, շարունակական են լինելու, քանի դեռ կայ ցեղասպանութեան շարունակականութեան հարցն ու խնդիրը:
Ի պաշտպանութիւն քեսաբահայութեան՝ ելոյթով հանդէս եկաւ Իրանի Իսլամական խորհրդարանում հիւսիսային իրանահայութեան պատգամաւոր դոկտ. Կարէն Խանլարեանը: Ընթերցւեց Թեհրանի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սեպուհ արքեպիսկոպոս Սարգսեանի պատգամը, որն այս օրերին աշխատանքային այցով Սիրիայում է գտնւում: Պատգամում մասնաւորապէս ասւում է. «Այսօր ամբողջ հայութիւնը մի մարդու նման ոտքի է կանգնած եւ փորձում է օգնութեան հասնել սիրիահայութեան եւ հասնում է ու միւս կողմից էլ աւելի հաստատակամ ու վճռորոշ կառչած է մնում իր հոգեւոր ու ազգային արժէքներին եւ գործում ու պայքարում է միշտ տեսիլքով իր ամբողջական հայրենիքի ու ժողովրդի:
Մենք այս առիթով ողջունում ենք մեր ծննդավայր հայրենիքի` Իրանի Իսլամական Հանրապետութեան խոհուն, իմաստուն եւ ժողովրդամէտ քաղաքականութիւնը՝ Միջին Արեւելքի եւ յատկապէս Սիրիայի տագնապին յարաբերաբար:
Հաւատանք ու հաւատքով գործենք ու շարունակենք մէկ ազգ, մէկ ժողովուրդ, մէկ Եկեղեցի ու հայրենիք տեսլականով, ու վստա´հ եղէք, որ մի օր հասնելու ենք մեր երազին ու տեսիլքին»:
Արտայայտւեցին նաեւ Կազմակերպիչ յանձնախմբի կողմից ներկայացուցիչներ, որոնց խօսքը, բնականօրէն, ուղղւած էր ի պաշտպանութիւն քեսաբահայերի անվտանգութեան: Ցուցադրւեցին նաեւ քեսաբահայութեան կացութեան մասին պատմող տեսասահիկներ:
Իրանահայ համայնքը նաեւ բողոքի գրութիւն է յղել Իրանում օտարերկրեայ դիւանագիտական  ներկայացուցչութիւններին՝ դեսպանատներին, ի մասնաւորի Եւրոպական միութեան անդամ երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնութեան, Չինաստանի, Ճապոնիայի, Հնդկաստանի, Կանադայի դեսպանատներին, ինչպէս նաեւ Իրանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչութեանը: Յղւած գրութեան մէջ նկարագրելով Քեսաբի վերջին դէպքերը՝ ներկայացւել են այդ կապակցութեամբ հայութեան պահանջները:
Նամակում մասնաւորապէս նշւած է. «Համաշխարհային հանրութիւնը պէտք է երաշխաւորի, որ վերջ կը դրւի բռնութեանը եւ քաղաքացիների ու փոքրամասնութիւնների իրաւունքների ոտնահարմանը, եւ որ Թուրքիան կը պատժւի ու կը նախազգուշացւի ահաբեկչական խմբերի հետ շարունակական համագործակցութեան համար:
Մենք դատապարտում ենք ահաբեկիչներին տրւող որեւէ օգնութիւն եւ մարդու իրաւունքների պաշտպանի անունից հանդէս եկողների երեսպաշտութիւնը»:
Համահաւաքին ներկայ էին Իրանում Հայաստանի Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Գրիգոր Առաքելեանը, ՀՀ հիւպատոսը եւ խորհրդականը, ԻԻՀ Խորհրդարանում հիւսիսային իրանահայութեան պատգամաւոր դոկտ. Կարէն Խանլարեանը, Թեհրանի թեմի օրէնսդիր եւ գործադիր մարմինների ներկայացուցիչներ, ինչպէս նաեւ «Ալիք» հաստատութեան եւ «Ալիք» օրաթերթի ներկայացուցիչներ ու հոծ թեհրանահայութիւն:

В Тегеране состоялся митинг в поддержку кесабских армян
Около церкви Сурб Таргманчац в квартале Сасун Тегерана вчера в 7 часов вечера состоялся митинг в поддержку армянства сирийского города Кесаб.
Митинг состоялся под патронатом армянской епархии Тегерана, в нем участвовали все союзы, общественные органы и единицы епархии. Отметим также, что мероприятия, посвященные армянам Кесаба, будут проводиться постоянно, покуда существует проблема продолжения геноцида.
С речью в защиту армянства Кесаба выступил депутат �?сламского парламента �?рана от армянства Северного �?рана, доктор Карен Ханларян. Было зачитано обращение предстоятеля армянской епархии Тегерана архиепископа Сепуха Саркисяна, который в эти дни находится с рабочим визитом в Сирии. В обращении, в частности, говорится: «Сегодня все армянство, как один человек, поднялось и пытается оказать помощь сирийским армянам, и оказывает, с другой стороны, более решительно и уверенно сохраняет верность своим духовным и национальным ценностям, и действует и борется с видением своей единой родины и народа.
В связи с этим мы приветствуем мудрую, демократическую политику нашей малой родины �?сламской Республики �?ран в отношении Средневосточного и в частности Сирийского кризиса.
Будем верить и с верой действовать по принципу «Одна нация, один народ, одна Церковь и Родина, и будьте уверены – однажды достигнем исполнения нашей мечты».
Выступили также представители организационного комитета, речи которых, естественно, были направлены в защиту безопасности кесабских армян. Были продемонстрированы также видеоматериалы, рассказывающие о положении кесабских армян.
Армянская община �?рана направила также ноты протеста аккредитованным в �?ране иностранным дипломатическим представительствам – посольствам, в частности, стран-членов Европейского союза, России, Китая, Японии, �?ндии, Канады, а также представительству ООН в �?ране. Описывая в послании последние события в Кесабе, в этой связи были изложены требования армянства.
В письме, в частности, отмечено: «Мировое сообщество должно гарантировать, что будет положен конец насилию, попранию прав граждан и национальных меньшинств, что Турция должна быть наказана и предупреждена за постоянное сотрудничество с террористическими группировками.
Мы осуждаем любую помощь, оказываемую террористам и двуличие выступающих от имени защитников прав человека».
На митинге присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в �?ране Григор Аракелян, консул РА и его советник, депутат �?сламского парламента �?рана от армянства Северного �?рана, доктор Карен Ханларян, представители законодательного и исполнительного органов Тегеранской епархии, а также представители учреждения «Алик» и ежедневной газеты «Алик», большое часло тегеранских армян.