Հայաստանի Ազգային Ժողովի Խումբ մը Պատգամաւորներ Այցելեցին Այնճար
Լաթաքիայէն վերադարձի ճամբուն վրայ, ուր պատուրակութիւնը մեկնած էր մօտէն ծանօթանալու Քեսապի Հայութեան իրավիճակին, Հայաստանի Ազգային Ժողովի խումբ մը պատգամաւորներ՝ Սամուէլ Ֆարմանեան, Արման Սահակեան, Նայիրա Կարապետեան, Թեւան Պօղոսեան, Էտմոն Մարուքեան եւ Լեւոն Մարտիրոսեան այցելեցին Այնճար:
Պատմագաւորական խումբը դիմաւորուեցաւ Այնճարի «Ս. Զէյթլեան» Կեդրոնին մէջ, Այնճարի հոգեւոր հայրերու, քաղաքապետին, ՀՅԴ «Կարմիր Լեռ» կոմիտէին եւ կոմիտէութեան քարոզչական յանձնախումբի անդամներուն կողմէ:
Հայրենի պատգամաւորները դիմաւորելու համար Այնճար ժամանած էին նաեւ Լիբանանի մօտ Հայաստանի դեսպանութեան հիւպատոս Պրն. Կարեն Մաթեւոսեանը եւ դեսպանատան առաջին քարտուղար պրն. Վարդան Ատամեանը:
ՀՅԴ «Կ. Լեռ» Կոմիտէի անունով պատուրակութիւնը ողջունեց Յակոբ Այնթապլեան իսկ Մուսա Լերան եւ Այնճարի մասին հակիրճ տեղեկութիւններ փոխանցեց Եսայի Հաւաթեան:
Պատուրակութիւնը հետաքրքրուեցաւ Այնճարի Հայութեան իրավիճակով եւ ամփոփ զեկուցում մը փոխանցեց ներկաներուն իրենց տարած աշխատանքի մասին, յոյս յայտնելով որ համայն Հայութեան ջանքերով կարելի պիտի ըլլայ նուազագոյնի իջեցնել Քեսապի Հայութեան դժուարութիւններն ու տառապանքը:

Группа депутатов Национального Собрания посетила Айнчар
На пути возвращения из Латакии, куда делегация отбыла, чтобы ближе познакомиться с положением кесабских армян, группа  депутатов Национального Собрания Армении – Самвел Фарманян, Арман Саакян, Наира Карапетян, Теван Погосян, Эдмон Марукян и Левон Мартиросян, – посетила Айнчар.
В центре «С.Зейтлян» Айнчара депутатскую группу встретили духовные отцы Айнчара, мэр, члены комитета «Красная гора» АРФД и пропагандистской комиссии комитета.
Для встречи депутатов с Родины в Айнчар прибыли также консул посольства Армении в Ливане Карен Матевосян и первый секретарь посольства Вардан Адамян.
От имени комитета «Красная гора» АРФД делегацию приветствовал Акоп Айнтаплян, а краткие сведения о Мусалере и Айнчаре представил Есаи Аватян.
Делегация поинтересовалась положением армянства Айнчара и представила обобщенный доклад о проделанной ею работе, выразив надежду, что усилиями всего армянства станет возможным свести к минимуму трудности и мучения армянства Кесаба.