Հայկական գիտավերլուծական հանրությունն ԱՄՆ-ում
Արդի ժամանակաշրջանում ԱՄՆ-ը համարվում է առաջատարն աշխարհում «ուղեղային կենտրոնների» (ՈւԿ) քանակով, «ինտելեկտուալ արտադրանքով» և այլ առումներով։ Իրենց գործունեությամբ եզակի այս կառույցները զգալիորեն տարբերվում են ակադեմիական կառույցներից։ «Ինտելեկտուալ այն արտադրանքը», ըստ հետազոտողների, որ տալիս են «ուղեղային կենտրոնները»՝ գործնական քաղաքական փորձաքննություն, վերլուծական հետազոտություններ և հիմնարար աշխատություններ, տարբերվում է համաշխարհային գործընթացների ռազմավարական տեսլականով՝ հիմնված քաղաքական, տնտեսական ոլորտներում փոփոխությունների միջոցով ցանկալի արդյունքների հասնելու վրա։ Դա է «ուղեղային կենտրոնների» և ակադեմիական հետազոտությունների գործունեության արդյունքների հիմնական տարբերությունը։
Ներկայումս այս կառույցների շնորհիվ ԱՄՆ-ը վերածվել է տարոլորտ հետազոտություններ կատարող ՈւԿ-ների առաջատար երկրի, որոնց թիվն այդ երկրում, ըստ հետազոտական տվյալների, հասնում է 1823-ի։ Ռազմավարական նշանակության գաղափարներ «արտադրող» այս կառույցները ԱՄՆ-ում ձեռք են բերել քաղաքական նշանակություն՝ իրենց կատարած հետազոտություններով ազդելով ԱՄՆ արտաքին և ներքին քաղաքականության որոշումների կայացման վրա։ Դրանցից շատերը դարձել են պետական կառույցներին, այս կամ այն կուսակցությանը գաղափարական աջակցություն ցուցաբերող «ուղեղային թևեր»։ Այդպիսին է 1973թ. հիմնադրված Heritage Foundation-ը («Ժառանգություն» հիմնադրամը), որն իր «անալիտիկ» խմբերով սատարում է Հանրապետական կուսակցության քաղաքական գործիչներին՝ նրանց տրամադրելով խորհրդատվություններ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ։ Այժմ ԱՄՆ վերլուծական կենտրոնների քառորդ մասն իրականացնում է անկախ/կիսանկախ/ինքնուրույն գործունեություն։ Որոշ կենտրոններ մասնագիտանում են ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության նեղ բնագավառներում, շատերը կենտրոնանում են տարածաշրջանային խնդիրների վրա, դրանց մի մասն էլ հետազոտում է արտաքին քաղաքականության ողջ սպեկտրը։ Վերլուծական կառույցների նման աննախադեպ զարգացումը բացատրվում է գիտության կազմակերպման հարցում ԱՄՆ բարձր մշակույթով։
Նշենք, որ այսօր ԱՄՆ պետական կառույցներն օգտվում են գիտավերլուծական հանրության մտավոր «արտադրանքից», խորհրդատվություններից, իրավիճակային գնահատականներից, քաղաքական կամ որևէ այլ իրադարձության զարգացման հնարավոր սցենարներից։ Այս հարցում իրենց ներդրումն ունեն նաև ԱՄՆ առաջատար ՈւԿ-ներում ներգրավված հայ փորձագետ-վերլուծաբանները։
ԱՄՆ ակադեմիական հաստատություններում աշխատող հայ գիտնականների վերաբերյալ առկա են հանրագիտարանային տվյալներ, ՀՀ տարբեր կառույցների կողմից պատրաստվել են տեղեկատվական շտեմարաններ։ Սակայն այդ երկրի «ուղեղային կենտրոններում» աշխատող փորձագիտական հանրությունը չի արժանացել պատշաճ ուշադրության։ Մինչդեռ, «ուղեղային կենտրոնները» ժամանակակից աշխարհում դարձել են ոչ միայն ներպետական, այլև, որոշ դեպքերում, համընդհանրական հասարակական-քաղաքական դերակատարներ, որոնց ազդեցության կերպը շատ հեռու է զուտ գիտական և կրթական հաստատության վերաբերյալ հասարակության ավանդական պատկերացումներից։
Սփյուռքի ինտելեկտուալ ռեսուրսներից օգտվելու և դրանց վերաբերյալ տեղեկատվական բազա ստեղծելու նպատակով այլ երկրների կողմից իրականացված հետազոտություններում ևս մեծ տեղ է հատկացվում ԱՄՆ-ին։ Դա բացատրվում է նրանով, որ Միացյալ Նահանգները, թերևս, լավագույնն է ըմբռնել գիտելիքների կարևորությունը և այն օգուտները, որ կարելի է ստանալ գիտական հետազոտությունները գործնականում ներդնելու արդյունքում։
