Repat Armenia-ն Թբիլիսիում
Մարտի 22-ին Թբիլիսիի Պետական համալսարանում կայացավ Repat Armenia Foundation կազմակերպության ներկայացուցիչների հանդիպումը հայ ուսանողների հետ: Միջոցառման նպատակն էր թբիլիսահայ ուսանողներին ծանոթացնել  «Repat Armenia» կազմակերպության գործունեության հետ, ինչպես նաև զրույց անցկացնել Հայրենադարձության թեմայի շուրջ:
Միջոցառման սկզբում 100-ից ավելի հավաքված ուսանողներին դիմեց «Վրաստանի Հայ Համայնքի» Ուսանողական միության ներկայացուցիչ Դավիթ Մզիկյանը: «Թբիլիսիում ապրող հայերը շատ սահմանափակ տեղեկություններ ունեն այն հնարավորությունների մասին, որոնք ընձեռում է Հայաստանի Հանրապետությունը հայրենադարձվել ցանկացողներին: Կան շատ ստերիոտիպեր, որոնք ոչ միայն չեն համապատասխանում Հայաստանի իրականությանը, այլև արմատապես աղավաղում են այն: Այդ պատճառով, երբ Repat Armenia-ն դիմեց մեզ՝ թբիլիսահայ ուսանողների հետ համատեղ միջոցառում անցկացնելու առաջարկով, մենք շատ ուրախացանք և, իհարկե, համաձայնեցինք աջակցել այս միջոցառմանը», -ասաց Դավիթ Մզիկյանը:
Միջոցառման ընթացքում Repat Armenia կազմակերպության ղեկավար Վարդան Մարաշլյանը հավաքված ուսանողներին և երիտասարդությանը մանրամասնորեն ներկայացրեց կազմակերպության գործունեության սկզբունքները: Repat Armenia կազմակերպության շնորհանդեսից հետո Վարդան Մարաշլյանը խոսքը փոխանցեց արդեն հայրենադարձված երիտասարդներին, որոնք կիսվեցին ներկաների հետ այն փորձով, որը նրանք ստացել են Հայրենիք վերադառնալու գործընթացում: Հարկ է նշել, որ այն մարդկանց մեջ, ովքեր հայրենադարձվել են Repat Armenia կազմակերպության օգնությամբ, կան բազմաթիվ երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում նաև այնպիսիք, որոնք Հայաստանի համեմատությամբ համարվում են ավելի զարգացած և բարեկեցիկ երկրներ՝ ԱՄՆ, Կանադա, Եվրոպական և Մերձավորարևելյան երկրներ:
Repat Armenia-ի ներկայացուցիչներից բացի հանդիպմանը ներկա էին նաև Հայաստանում գործող IT ընկերությունների (ArmTab, Union of Information Technology Enterprises, SFL)ներկայացուցիչներ և ղեկավարներ, որոնք հավաքված ուսանողներին ծանոթացրին Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում աշխատանքային շուկայի իրավիճակին: «Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառը արդեն բավականին զարգացած է: Շատ ավելի զարգացած, քան շատ այլ երկրներում: Ամենագլխավորն այն է, որ Հայաստանում տվյալ բնագավառը զարգացման լուրջ պոտենցյալ ունի: Այսօր մեզ հարկավոր են ինչքան հնարավոր է շատ լավ մասնագետներ: Եկե՛ք Հայաստան, և դուք լավ աշխատանքի տեղավորվելու, ինչպես նաև զարգանալու և առաջ գնալու  հնարավորություն կստանաք», -ներկաներին դիմելով՝ հայտարարեց  ArmTab ընկերության ղեկավար Վահան Շաքարյանը:

Repat Armenia в Тбилиси
22 марта в Тбилисском Государственном Университете состоялась встреча представителей организации Repat Armenia Foundation с армянскими студентами. Основной целью мероприятия было ознакомление тбилисских студентов с деятельностью организации Repat Armenia, а так же проведение дискуссии по теме репатриации в Армению.
В начале мероприятия к более чем 100-ти собравшимся студентам обратился представитель Студенческой Ассоциации «Общины Армян Грузии» Давид Мзыкян. «Живущие в Тбилиси армяне имеют очень ограниченную информацию о тех возможностях, которые предоставляет Республика Армения желающим репатриироваться. Есть очень много стереотипов которые не только не соответствуют реальной ситуации в Армении, но и кардинально искажают ее. Поэтому когда Repat Armenia обратилась к нам с предложением провести совместное мероприятия для тбилисских студентов, мы очень обрадовались и конечно же согласились содействовать этому мероприятию», -сказал Давид Мзыкян.
В ходе мероприятия руководитель организации Repat Armenia -Вардан Марашлян детально представил собравшимся студентам и молодежи принципы деятельности организации. После презентации деятельности Repat Armenia Вардан Марашлян передал слово уже репатриированным молодым, которые поделились с присутствующим тем опытом, который они приобрели в процессе возвращения на Родину. Следует отметить, что среди тех людей, которые репатриировались в Армению с помощью организации Repat Armenia есть представители множества стран. В том числе и таких, которые по сравнению с Арменией считаются более развитыми и благоприятными для проживания -США, Канада, страны Европы и Ближнего Востока.
Кроме представителей Repat Armenia на встрече так же присутствовали представители и руководители ведущих IT компаний работающих в Армении (ArmTab, Union of Information Technology Enterprises, SFL), которые ознакомили собравшихся студентов с ситуацией на рынке труда в сфере информационных технологий. «Сфера �?нформационных Технологий в Армении уже достаточно развита. Намного более развита, чем во многих других странах. Самое важное, что в Армении данная сфера имеет достаточно серьезный потенциал развития. Сегодня нам нужно как можно больше хороших специалистов. Приезжайте в Армению, и Вы получите возможность быть хорошо трудоустроены, а так же развиваться и продвигаться вперед»,- обращаясь к присутствующим заявил руководитель компании ArmTab Ваан Шакарян.