1000-ից ավելի ավստրալահայ երիտասարդներ ցույց են արել Սիդնեյի թուրքական հյուպատոսարանի դիմաց
«Փրկենք Քեսաբը» կոչով Սիդնեյի թուրքական հյուպատոսարանի դիմաց կազմակերպված ցույցին մասնակցել են ավելի քան հազար հայ ակտիվիստներ: «Թուրքիան մեղավոր է, Թուրքիան պետք է վճարի», «1915. այլևս երբեք», «Ետ քաշե՛ք ձեր ձեռքերը Քեսաբից», «Ժողովրդավարություն, հա՜, հա՜», «Ամո՛թ, Թուրքիա՛, ամո՛թ» վանկարկումներով և ցուցապաստառներով ցուցարարները պահանջել են պատասխանատվության ենթարկել Թուրքիային` իր տարածքից ծայրահեղ իսլամիստների մուտքը Սիրիա ապահովելու համար:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Արմենիա» շաբաթաթերթը, ավստրալահայ երիտասարդներին հատկապես բարկացրել էր, որ 1915 Հայոց ցեղասպանության հանցագործությունների համար դեռ իր պատիժը չկրած Թուրքիան կրկին հալածում է հայ խաղաղ բնակիչներին: «Դա պարզապես անընդունելի է: Այս դարաշրջանում մենք չենք կարող անգործ նստել, մինչ Թուրքիան առանց խղճի խայթի շարունակում է իր հալածանքները հայերի և այլ փոքրամասնությունների դեմ»,- նշել է ցույցը կազմակերպած Հ.Յ.Դ. Ավստրալիայի մասնաճյուղի նախագահ Արամ Թուֆենկյանը:
Ցույցը լայնորեն լուսաբանել են ավստրալական լրատվամիջոցները: Սոցցանցերում հայերին իրենց աջակցությունն են հայտնել Խորհրդարանի դաշնային անդամ և Ավստրալիայի պաշտպանության նախկին նախարար Ջոել Ֆիցգիբոնը և Նոր հրավային Ուելսի նահանգի օրենսդիր խորհրդի անդամ Ֆրեդ Նայլը:
Հայերի ցույցին ի պատասխան ցույցի էին դուրս եկել տեղական թուրքական համայնքի փոքրաթիվ անդամներ, ովքեր սուլոցներով փորձել են խանգարել հայկական ցույցը:
Մարտի 21-ին թուրք-սիրիական սահմանին գտնվող հայաշատ Քեսաբ քաղաքի վրա հարձակումը և գրավումը, որ հայկական սփյուռքին հիշեցնում են Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1923 թթ. քրիստոնյա ժողովուրդների, այդ թվում` հայերի ցեղասպանության մասին, դատապարտել են միջազգային կառույցներ, Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունը, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, աշխարհի տարբեր երկրներում գործող Հայ դատի հանձնախմբերը: Հայտնի մարդիկ իրենց կոչն են ուղղել միջազգային հանրությանը` ուշադրություն դարձնել սարսափելի դեպքերին: #SaveKessab հեշթեգը վերջին օրերին լայնորեն տարածվել է սոցցանցերում` միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով այդ ողբերգական իրադարձությունների վրա: Դժբախտաբար, հեշթեգը շահագործվել է նաև Քեսաբի իրադարձությունների մասին ապատեղեկատվություն տարածելու համար:

Aрмянская молодежь Австралии провела акцию протеста перед консульством Турции в Сиднее
В акции протеста с призывом «Спасем Кессаб» у турецкого консульства в Сиднее приняли участие более 1000 армянских активистов. «Турция виновна, Турция должна заплатить за это», «1915: больше никогда», «Руки прочь от Кессаба», «Демократия – да, да», «Позор Турции, позор» – с этими транспарантами в руках демонстранты требовали привлечь к ответственности Турцию, которая обеспечила вторжение экстремистски настроенных исламистов через свою границу на территорию Сирии, в армянонаселеный Кессаб.
Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на газету «Армения», армянскую молодежь Австралии особенно возмутило то,
что Турция, так и не привлеченная к ответственности и не понесшая наказание за Геноцил армян 1915 года, снова преследует мирных армянских жителей. «Это просто недопустимо. В этом столетии мы не можем спокойно наблюдать за тем, как Турция бессовестно продолжает преследовать армян и другие нацменьшинства», – заявил
организатор этой акции, председатель австралийского отделения АРФД Арам Туфенкян.
Акция широко освещалась местными СМ�?. Свою поддержку армянам Кессаба выразили член парламента и бывший министр обороны Австралии Джоэль Фицзибон и член Законодательного совета штата Новый Южный Уэльс Фред Найл.
Нападение и захват армянонаселенного города Кессаб на сирийско-турецкой границе 21 марта осудили международные структуры, М�?Д РФ, Госдепартамент США, действующие в разных странах группы «Ай Дата». �?звестные люди подняли свой голос в защиту Кессаба и местного населения, вынужденного покинуть родные места.
В последние дни хештег #SaveKessab нашел широкое распространение в социальных сетях, привлекая внимание международного сообщества к трагическим событиям в Кессабе, к сожалению, хештег использовался и для дезинформации по этому поводу.