Մեր դիտարկումները ցույց են տալիս, որ ԱՄՆ ՈւԿ-ներում հայերն ավելի շատ են, քան այլ երկրներում։ Սա ընդհանուր առմամբ պայմանավորված է հայկական համայնքի թվաքանակով և ամենագլխավորը՝ աշխարհին բաժին ընկնող «ուղեղային կենտրոնների» քանակով. ինչպես վերը նշեցինք, ԱՄՆ-ն առաջատարներից մեկն է այս ոլորտում, ինչը ևս կարևոր գործոն է։
Ամերիկաբնակ հայ փորձագետների կարծիքով. «Հայաստանը պետք է զարկ տա ինտերնետի միջոցով կադրերի ներգրավման ջանքերին, քանի որ սփյուռքի ամենալուսավոր ուղեղներից ոմանք գուցե հարմար չգտնեն Հայաստան տեղափոխվել, սակայն ուրախ կլինեն իրենց լուման ներդնել հայրենիքի զարգացման մեջ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով, օրինակ` առցանց դասընթացներ վարելով կամ հետազոտական աշխատանքներին մասնակցելով ու խորհրդատվություն տրամադրելով»։
Հավելենք, որ հայրենական ակադեմիական և վերլուծական հաստատությունները, ինչպես նաև պետական կառույցները համագործակցության արդյունքում հնարավորություն են ունեցել սփյուռքի գիտավերլուծական շրջանակների ներգրավվածությամբ իրականացնել տարբեր միջոցառումներ՝ համատեղ կոնֆերանսներ, սեմինարներ (այդ թվում՝ առցանց), հոդվածների տպագրում Հայաստանում։ Ինչ վերաբերում է սփյուռքի վերլուծական հանրության հետ համատեղ բարձրակարգ վերլուծական, ռազմավարական հետազոտություններին, խոշոր ծրագրերի իրականացմանը և պետական տարբեր օղակներին խորհրդատվություններ տրամադրելուն, ապա առաջին հերթին անհրաժեշտ է պետական աջակցություն՝ երկարատև և կայուն ֆինանսավորմամբ։ Իսկ դա Հայաստանի այսօրվա պայմաններում բավական դժվար է։ Նույնիսկ Ռուսաստանն այս ուղղությամբ կաղում է։ Մասնավորապես, ռուսական ծագմամբ ամերիկաբնակ գիտնականները պատրաստ են անխախտ համագործակցության՝ առաջին հերթին կայուն ֆինանսավորման պայմանով։
Ֆինանսական խնդիրը կարելի կլիներ կարգավորել, եթե հնարավոր լիներ սփյուռքի և տեղի գործարար միջավայրը ներգրավել այդ աշխատանքներում։ Այդպես աշխատեցին չինացիները՝ համատեղելով երկուսը մեկում։ Սակայն չինացիների պարագայում արդյունավետ համագործակցությանը նպաստող առաջին գործոնն այն է, որ նրանցից յուրաքանչյուրն իրեն համարում է սփյուռքի մի մասնիկը։
Ցավոք, ամերիկյան հասարակությանն ինտեգրվածությունը հաճախ չի զուգորդվում տեղի հայ համայնքի կյանքին բավարար չափով մասնակցությամբ։ ԱՄՆ վերլուծական հանրության հետ մեր համագործակցելու փորձերը ևս վկայում են դրա մասին։ Կարծում ենք, այս ուղղությամբ հսկայական աշխատանք ունեն անելու առաջին հերթին տեղի համայնքի ներկայացուցիչները և Հայաստանի շահագրգիռ կազմակերպությունները։
Ավանդական հայագիտական կենտրոններից բացի, որտեղ մեծ մասամբ աշխատում են գիտական տարբեր կոչումներ ունեցող հայ մասնագետներ, գործում են նաև հետազոտական վերլուծական հիմնարկություններ, որոնք ստեղծվել են սփյուռքահայերի նախաձեռնությամբ։ Այդպիսիք են 1992թ. հիմնադրված «Հայաստանի համար վերլուծությունների և պլանավորման ARPA ինստիտուտը», «Հայկական միջազգային քաղաքական հետազոտությունների խումբը» (Armenian International Policy Research Group), «Հայաստան քաղաքական ֆորումը»։
ARPA-ն ԱՄՆ-ում բնակվող հայազգի ճանաչված գիտնականներով և փորձագետներով համալրված եզակի կառույցներից է, որը Հայաստանի անկախության առաջին տարիներից ի վեր համագործակցել է ՀՀ տարբեր նախարարությունների հետ, կատարել վերլուծություններ, հետազոտություններ, տրամադրել խորհրդատվություններ գրեթե բոլոր ոլորտների համար, ինչն այսօր էլ շարունակվում է։ Այս երեք կենտրոնները կարելի է համարել սփյուռքահայ ինտելեկտուալների միավորում։ Սփյուռքի մեր հայրենակիցներն իրենց հետազոտական աշխատանքներում չեն սահմանափակվում տեղի հայ և օտարազգի կադրերի հետ համագործակցությամբ։ Վերը նշված հետազոտական կենտրոններում աշխատում են նաև ներկայացուցիչներ ՀՀ-ից։
ԱՄՆ վերլուծական կենտրոններում մեծ թիվ են կազմում քաղաքական հետազոտություններ կատարող փորձագետները, որոնց հաջորդում են տնտեսական, գիտակրթական, սոցիալական, իրավական և այլ հարցերով զբաղվող մասնագետները, որոնք մեծ հաջողությունների են հասել իրենց գիտական ոլորտներում։ ԱՄՆ «ուղեղային կենտրոններում» ընդգրկված հայ փորձագետները բնորոշվում են մասնագիտական բազմապրոֆիլությամբ։ «Ուղեղային կենտրոններում» աշխատող հայ վերլուծաբանների ճնշող մեծամասնությունը համատեղում է աշխատանքն ակադեմիական հաստատությունների հետ։ Սա վկայում է այն մասին, որ գործունեությամբ տարբեր երկու գիտակրթական համակարգերի հարաբերությունները սերտաճած են։ Դրան նպաստում է նաև այն, որ զգալի քանակությամբ «ուղեղային կենտրոններ» գործում են համալսարաններին կից։
Հայ մասնագետներն աշխատում են կայացած, մեծ հեղինակություն ունեցող վերլուծական կառույցներում և ակադեմիական հաստատություններում։ Գերակշիռ մեծամասնությունը գիտության դոկտորներ են, թեկնածուներ, ասպիրանտներ։ Կան «ուղեղային կենտրոնի» հիմնադիրներ, կառույցների վարչական և այլ օղակների ղեկավարներ։
Թեև ԱՄՆ հայկական վերլուծական հանրությունն ունի իր առանձնահատկությունները, այդուհանդերձ, այս խմբի հետ տարվելիք աշխատանքները մյուսներից չպետք է տարբերվեն, և պետք է առաջնորդվել մեկ ընդհանուր տրամաբանությամբ՝ տեղավորվելով համագործակցության հնարավոր ուղիների շրջանակներում։

АРМЯНСКОЕ НАУЧНО-АНАЛ�?Т�?ЧЕСКОЕ СООБЩЕСТВО США
Сегодня США считаются мировым лидером по количеству «мозговых центров» (МЦ), «интеллектуальной продукции» и пр. Эти уникальные в своем роде структуры значительно отличаются от академических структур. Согласно исследователям, «интеллектуальная продукция» «мозговых центров» – практическая политическая экспертиза, аналитические исследования и фундаментальные труды – отличается стратегическим видением мировых процессов, основанным на достижении желаемых результатов посредством изменений в политической и экономической сферах. В этом заключается основная разница в результатах деятельности МЦ и академических исследований.
Сегодня благодаря этим структурам США превратились в лидера по проводящим разнонаправленные исследования МЦ – согласно исследовательским данным, в США есть 1823 МЦ. Эти структуры, «производящие» идеи стратегического значения, приобрели в США политическое значение, влияя на принятие решений относительно внешней и внутренней политики страны. Многие из них стали «мозговыми крылами», оказывающими идеологическое содействие государственным структурам, той или иной партии. Таковым является учрежденный в 1973г. Heritage Foundation (фонд «Наследие»), вместе со своими «аналитическими» группами поддерживающий политических деятелей Республиканской партии, предоставляя им консультации по внешней и внутренней политике. На сегодня четверть аналитических центров США осуществляет независимую/полузависимую/самостоятельную деятельность. Некоторые центры специализируются в узких сферах внутренней и внешней политики, многие концентрируются на региональных вопросах, часть из них исследует весь спектр внешней политики. Такое беспрецедентное развитие аналитических структур объясняется высокой культурой США в вопросе организации науки.
Отметим, что сегодня в США государственные структуры пользуются интеллектуальной «продукцией», консультациями научно-аналитического сообщества, ситуационными оценками, возможными сценариями развития того или иного политического события. В этом вопросе свой вклад имеют также вовлеченные в ведущих МЦ армянские эксперты-аналитики.
Существуют справочные данные об ученых-армянах, работающих в академических учреждениях США, разными структурами РА подготовлены информационные базы данных. Однако работающее в МЦ этой страны экспертное сообщество не удостоилось должного внимания. Тогда как МЦ в современном мире стали не только внутригосударственными, но и в некоторых случаях универсальными общественно-политическими акторами, форма влияния которых весьма далека от традиционных представлений общественности о сугубо научных и образовательных учреждениях.
С целью привлечения интеллектуальных ресурсов диаспоры и создания соответствующей информационной базы в исследованиях других стран также большое место отводится США. Это объясняется тем, что Соединенные Штаты, пожалуй, лучше всех осознали важность знаний и те выгоды, которые можно получить в результате внедрения в практику научных исследований.
Наши наблюдения показывают, что в американских МЦ армян больше, чем в других странах. Это, в целом, обусловлено численностью армянской общины и, самое главное, численностью МЦ в мире в целом: как отметили выше, США – один из лидеров в этой сфере, что также является немаловажным фактором.
По мнению американских экспертов-армян, «Армения должна дать толчок усилиям по вовлечению кадров посредством интернета, поскольку некоторые из светлых умов диаспоры, возможно, не найдут удобным переехать в Армению, однако будут рады внести свою лепту в развитие родины посредством информационных технологий, например, проводя онлайн учебные курсы, участвуя в исследовательских работах или предоставляя консультации».
Добавим, что отечественные академические и аналитические учреждения, равно как и государственные структуры, в результате сотрудничества имели возможность с привлечением научно-аналитических кругов диаспоры осуществить различные мероприятия – совместные конференции, семинары (в том числе онлайн), публикации статей в Армении. Что касается совместных с аналитическим сообществом диаспоры высококлассных аналитических, стратегических исследований, осуществления крупных программ и предоставления консультаций различным государственным звеньям, то здесь, в первую очередь, необходимо государственное содействие с продолжительным и стабильным финансированием. А это в Армении в нынешних условиях довольно сложно. Даже Россия здесь хромает. В частности, проживающие в США ученые русского происхождения готовы к сотрудничеству прежде всего при условии стабильного финансирования.
Финансовый вопрос можно урегулировать при вовлечении в данный процесс бизнес-среды Диаспоры и Армении. Так работали китайцы, совмещая два в одном. Однако в случае с китайцами первым фактором, способствующим эффективному сотрудничеству, является то, что каждый из них считает себя частицей диаспоры.
К сожалению, интегрированность в американское общество зачастую не совмещается с достаточным участием в жизни местной армянской общины. Об этом свидетельствуют также наши попытки сотрудничеств с аналитическим сообществом США. Полагаем, в этом направлении огромную работу предстоит проделать, в первую очередь, представителям местной общины и заинтересованным организациям Армении.
Помимо традиционных арменоведческих центров, в которых работают преимущественно армянские специалисты с различными учеными званиями и степенями, действуют также аналитические исследовательские учреждения, которые созданы при инициативе армян диаспоры. Таковыми являются учрежденный в 1992г. «�?нститут анализов и планирования для Армении ARPA», «Группа армянских международных политических исследований» (Armenian International Policy Research Group), «Армянский политический форум».
ARPA является одной из немногих структур, в которой работают признанные ученые и эксперты-армяне США и которая с первых лет независимости Армении и по сей день сотрудничает с различными министерствами РА, проводит анализы, исследования, предоставляет консультации почти во всех сферах. Эти три центра можно считать интеллектуальным объединением армян диаспоры. Наши соотечественники диаспоры в своих исследовательских работах не ограничиваются сотрудничеством с местными армянскими и иностранными кадрами, В вышеупомянутых исследовательских центрах работают также представители из РА.
В аналитических центрах США большое число составляют эксперты, проводящие политические исследования, на втором месте – специалисты, занимающиеся экономическими, научно-образовательными, социальными, правовыми и иными вопросами и добившиеся больших успехов в своих научных сферах. Вовлеченные в американских МЦ армянские эксперты характеризуются профессиональной разносторонностью. Подавляющее большинство работающих в МЦ армянских аналитиков совмещает работу с академическими учреждениями. Это свидетельствует о сращенности двух отличающихся своей деятельностью научно-образовательных систем. Этому способствует также то обстоятельство, что значительное число МЦ действуют при университетах.
Армянские специалисты работают в состоявшихся, престижных аналитических структурах и академических учреждениях. Превалирующее большинство из них – доктора, кандидаты наук, аспиранты. Среди них есть также учредители МЦ руководители административных и иных звеньев структур.
Хотя армянское аналитическое сообщество США имеет свои особенности, тем не менее работа с этой группой, равно как и с другими, должна подчиняться одной общей логике, умещаясь в рамках возможных путей сотрудничества.